Qbucvtenticn. behoeften Tan het arme Tolk. De burgers begonnen zich bier- OTer openlijk te beklagen, en er ging eeu vroesselijk geinor op Tan uit het midden des volks. Dit scheen de raadslieden te verbitteren en om de burgers hierover te bestraften deed eene der bewindslieden eeue verschrikkelijke belasting hefl'eu die zeer geschikt was om het geheele land in rep en roer te brengen. Om deze belastiug goed en verzekerd ten uitvoer brengen, verzon een zijner atnblgenooleu eeu listwelke Ineriu bestond «lat wilden de buigeis allernet met goedschiks aan deze heftlng voldoen, hij zijnen collega, met zijnen soldaten zou te hulp komeu. Doch de gedienstige minister bedroog zich want de burgers maakten ziclr sterk en betaalden zoo Teel iu deze belastiugdat andeie volken er over verbaasd stonden. Dan al die opgebragle gelden baatten niet; de schat kist scheen geene bodem to hebben; of de raadslieden bragien het geld niet behoorlijk waar liet behoorde. Het volk begon hoe langer hoe ontevredener te worden en vele hunner gaven over hunne handelingen schotschriften in 't lictit en 't vol gende versje was tn ieders mond •i Is mis mei Handde welvaart is verdwenen, «De zou eertijds vol glans heeft voor ons uitgeschenen Een zwartbewolkte lucht vertoont zich voor ons oog 's Lands bloei is weg de welvaarts-bron is droog. En vruagt gij waarom ons dit alles is beschoren De mannen iles bewinds zij schijnen doof geboren Zij hooi en niet de klagtdie 'tarnie volk thans slaakt «En doen of ons geween hun niet iu 't minste raakt. Maar l zal er hun naar i> aandie hoog geplaatste heer en, Die van vooruitgang steeds als kind'ren redeneren Gewis ook zij zijn mensch, en 't kwaad vindt eens zijn straf «Is 'thier beneden niet dan is het over 'graf.» Ook de meeste dagbladen verhieven hunne stemmen legen deze bewindslieden: siechls een paar dezer bladen was het niet deze mannen eens, die niet anders durfden en kouden omdat zij door de ministers werden volgeklad. De eerstgenoemde eu vooral een derzelve de politieke blixem drongen op de verwijdering der bewindslieden aan die door eenigen hunner vergeleken werden bij Fa risee u wen die het goed der weduwen en weezen opaten. Maar deze maiineu waren onverbiddelijk en kleefden aan hunne portefeuile's als bloedzuigers aan het vleesch. Een hunner echter scheen eeu goed hart met zich om te dragen en niet langer aan een ontrust geweten tegen stand te kunnen bieden, daar hij vrijwillig zijnen post nedcr- legde. Voor zijne aftreding vereerde hein de koning een ecre- kruis, en het volk gaf hein bij zijn vertrek ook het heilige kruis na. Hier zweeg oom Johannesen wischte eenige tranen van zijne wangen. Hij scheen zoodanig met het lot van het arino volk bewogen te zijn dat hein hel hart scheen te breken. Ook inyu gevoel was geschokt. Jochem echter, die hem ins gelijks had aangehoord, zeide gliuilagchende: juist eeu sprookje uit dezen tijd. Jlonni soit ijui mal y pensesnikte oom Johannes. N.) DE TOONEELSPELER SCIIUTEN. De beroemde looneelspeler Schuten diende, in zijne jeugd, als jongen in eeue herberg in de nabijheid vau Coveut-garden. Zeker ridder kwam in dit huis, en nadat hij eenige verver- schingen gebruikt had riep hij Schuten en droeg hem op eene huurkoets te halen. Dit gebeurde; toen de ridder in zijne woning gekomen was, vermiste hij zijne brievcntasch. Hij had op het nominej- der huurkoets gseu acht geslagen; ten einde dus het verlorene terug te krijgen giug hij den volgenden morgen weder naar den herberg om Schuten daarover te ondervragen. De knaap kon noch lezen, noch schrijven, en dien tengevolge ook het lommer niet opgeven maar hij had toch bemerkt hoe. zijn heer de kwarlflesschen pinten enz. welke de gasten bij hem dronken mei krijt pleegde op te teekenen. Na eenigo bezin ning xeide hij tot den ridder; Sir twee kwart en een pintje." De vrager kou uit dit antwoord niets opmaken en wendde zich lol den waard met de vraag Wat meent de knaap daarmede De waard antwoordde lagchcudehij bedoelt daarmede de teekens waarmede ik de bij inij door de gasteii geledigd* ftcssciien op uiijue aaiileckeniiig schrijf. Een kwart teekeut li ij met eeu 7 eu eeu pint met 1 op. Gevolgelijk zal hel uom- nier 771 geweest zijn." Mit dat bescheid verwijderde zich de ridder: hij zocht do huurkoets op eu verkreeg ook zijne daarin gevonden brieven- tascn. Hij besloot zicli bel lol vau den armen knaap die zoo veel naluuilijk vetsland, bij gebrek aan alle beschaving, aait den dag bad gelegd, ter harte te nemen. Hü openbaarde zijn voornemen aan den waard die den knaap teistoud uit zijne dienst iieL gaan. De riiitier zorgde nu voor zijn onderhoud en liet hem ter schole gaan. Schuten stelde ook de verwachting van den rid der uiel te leur, bi) maakte snelle vorderingen, toonde iu het vervolg eene groole neiging voor de looueelspeelkuust werd ü;j een toonecl aangesteld en een van de beroemdste looueel- speiers van Engeland. De ridder bleef, zoo lang hij leefde, Schuten begunstigen en was er trotsch op, zulk eeu talent uit de verborgenheid te voorschiju te hebben geiiaald. DE GEEST TA N HET CONCILIE YAX TRENTE. Sarpi verhaalt dat er tijdens het coucilie van Trente het volgende spreekwoord iu omloop was: dat het concilie werd geleid door den heiligcu geest dien men hetzelve van lijd tot tijd uil Piome in een valies [geruid met geld om stemmen te koopenj toezond." NOG EENE NOOT BIJ OF ACHTER DE TOE SPRAAK tut. Het is den toespreker gebleken dal eene passagie voorko mende iu No. 5 vau dit blad beginnende inei: Heereu Officie ren enz. gehinderd heeft. Hij heefl in de onschuldig raillereude uitdrukking van den luchlhartigen Polidoor geen kwaad gezien, eu ieder die liem kent, zat hein niet verdenken vau, door di# uieé te deelcn eenigen stand te willen kwetsen. Heilen beviel van een welgeschapen ZOON A L I D xV S G H U IJ T Echtgenoot van G. G I L T J E S. Helder 13 Februarij 1846. Bij H. J. va.it VLOTEN te Alkmaar, is van de pers gekomen en alom verkrijgbaar geslehleen nieuw# zedelijke Roman van MARY RRUNTON getiteld HELENA PERCYcf het nut der rampen tot do vorming van het meuschelijk hartin 2 deelen gr. 8°. met vignetten 6.50. Dit werk is voor Leesgezelschappen zeer aanbevelenswaar dig daar hetzelve in hoog ernsligen en onderhoudenden loon geschreven iseen genre waarnaar men in onze he- dendaagschc Romans vaak te vergeels zoekt. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz te NieuwcDief. Gedrukt bij G. GILTJES te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 4