de eenten zijn binnen en de herbergiersslagersbakkers enz. te Trier zullen in hun vuist lagchen en hartelijk ver langen naar een tweede representatie. De Katholieke Ned. stemmen meenen de zaak afgedaan Ie hebben met tegen den persoon het harnas aan te trek ken met het onderzoek van den vorm en inhoud van zijnen briefen dit is juist de groote zaakverklaren zij hunnen tijd niet te zullen verbeuzelen. Het Domkapittel van Breslau heeft Bisschop Arnoldi een troostbrief gezonden en den beleedigenden man daarmede getroostdat Ronge gestraft is naar verdienstenu hij zich verstout heeft het heilige kleed in stukken te scheuren dat zelfs de beulen onder het kruisUIT VROMEN EER BIED onverdeeld en onverlet lieten. Als de Katholieke stemmen, die dit schrijven mededeelen, met zulke vrome vereerders te vrede zijndie den heiligen op het kruis bespotteden en met zijne kleederen een sol- datengrap maaktenbehoeft de Protestant aan Rome zijne belijders niet te benijden, en de beschermers en uitvoerders van het Triersche klucht- en poppenspel zijn zelve niet veel beter; want als de belijdenis zoo echt is, als de hoofd verdediger van den heiligen Rok Professor A. Marx des- zelfs echtheid heeft kunnen opvoerendan is zij ten beste genomen verdachten indien zij is zoo als de bestrijders in- en buiten de Roomsche kerk op vrij wat vaster grond beweren dan is zij onecht. BUITENLANDS CHE BERIGTEN. F R A N K R IJ K. PARIJS, 14 Dec. Men heeft dikwijls beweerd, dat het leven in de hoofden van onthalsden nog eenigen tijd voort duurt en dat deze doodstraf de ergste is. De Heer Bona- fort heeft te Algiers bij het onthoofden van misdadigers naauwkeurige proeven over deze zaak genomen en dezelve den 2 December aan de Akademie der Wetenschappen te Parijs medegedeeld. De resultaten zijn alle tegen de vroe gere bewering uitgevallen. Hij neemt volgens dezelve aan dat 't leven van onthalsden onmiddelijk na de executie moet ophoudenhet zou ten hoogste mogelijk maar niet waar schijnlijk zijndat het nog 5 a 6 seconden voortduurt want eerst na dit verloop van tijd heeft hij de hoofden aan zijne waarnemingen en proeven kunnen onderwerpen. B E L G IE. ANTWERPEN17 Dec. Er gaat schier geene maand voorbijof de Belgische zeemagt heeft het verlies van eenen of anderen harer bodems te betreuren en tot overmaat van spijtzien wij geene nieuwe schepen op stapel zetten on danks die al te beruchte wet op de differentiele regten welke zoo men zeide ons eene ontzaggelijke handels-ma rine moest geven. Ontzaggelijk IOch armen in min der dan twee jaren is ons handelsvlootje met zeventien schepen verminderden ten hoogste telt onze marine er nog 150. Uit Renax (Oost-VIaanderen) schrijft men van den 14 DecemberZondag 11. is eene vrouwmoeder van 4 kinderen vergiftigddoor koffij te drinken uit een ko peren koffïjkanwelkebij nader onderzoekgroen was uitgeslagen en kopergroen [du vert-de-gris) bevatte. Zij is 10 uren daarna overleden. Thereze van Waaijenberg echtgenoot van Jan de Keijzerwever te Grammond (in België) is onlangs van haar negentiende kind bevallen. In October 11. was zij eerst twintig jaren gehuwd BINNENLAND. HOORN 24 Dec. Naauwelijks verkondigde de Staats courant 11. Zaturdag de benoeming van Jonkh. Mr. P. van Akerlaken tot burgemeester onzer stadof men zag de burgerij overal zich onderling met die benoeming geluk wenschen en hoorde men sommigen den wensch uiten om hunne huizen met vlaggen te versierenhetgeen slechts verhinderd werd door iemaud der vrienden van Z. Hoog Wel-Geb., die 's mans kieschheid van nabij meende te ken nen en deze niet wenschte gekwetst te zien. De aanzienlijke dezer stadzoowel Dames als Heeren zag men binnen een paar uren tijds het huis des edelen mans als bet ware bestormen die juist op dit pas zich al daar bevond, om hunnen welgemeenden taal en gelukwen- schingen als om strijd te ontboezemen welke taal met die hartelijkheid en bescheidenheid werd aangehoordwelke den benoemden ten allen tijde zoo zeer eigen wasen on der alle zijne eervolle onderscheidingen eigen bleef. De burgerstand ontboezemde hare blijdschap des avonds door middel eener fraaije serenade gebragt door de stede lijke muzijkantenterwijl dit voorbeeld op den volgenden avond navolging vond Lij de hoornblazers van het hier gar- nisoen houdend bataillon llankeursnadat vooraf des mor gens het corps officieren der bezettingbij monde van den Heer kommandant en bijhebbende officierenZ. Hoog Wel- Geb. hadden gecomplimenteerd. En konde dit wel anders zijn Was het wonderdat zoodanige gevoelens ongekunsteld en met geestdrift werden geuit Aan wien toch heeft deze stad het welvaren te danken dat haar nog overig bleef, dan aan Z. H. W. G. Door wiens invloed werden de wegen verbeterdwelke tot haar leiden hare havens uitgedieptter bevordering van binnen- landschen handel in kaasrundvee enz.enz. Zij Tan drukkende lasten als het noodwendig gevolg van het on derhoud van vaarten en wegenontheven Haar aanzien verbeterd door het slechten aan puinhoopen en aanleggen van wandelingen Door wiens medewerking werden de aanzienlijke giften van Koning en provincie verkregentot herbouw der protestantsche kerk welke de stad thans tot sieraad verstrekt wie wasals Z. II. W. G.sints jaren de vader en beschermer van weduwen en weezen de troost der verdrukten, de handhaver van regt en billijkheid, waar hetzelve verdrukt werd Wie onderscheide zich ten alien tijde meer dan Z. H. W. G. door christelijke verdraagzaam heid op wiens handel en wandel was ooit minder te be rispen wien was baatzuchligheid minder eigen en kan men eindelijk beter huisvader wenschen dan den nieuw benoem den burgervader

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1844 | | pagina 3