STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. Of de Heeren THORBECKE LTJZAC c. s. Voorbarig hebben gehandeld. Met liet oog op den inau aan wiennaar ons inzien de A. IJ. zijn berigt ontleende twijfelden wij geenszins zoo als nie mand aan de echtheid der zaak. Zij is ook gestaafd geworden en een achttal mannen hebben zich verbonden om tot stand te brengen wat. door velen verlangd wordt, üe teerling is ge worpen. liet ontwerp van wet tot herziening der Grondwet is in de Tweede Kamer ter tafel gebragt. Zoo lang wij den inhoud van dit ontwerp slechts bij gerucht kennen zou het gewaagd zijn eenig oordeel over hetzelve te vellen. Alleen de handeling trekt onze aandacht. Ook in ons blad is meermalen de wensch nedergelegd dat de Grondwetsherziening van de Regering mogt uitgaan. Het is nu de vraag of de stap dien de heeren Tkorbeche Luzac c. s. gedaan hebben van voorbarigheid is te beschuldigen. Het spijt ons deze vraag ontkennend te moeten beantwoorden. Immers zoo als de zaken nu staan, is er van de hooge Regering geen voor stel tot herziening te wachten en zou de Tweede Kamer blij ken geven van met het adres een poppenspel gespeeld te heb ben indien zij zelve niet de hand aan het werk sloeg. Bij de opening der vorige zitting openbaarden de Kamers hunnen wensch in beleefde woorden en den Koning werd een antwooid in den mond gelegd dat beleefdelijk niets zeide. Men liet zich ech'.cr daardoor niet mompen, krachtige stemmen verhieven zich bij de beraadslaging over de groote wet; maar de regering wist op eene stoute wijze den mond te sloppen en de iiand naar de beurs te werken. He milJioenen kwamen tot den laatsten cent maar geen jota werd vervuld van hetgeen in en buiten de Kamer verlangd was tot herziening van onze grondwettige instellingen. Integendeel de heer van Hall had nog eens den moed out den lof der Grondwet uit te trompetten, dat eveneens klonk als of de Turksehe keizer zijne slaven hun voorregt deed kennen, dat hij ze niet dood geslagen had. Van dit oogenblik af mogt inen wanhopen dat van de zijde der ilegeiing een voorstel tot verbetering der Grondwet zoude ge- daau worden: wat men voor goed houdt zou men bederven door te verbeteren. He laatste dagen hebben bewezen dat onze verwachting maar al te gegrond was. He Kamers worden geopend en geen woord geene enkele zinspeling dat de Re gering gezind was den wensch der vertegenwoordiging te ge- moet te komen. De Kamer besluit in het openbaar over het adres van antwoord te beraadslagen en de ministers vlugten naar hunne bureaux om dat zij wisten dat er eene paragraaf zoude behandeld worden, die liun verschrikkelijk in de ooien klonk. He bekende wordt aangenomen, en de Eerste Kamer kan het zelfs niet dulden dat men verbetering wenscht. De grond waarop zij hare afkeuring bouwde was ecu stellaadje van drogredenen. Maar de daad van deu minister die het on schendbaar hoold van den Staat op eene vreemde manier in het spel bragt heeft de Kamer genoodzaakt, óf zich bclagche- 1 ijk aan te stellen of te looneu dat het volk tegen over de Regering geene nul in het cijfer is. Tan de Regering is nadat zij zelfs geene wenschcn duldt, deizelvcr vervulling niet te wachten. Hit weet ieder en acht leden der Tweede Kamer hebben daarom niet meer gedaan dan wat do Kamer niet mogt nalaten zonder zich met <len blaam van lafhartigheid te be laden en zij hebben eenen tijd gekozen, die rijp is en ge schikt oin ons staatsgebouw de vastheid te geven welke het tot hiertoe heeft gemist BÜITENLANDSCHE B E R I G T E N. DUITSCHLAND. FRANKFORT 8 Dec. De bestuurder van het bisdom Breslau heeft aan den r. kalh. priester Ronge eene kennis geving gerigtbetreffende deszelfs brief aan den bisschop van Trier over den H. Rokenz.en denzelven gelast binnen 14 dagen bepaaldelijk te verklaren: lo. of bij de schrijver van dat stuk is2o. zoo ja of hij ten einde de daardoor veroorzaakte ergernis wegtenemen bereid isom dien brief te herroepen 3o. zoo neen en dusingeval hij geen deel heeft aan het opstellen en inzenden van dat stuk of bij bereid isdit te bewijzen en zich persoonlijk aan te meldenten einde zich te zuiveren van de op hem rustende verdenking. In geval de heer Ronge binnen den gestelden tijd niet antwoordtof niet voldoet aan hetgeen thans van hem verlangd wordtverklaart de genoemde bis- doms-bestuurder dat hij genoodzaakt zal zijn om behal ve de reeds plaats gehad hebbende schorsing van den heer Ronge in deszelfs betrekkingde kerkelijke straffen van degradatie en excommunicatie over hem uit te spreken. BRESLAU 3 Dec. De Silesische Zeitung maakt nog het volgende Oordeel eens Katliolijken priesters over de vereering van den rok te Trierpubliek De Heer kreils-vicarius Austte Löwenburg spreekt in eene rustig afgelegde verklaringin den Ló'wenburger Biirgerfreund No. 48, de volgende gewigtige woorden: Over den Heiligen Rok heb ik reeds op Pinksteren nog voor ik den brief van Ronge gelezen had en eer ik wistdat die alhier zou publiek gemaakt wordendoor het Zondags-Evangelie daartoe aanleiding bekomen hebben de aan de kerkgemeente verklaarddat hoe vele waar schijnlijkheid ook voor zijne echtheid voorhanden ware het echter ieder Katholijk vrij staat hem al of niet als echt te erkennen vermits het hier geene geloofsleer der Katholijke kerk geldt. MUNCIIEN5 Dec. In eene zeer onlangs door bisschop pelijk bestuur aan het gróothertoglijk staats-ministerie gerig- te petitie komt woordelijk het volgende voor Bedevaar ten als ook het vereeren der reliquien van Christus en van de Heiligen is in de roomsch katholijke kerk als het in haren geest geschiedttoegestaan en goedgekeurdmaar geen katholijk is verpligt aan eene zoodanige godsdienstoe fening deel te nemenhij heeft Vrijheid om voor zijnen persoon dearin te handelennaar hem goeddunkt. Van daar uitgaande hebben wij ook den geloovigen onzer diocese de bedevaart naar Trier noch geboden noch verboden ook hen niet daarop opmerkzaam gemaaktof hen daartoe uitgenoodigd niettegenstaande wij daartoe waren aangezocht. Ook zijn in onze diocese betrekkelijk slechts weinige en alleen dezerzijds den Rijn uit het gedeelte hetwelk nader hij Trier ligtderwaarts ter bedevaart opgetrokken. Uit de provinciën Starkcnburg Opper-Hcssen zal naauwelijks een Katholijke pelgrim zijn te zien geweestenz." B E L G I E. BRUSSEL 6 Dec. Laatsleden vrijdag heeft in de kerk St. Maria te Schaerbeek een zonderling voorval plaats ge had. üc gebeden werden gehouden over het lijk van een ongehuwd persoon. Do kleine kerk was opgepropt vol. Sommigen meenden den witten krans te zien bewegen be gonnen aan eene geestverschijning te denken en hielden zich stildoch weldra bemerkten anderen dezelfde beweging. In weinig tijds was de gansche kerk in opschudding en

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 2