handwerk is ontvangen van H. M. onze geëerbiedigde Ko ningin, alsmede vijf brillante voorwerpen van H. K. H. Me vrouw de Prinses van Oranjewelke geschenken voor de verloting bestemd zijn. Bovendien heeft het H. M. de Ko ningin behaagd, voor 25 loten, in de verloting deel te nemen. Ook aan de jeugdige scholieren welke hunne spaarpen ningen ten offer hebben gebragtom tot het doel der in stelling mede te werkenzij voor de ingezondene voorwerpen hartelijken dank toagebragt. Dat nog velen door dit vorstelijk en kinderlijk voorbeeld mogen worden aangemoedigd om door de inzending van voorwerpen aan de Vereeniging deel te nemen waartoe lot en met den laalsten dezer maand de gelegenheid nog open staat zullende na dien tijd lot de tentoonstelling der voor werpen worden overgegaan. Inmiddels zijn van heden af aan bij Bestuurders en Bestuurde- resseu Loten voor de Loterij te bekomen tegen ƒ1.het lot. De Bestuurders zijn do Hoeren KJ. PertceijcleJ.Gil- tjes J'. JT, Zurmuhlen J. Schoon C. fVuhhe J. Zussen en tle ondergeleekende en de Bestuurderessen zijn Mevrouwen Jn 'tEelt, CreijghtonCrap Hellingmanen Berg hitijs. Helder14 Februarij 1846. Namens het Bestuur, Vo:» EICHSTGRFFSecretaris. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. DU1TSCHLAND. Men schrijft uit Heidelberg dd. 5 Febr. De eerwaarde heer Heinrich Eoerard Paulus geeste lijk raadsheer en professor in bijbeluiliegkunde en kerkelijke geschiedenis aan de hoogcsrhool van deze stad een bijna negentigjarig grijsaard die door geheel Duitschland als een der geleerdste godgeleerden beschouwd wordt, heeft aan de stonden van hel grool-herlogdom Baden een verzoek schrift ingediend waarin hij in krachtige bewoordingen op de gelijkstelling der Israëlieten en in het algemeen op de regten van alle burgers, zonder onderscheid van godsdien-t, aandringt. Dit verzoekschrift is tevens door al de professo ren onzer hoogeschool door de publieke ambtenaren en door de voornaamste ingezetenen onzer stad geleekend. Hel zul naar Karlsrulio overgebragten aan de voorzitters dei- beide kamers ingediend worden door eene deputatie uit vijl burgers dezer stad zamengesteld. Op de zelfde plaats waar de graven van Mohenherg vroeger te Rolledburg hunne burgt hadtien slaat thans de dislrikt-gevangenis. Aldaar is sedert den 29 Juuuarij een opmerkelijk voorval gebeurd daar lot den 4 Febr. 11 van 24 vrouwelijke staatsgevangenen in een dusdanigen graad ziek werden dat zich hij eenigen sporen van razernij ver toond hebben. De geneesheeren dachten eerst dal er bedrog onder schuilde, doch hel tegendeel bleek weldraduur allen jniit op den zelfden oogenblik begonnen te weenenIe schreeuwen, te zingen, Ie vloeken, enz. In gezonde oogen- blikkeu schrijven de zieken hunnen toestand aan den invloed van een kwelgeest toe, die zich binnen de muren ophoudt. Men is zeer verlangend naar het oordeel der geneesheerea daaromtrent. Er was sprake van een bedwelmend vergif, dat door de gevangenen zou zijn ingenomen, doch er warea geene sporen daarvan te vinden. F R A N K R IJ K. De heer Singer oud-handelaar te Parijsdezer dage* overleden heeft eenigc testamentaire beschikkingen gemaakt, die der vermelding waard zijn. Aan de twaalf arrondisse menten van Parijs heeft hij 3600 francs gemaakt; aari de gemeente Ufliieirn (Boveurijn) zijne geboorteplaats, 1000 francs om het zij eene brandspuit er voor aan te schaffen of onder de armen der gemeente te worden verdeeld 200 francs rente aan het comité van het israelitische consistorie; 1000 francs rente aan het bureau van weldadigheid in het 3e arrondissement eu aan verscheidene liefdadige instellingen. Wijders heeft hij zes prijzen van 300 francs vastgesteld, die jaarlijks moeten worden toegekend twee daarvan zijn ter beschikking van de ministers van oorlog en van marine, en de vier andere van de akadernie van zede- en staatkun dige wetenschappen. Een bedroevend voorbeeld slaaft wederom de waarheid van het nadcelige van het te vroege begraven. Te Bour- boune was men bezig een lijk in den grafkuil te laten zakken, toen men plotseling klaagloonen uit de kist vernam. Oumiddelijk werd een geneesheer geroepen doch het was te laaten eerst bij de komst van den geneesheer blies de schijmloode den laalsten adem uit. Voor eenige dagen is eene kist, met hel koninklijke fransche wapen voorzien naar Londen vertrokken. Deze kist, een miniatuur-chef d'oeuvre, waarvoor men mod knie len bevatte een volkomen uitzet vier complete kleeding- slukken en wel een morgen-, een a*ond en twee bulklee- dijen. Deze zending is beslcrnd voor de pop van het dochtertje van koningin Eictoria. Dat gelukkige popje De koning heeft aan mevrouw Barenne curte blaue .e gegevenen men sloeg de handen aan hel werk. Ieder jurkje is op zich zelf een meesterstuk; de bahobeljes vooral zouden menige onzer elegantste hertoginnetjes doen waterlanden het eerste var» gros de Naples niet uitgesneden 'olans, het tweede van rosé gaas met bladeren van fluweel.... keurig! allerkeurigst 1 de doekjes geborduurd en inel kanten bezetde kousjes van zijdeschoentjeslaarsjeseen indisch kaclicmiren 'shavvltje, de hoedjes, de mofjes, een zwart kaulen écharpe alles alles is nieuw eu door de band der kunst onver beterlijk bewerkt; het juwéelkisije is vol diamanten van het schoonste water, armbandjes, oorriiigeljesja zelfs een snoer tje van eenige duimen lengte. Al die poppen-wonderen I ggeu zeer netjes in laadjes en vakjes van een verrukkelijk litatehje hij elkander. Leve de koningen en de poppen! BINNENLAND. IIELDEU en NIEUWEDIEP 14 Februarij. De lieer Schimmelpenninck geeft de ministeriële porte feuille uit zijne handen. Z. E. heeft in vijf jaren veel ver loren. Zijn voorbeeld heeft geleerd dat er van de o|ipositie niet alles te wachten is, indien zij op het kussen geraakt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2