WEEKBLAD van den HELDER en het MEIJWEDIEP. N°. 52. 1844. TWEEDE JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A IST D A O wlGEN HeT p tl. wmti O ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld anti, den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de» middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 23 DECEMBER. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. JVat zal het lot zijn van het groote ontwerp door de Achten hij de Tweede Kamer ingediend? Ziedaar de Traag die aan de orde van den dag komt en alle andere zal verdringen. Niet weinigen zijn beducht dat het ontwerp door zoo vele reglstreeksciie en zijdelingsche 'beden kingen in de Kamer zal bestormd worden dat bet zich op genade eu ongenade aan de vernietiging zal moeten overgeven. Andeten zijn nog daarenboven van oordeel dat al slaat bet ontwerp den sltijd door ja dat, al wordt bet niet afgekeerd door den Eersten Kamer bet geheel zal bezwijken ouder den onwil van bet Gouvernement dat door liet votum der Kamer niet zal oveilttigd zijn van de wezeutlijke behoefte aan eene verbetering der grondwet ten minste niet dat die behoefte door de natie gevoeld en erkend wordt. Dat er verschil van gevoelen over het ontwerp zoo als bet daar is liggende zal ontstaan is van zelf te wachten maar dat dit zoo groot zal wezen dat bet niet in overeenstemming zal worden opgelost, kunnen wij niet als denkbaar veronder stellen. Evenmin kunnen wij verwachten dat de groote meer derheid, die iu bel gestrande adies baren weuscb lol herziening der grondwet beeft nedergelegd den moed of laaghartigheid zal hebben om de band die ter redding dier verongelukte lading zich uitgestrekt, af le wijzen. Tot hiertoe hebben wij van eenen de Manvon RosenthalKer we ij Mejan, Schooneveld van Gollslein Hrnce eu zoo vele andereu meer, betere ge dachten. Watde Eersle Kamer betreft, daarvan zeggen wij niets, omdat bare stem meer dan waarschijnlijk van hooger impulsie afhangt. Maar wat zal bet Gouvernement doen? dit is nioeije- iijker le beantwoorden dan dc vraag: wat bet geneigd is te doen wij voor ons willen niet te ver vooruitloopeu eu een gebouw van redeneringen ophalen dat door volgende daadza ken ligtelijk gesloopt wordt. Er is nog een andere vraag wat moet liet volli uitvoeren bij deze stoute handeling de geëerde voorstellen ondersteunen door pelioneren, of door particulier ieder voor zich hunne goedkeuring schriftelijk le doen blijken? Voor bet eerste zien wij voor als nog de noodzakelijkheid niet in, te minder, om dat de ondervinding beeft geleerd boe weinig er aan zij le hechten, liet is althans geeue zeldzaamheid dat van de dui zend teekeuaars eener petitie zeven of achthonderd iu 't geheel niet of slechts ten halve weten wat er gepelionueerd wordt. Zulke hulp heeft zulk een zaak waarlijk niet van uoode en aoo er of bij do Kamerof bij de Regering onwil bestaat om dc grondwet te herzien, zij zullen zich niet laten dwingen door bladen papier; die den moed heeft het sterke achttal of negental le wederstaau zal zich door een pakket petities niet uit het veld laten «laan. Maar zal men zeggen men zal dan le weten komen wat de wil der natie is allemaal larie! Dit weet men even goed; maar de heer van Hall heeft het open baar uilgespiokendat hij geene openbare meenimj erkent dan alleen die welke in de Kamer wordt uitgedrukt. Wij zouden de Kamer eu de natie daarom aanraden den waardigcu eu conseqnenteu minister thans bij dal woord te vatten. Het is buiten kijf, dat als de Kamer niet overladen wordt met petities om de bestaande grondwet te behouden het algemeen deszelfs zegel van goedkeuring aan het voorstel der Achten hangt. Js dit zoo, gelijk het waarlijk is, dan blijft het petioncren, zoo lang althans geen petities legen het bewuste voorstel in komen tamelijk overbodig. Het geld hier niet zoo zeer: wie niet voor mij is die is tegen mij als welwie jiet tigej mij is, die is voob mij. De pailicuiiere briefswijze opeubariug van adhaesie aan de voorstellers is eene particuliere zaak eu daarom raden wij hier niemand iels, als fraukering: want ingeval ieder die met het voorstel ingenomen is, de AcUten een otigefraukeerdeu brief toezond, zouden zij ouder meer dan 100,000 briefporten hebben te hclalen. Het zou altoos eenaatdige bijdrage voor d» sch tlkist zijn. Wat er met dit al ge.laan of niet gedaan worde, de Achlen verdienen hulde voor hunnen moed, hunne geinatigheid eu hun beleid. Als do zaak is afgedaan hopen wij dal de Kamer gelijke burgerkroon terdiene, en de Rege ring zal geeu burgerkroon vertrappeu of BUITENLANDSCHE BERIGTEN. A R A B I E. ADEN, 11 Nov. De stoomboot Bindostati arriveerde den 1 dezer alhiervan Suez komende en aan boord heb bende 130 passagiers. Onder deze bevond zich Z. K. H. Prins Waldemar van Pruisen met gevolg, namelijk graaf v. Oriollakamerheer en stafofficier van Z. M. den Ko ning van Pruissen graaf Gröben en eenen lijfarts. Daar Z. K. IJ. incognito reistblijven alle militaire eerbewijzen zoo wel als de opwachtingen der civiele en militaire auto riteiten onzer vestingachter. De Prins landde den vol gende morgen in de westelijke baaien begaf zich regel- regt naar Aden over welks natuurlijke sterkte en krijgs-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1