Corneli. v. T. T. Strens. v. T. V. Totaal Voor 31 35 35 Tegen 20 17 17 j/fwe'. s. 7 6 6 te zanten 58 58 58 Provinciale Staat der Stemmen. Koord-Braband. 4 2 1 1 5 1 1 5 1 Gelderland. 5 1 4 2 4 2 Zuid-Holland. 7 2 3 10 1 1 10 1 1 Koord-Holland. 1 9 3 5 2 3 5 2 Zeeland. 1 2 1 2 1 2 Utrecht. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Veiesland. 1 2 2 4 1 4 1 Overijssel. 4 4 4 Groningen. 3 1 4 4 Drenthe. 1 l 1 Limburg. 3 3 3 Tataal 31 20 7 35 17 6 35 17 6 Voor 31 35 35 Tegen 20 17 17 Afwezig 7 6 6 Totaal 58 58 58 Wij liebben dit bovenstaande Stuk (*);opgenomen omdatdie eenvoudige naamlijst eeu eerezuil is voor onze vertegenwoor diging. Daar voor is geene inteekeuing noodigde namen spreken en de natie verstaat ze. Onze vertegenwoordigers heb ben cenen belangrijken stap voorwaarts gedaan. Men mag zeggen dat de Tweede Kamer in 1844 in het openbare leven is getreden en mondig geworden. Wat daarbij gunstige op merking verdient is dat zij niet zoo als menig jongeling die lang onder den plak gezeten hebbende bij vrijwording gaat uitspatten schandaal gemaakt heeft. Keen de Keder- landschc bezadigdheid heeft zich niet verloochend. Wij geloo- veu dat ieder een die de beraadslagingen over hel adres ge volgd heeft zich zeiven afgevraagd heeft hoe kondeu er nog twintig in de Kauier gevonden worden die de openbaarheid schuwden. Leden die mannen aan de lichtvrees en heeft het licht op hen de uitwerking die het water op de honden in zekere ziekte, heeft. Wij laten dit daar, maar de verschijn selen dier ziekte hebben in de Kamer geen kwaad gedaan. Jn de Eerste Kamer en bij den Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het licht een pijnlijken indruk op de oogen en de zenuwen gemaakt. Verrassend was liet beiigt dat het gema tigd adres door de Eerste Kamer en wel met eene zoo verre gaande meerderheid was afgewezen. Had zij dan niet in hel vorig jaar een gelijken weusch voor den troon nedergelegd Hoe kan zij daartoe overgaan Volgde zij in het vorig jaar eene andere gedragslijn? Zoo wjj niet dwalen, verecnigde de Eerste Kamer in de vorige zitting zich met den wensch in het toenmalig adres uitgedrukt, om twee gezonde redenen: vooreerst omdat zij niet wist wat zij deed en vervolgens omdat zij hel zeer goed wist. Trouwens daar ook toen nog de discussiën over hel concept adres in het geheim gehouden werden kon zij zich onbekend achten met de drangredenen welke lot dien wensch aanleiding gaven ca den wensch zei ven voor eene even ij dele pligt pleging voor het Volk als het geheele adres voor den Koning houden. Wat zij evenwel zeer goed wist was dit dat bij afstemming van liet adres, de wel der verschrikking in het niet zou gestort zijn. Thans echter bekend met den gang der deliberatieu in de Tweede Kamer heeft zij, van sciirik opspringende, bril en parnik weg ge worpen, en du wapenrusting van het ^eto, juist zoo als wij in ons Mo. 2ö voorspeld hebben aangeschoten 0111 voor zelf behoud te strijden. Welk' p-irlij loeft de Regering gekozen? Dit liet zich zeer wel gissen uit de ledigheid der Minister-bank. Geen derzelve heeft zich vertoont, (*j Door omstandigheden onafhankelijk van de Redactie is de pi itsiog van dit stuk in het vorig Kommer verhinderd. I toen de openbaarheid geproclameerd was. liet is ook nooit gelijktijdig dag en nacht. De brief van den Minister van Binnenlandsche zaken doet ons den goeden zin van het Gouvernement Sub nomine regis kennen het zijn drie uitroepingsteekens op het zwijgbevel van van Akerlaken tegen van GoltsteinAVat zou de vertegenwoordiger Schimmelpcnninck wel aan den Minister Schimmelpcnninck antwoorden Het gansclie volk heeft in deze slechts eene stem en beklaagt hetdat men de onschend bare naam des Konings in het spel brengt. Waarlijk zijn persoon is der natie te dierbaar om hem voor St. Nikolaas in een zwart pak onder kin deren te vertoonen. Zoo worden kindereu niet meer zoet gehoudenals zij tot jaren gekomeu zijnwaarin men niet meer aan de verschijning van dien heilige gelooft. Dat de verwerping van het Conceptadres