WEEKBLAD vu dm HELDER en het 1EUWMEP. N°. 53. 1844. TWEEDE JAARGANG. ^lGEN HE x r Sb mi®, Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MAANDAG ADYERTENTIEN gelieve men ongezeeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturtags de* middags ten 12 ure de prijs van 1 tot regel» is 60 centen voor eiken regel meer 15 enteD behalve 35 centen zegelregt voor elke plaating. 30 DECEMBER. De MAATSCHAPPIJ van WELDADIGHEID. Vroeger ontving men maandelijks in den vriend des Vader lands voortgaande berigten wegens den staat der Maatschappij en dien liarer koloniënsedert de uitgave van dit tijdschrift is gestaakt is het publiek van die mededeeling verstoken ge weest. Het is waarde Commissie van Weldadigheid besloot in 1839 om jaarlijks een gedrukt uittreksel der algemeene ver slagen aan de leden toe te zenden maar dit hulpmiddel is spoedig gebleken min doel te treffen. Daarvan overtuigd heeft de Commissie begrepen en bepaald, om van tijd tot tijd zulke berigten als vroeger in den vriend des Vaderlands voorkwamen, te doen drukken en aan de leden uil te reiken. Daaraan is reeds gevolg gegeven en het eerste berigt aan de leden verzonden. De Commissie drukt het oogmerk dat zij met deze poging wenschte te bereiken aldus uitdat het drukken en verspreiden van zulke berigten strekken moge niet alleen om bij de leden eene blijvende belangstelling ju de zaken der Maatschappij te doen ontstaanmaar ook om hen aan te sporen audcren die geen leden der Maatschappij zijn en op wie zij invloed en betrekking hebben tot het lidmaat schap op te wekken daarbij in het oog houdende dat de geringheid der contributicn (ƒ2.60 jaarlijks) de uitgestrekste deelneming vordertzal het doel der Maatschappij in de ge- gevene omstandigheden eeniger mate bereikt worden." Wij meenen die loffelijke bedoeling in de hand te werken met onze lezers op deze heilzame schoon met velerlei bezwa ren worstelende inrigting opmerkzaam te maken zij verdient dit in ruime male en in de zelfde verhouding dat zij slaagt, wordt er volksgeluk bevorderd, ellende en onzedelijkheid ge weerd. Nog altoos blijft het ontwerp, dat de vereeuwigde Graaf van den Bosch en eenige andere menscheuvxienden vormden om bedelarij te weren, luiheid te beteugelen, de ellende der ha veloosheid voor te komen groot en edel al ware ook de ge- heele onderneming mislukt. Het mag vreemd schijnen dat terwijl vreemdelingen geen lof genoeg voor de werkzaamheden der Maatschappij hebben, de inlanders er zoo zeer tegen inge nomen zijn althans weinig voor over hebben. Maar zal men zeggen, de laalsteu zijn beter in de gelegenheid deze instelling te kennen. Niet zoo haastig de inlanders die de koloniën bezocht en onderzocht hebben, hebben hunne goedkeuring niet onthouden alleen degenendie er niets van wisten of zagen hebben de scherpste aanmerkingen gemaakt even als zij die onbekend met den zegen, door het Christendom en deu JBijbel gesticht, zich allerlei bittere aanmerkingen tegen Bijbel- en Zendelinggenootschappen veroorlooven. Al wat door menschen gedaan wordtdraagt deu stemptl van onvolkomenheiden zou deze Maatschappij eene uitzonde- rtng op deu regel maken dit ware te veel gevergd en hoe weinig vergt liefde. Eigenbaat alleen vergt veel. Ook de schrijver van dit artikel heeft bedenkingen, hij voor zich althans zou er geene andere wcczen dan vondelingen die niemand dan den Staat toebehooren wenscheu geplaatst te zien maar hij viud desniettemin er genoegen in onder de leden van de subcommissie alhier geplaatst te zijn, en als zoodanig ook de medewerking van het algemeen in te roepen. Er wordt zoo veel gesproken zoo vele middelen voorgeslagen ter wering van bedelarij, maar wij voor ons kennen tot op dezen dag gcene liefdadige inrigting die daartoe zoo geregeld bijdraagt als de Maatschappij waarover wij het woord hebben. Zij deelt geene gillen uit die thuis in sterken drank wegdauipen of die lui heid en zorgeloosheid voeden, maar zij geeft de handen bezig heiden ontwoekert den grond aan gelijke armoede Zij maakt den grond en de hand productief, en voert middelen aan om het eveuwigt tussclien productie en consumptie daar te stellen. Die nu het doel wil mag de middelen niet terug honden. Liefde heelt mede den grooien hefboom, het geld noodig. Eene subcommissie die een huisgezin wil geplaatst hebben moet daarvoor de som van 1700 zijnde de contributie van bijkans 654 leden storten. Daarvoor ontvangt zoodanig huisgezin volgens art. 15 van het Reglementin de vrije koloniën op eene hoeve bestaande in eene ruime en zindelijke woning met eene daaraan gebouwde schuur en stalling voor twee koeijen benevens drie buuders (3J morgen) grond voorzien van het noodig huisraad en bouwgereedschappen waarbij nog aan het huisgezineen geheel stel koloniale kleeding wordt verstrekt. Judieix er in ons Vaderland honderdduizend gevonden wer den die het ernst was om armen eu bedelaars in werkzame leden te herscheppen zou alleen voor de contributie op ƒ2.60 berekend .ƒ260,000jaarlij ks verzameld worden, waarvoor jaarlijks bij honderden zoo verzorgd kunnen worden, dat zij eindelijk voor zich zelvcn zouden zorgen. En zi|n er nu reeds bij de 3000 bunders onder den ploeg, waar vi-peger niets bebouwd werd, hoe uitgebreider zou de bebouwde vlakte worden; en wiens gemoed wordt niet vol van blijdschap als liij de dorre vlakte in welig bouwland ziet herschapen. De ploeg in den grond brengt meer voordeel aan, dan de rook uit den schoorsteen eener jeuevorstokerij die voor een goed deel door armen-ceuten wordt in den brand gehouden. Houdt het mij ten goede waarde lezer, als ik uwe liefde met uwe beurs in aanraking breng. Laat de laatste de eersto niet afslooleu of ze verstikken. Het gehTmirakt ezels welspre-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 1