N°. 4. 1846. EN HET PUBLICATIE. TIEKBK JMRGAJV6. tUGEN HET m DEN Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zicli bij de Boekhandelaren en Postkan nen zijner woonplaats. MAAIB ACJ ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags de, middags ten 12 urede prijs van 1 tot i regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 26 JASUARIJ. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeenle Helder, maken bij dezeten gevolge eener ontvangene Circulaire van Z,. E. den Heere StaatsraadGouverneur dor Provincie Noord-Holland dd. 19 dezer No. 129/472, aan de belang hebbenden bekend het navolgende in het Staatsblad No. 68 van 1845 voorkomende: BESLUIT van den 9den December 1845 hou dende nadere bepalingen op het uitwijken van stoom- en zeilschepen. Wij WILLEM II, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. enz. Gezien het gemeenschappelijk rapport van Onze Ministers van Marine van den 24sten November jl. la D no. 93 van Binnenlandsche Zakenvan den 27sten November jl. no. 7! 9de afdeeling van Buitenlandsche Zakenvan den lsten December 11. no. 5 en van Financien, van den 2den December 1845, no. 109/i074 in- en uitgaande regteu houdende voorstel tot wijziging der bepalingen, vastgesteld bij de Koninklijke besluiten van 4 September 1824 Staats blad 110. 47) en 25 April 1826 (Staatsblad no. 28), nopens het uitwijken bij ontmoeting of bij voorbijvaren van stoomvaar- tuigen onderling of met zeilschepen op de rivieren stroo men, reeden, kanalen en uitgangen binnen dit Rijk gelegen En in aanmerking nemendedat deze bepalingen niet overeenstemmen met hetgeen deswege in naburige stalen is vastgesteld noch ook met de regelen welke van oudsher bij de zeevarende natiën zijn aangenomen met opzigt tot het uitwijken van zeilschepen waarmede de verordeningen voor bet uitwijken der stoomschepen in overeenstemming behooren te zijn Den Raad van State gehoord (advies van den 12den No vember 11. no. 1) Hebben besloten en besluiten Met handhaving van de algemeene verordeningen voorliet onderling uitwijken van zeilschepen welke bij alle zeeva rende natiën zijn aangenomen te weten a. dat wanneer een schip met ruimen wind zeilende een bij den wind liggend schip in zijne koerslijn naderteerst- gemeld voor den bij den wind liggenden bodem moet vrij - ken en zoo mogelijk achter denzelven omloopen b. dat wanneer twee schepen, bij den wind tegen elkander inliggendeelkander ontmoeten het schip dat over bakboord ligtbij den wind moet houden terwijl het schip dat over stuurboord ligt moet afhoudenen zij el kander dus wederkeerig aan bakboord voorbij varen c. dat wanneer twee schepen met ruimen wind zeilende elkander ontmoetenzij elkander evenzeer aan bakboord zijde van zich moeten houden daartoe het roer (den helmstok) aan bakboord leggende te bepalen als volgtaangaande het voorbijvaren en onder ling; ontmoeten van stoomvaartuigenen van stoomvaartuigen o en zeilschepen. Art. 1. Met den 28sten Februarij 1846 worden ingetrok ken en buiten werking gesteld, de Koninklijke besluiten van den 4den September 1824 Staatsblad no. 47) en van den 25sten April 1826 Staatsblad no. 28). Met den lsten Maart 1846 komen in werking de navol gende regelen voor het uitwijken bij ontmoeting of voorbij varen van de stoombooten onderlingcn van stoombooten met zeilschepenwelke moeten worden in acht genomen op zee en op de rivieren stroomen kanalenreeden ha venmonden en zeegaten in dit Rijk. Art. 2. Stoomvaartuigen des nachts op de rivieren en stroo men of buitengaats in druk bezochte vaarwaters varende moeten altijd van zons-ondergang lot zons-opgang voorzien zijn van twee helder lichtende lanlaanrs, achterop eene met roode glazenvoorop eene met groene glazengeplaatst in den voorsten en achtersten mast, of hij degenen, die slechts éénen mast hebben de eene aan den vlaggestok achterop. De schepen door stoombooten gesleept wordendemoeten ge lijkerwijze des nachts ééne lantaarn met wille glazen voeren. Art. 3. Stoomvaartuigen in verschillende koersen varende

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1