een levendigen indruk op de Tweede Kamer maakte ligt in deri regel. De houding die zij aange nomen de gedragslijn die zij heelt afgeloopen is haar roeping en bestemming waardig. Met meeiderheid is besloten hare waarde te hand haven. Onderscheidene vraagpunten zijn behandeld. Men heeft de waar digheid van de Eerste Kamer onaangevochtenhet zonderlinge gedrag van den Minister niet onopgemerkt gelalen. De uitslag der stemming is bekend. Zij is in eenen verzoenden geest. Zal de Eerste Kamer den moed hebben, om de hand ter verbroedering af te wijzen? Wij zullen het eerlang weten. Maar wat zullen de gevolgen zijn van dit adres dat zoo vele monden en pennen en beweging heeft gezet? Zal de grondwet veranderd wor den en wat in dezelveeen berg is zwangerschrik maar niet voor den rook hij de bareusweën de kunst zal het muisje wel halen. Er is geen woord zoo op de tong als de grondwet. De kiuderen op schooi spreken er van en weiuige weten wat zij bevat, en nog minder zijn er levendig bewust van wat er in veranderd ten minste verbeterd moet werden. Allen roepen om verandering niet weinige denken dat dezelve een vrijbrief tegen de belasting zal wezen. Wat ecuter stoffelijk voorleel zoude aanbrengen is onuitvoerbaar. Daartoe behoort in de eerste plaats de terugvoering van het Koningrijk tot een Vorstendom. Dit radicale middel zou, bij wezentlijke vereenvoudiging van Staatshuishouding, tonnen schats besparen. Maar zoo lang het initiatief daartoe niet uitgaat van het regerend huis zou de voorslag er toe eene grievende beleediging wezen voor Oranje waaraan ons Vaderland zoo vele verpligtingen heeft.Ten tweede komt de ineensmelting van 1'rovincieu in aanmerking. Wij zou den aan drie genoeg hebben van welke de eerste lioliaud en Zeeland de tweede Gelderland Moord Brabaud Utrecht en Limburg de derde Vriesland, Overijssel, Groningen en Drenthe bevattede. lloe veel duizen den zoude dit uitwiunen op administratie en regtsbedeedng. Vrome wenschen meer niet. Maar waarom zijn zoo vele tegen eene verandering der Grondwet. Wij spreken hier niet van het Gouvernement maar van leden uit de Kamer en daar huiten. De een vreest dat de Ultramonlaansche priesterpartij zich te veel zal doen gelden de andere, dat zij nog geen invloed ge noeg heeft, om te verwerven waarop zij aanspraak meent te hebben. Daaruit kan verklaard worden waarom vele Mooid-ürabanders zich thans bijkans als lofredenarrs van de Grondwet zoo als zij is opwerpen. In bet jaar 1810 verbaasde van Sasse van Ysst.lt de Kamer met zijne prie- sterkiagtenen liet drijven der Ultramoutanen kwam toen eerst in de geboorte. De beweging is nog niet ver genoeg gevorderd 0111 te ver krijgen wat men wil. IVel wordt de aanval wakker voortgezet, en wat de beer Luijbtn in zijne laatste rede heeft aangevoerd zal ieder gere delijk toestemmen die slechts eenige Monimers van den Moord-Braban- derKatholieke stemmen 1 1 den Katholiek gelezen heeft. De aanval heeft aan den anderen kant verdediging opgewekten de partijen staan scherp genoeg tegen over malkander. Maar de verguizing de provocatie» zullen toch wel niet van de verdedigende zijde komen. Dit te onderstel len ware eene ongerijmdheid; zon de heer L. zich daaraan schuldig ge maakt hebbenop liet standpuntwaarop die man staat is die veron derstelling geene ongerijmdheid, lloe men echter de zaak beschouwe bij de woeling in het kerkelijk leven, is de zaak bedenkelijk genoeg, en wordt liet met eiken dag nog meer. V» ij voor ons die ons niet op een vijandig maar bevriend standpunt tegen over de Regering plaatsen meenen in gemoede en ter goeder trouw haar te moeten toeroepen open de oogen eer gij voor eene vreemde beweging wijken moet. AA ijzig en verbeter terwijl gij de magt daartoe in handen hebt opdat gij te laat komende niet gedwongen woidet de slavin van hel altaar te zijn. BülTENLANDSCllE B E RI G T E N. DUITSCHLAND. BROMBERG9 Nov. Een zeer opmerkelijk iels houilt hier tegenwoordig de aandacht gespannen. Eene geheele

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3