MD VAN DEN EN HET /r\ N°. 10. het JW. a°eJ) 1846. VIERDI JAARGANG. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekbandelaren en Postkan teren zijner woonplaats. M A A I 0 A G ADVERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 eenten behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. M A A U T. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Helder maken bij deze naar aanleiding eener ontvangene dispositie van Z. E. den He ere Staatsraad Gouverneur der Provincie Noord-Holland dd. 6 dezer No. 246ƒ1923, aan de belanghebbenden bekend: lo. Dat van Dingsdag den 17den tot Zaturdag den 21 sten Maart aan staande ingesloten bij de Nederlandschs Bank en bij de Agenten van ;s Rijks Schatkist op de gewone kantoor-uren ter inwisseling kunnen worden aangeboden De stukken van Acht en twintig stuivers of zoogenaamde florijnen, 2o. Dat de intrekking van de voorzeide muntstukken zal plaats hebben tegen andere in omloop zijnde ©ude of nieuwe zilveren munten of tegen muntbilletten volgens de wet van den 13den December 1845 (Staatsblad No. 90) aaargesteld. 3o. Dat bij ongenoegzaamheid der kassen door de Agenten zullen wor den afgegeven bewijzen betaalbaar vijf dagen na dato als onder 2o. vermeld en zulks ten bunnen kantore of te Amsterdam bij de Nederlandsehe Bank naar de keuze door de belanghebbenden bij de aangifte der specien te doen en in het hun uittereiken bewijs te vermelden. 4o. Dat de Ontvangers der belastingen de inwisseling zullen bevorderen, door overneming tot den 21sten Maart aanstaande van de buiten koers gestelde specie tegen andere zoo veel hunne kassen dit toelaten. 5o. Dat de bovengemelde muntspecie met den 22sten Maart aanstaande wordt buiten omloop gestelden dien ten gevolge niet meer in be talingen voor de Schatkist zal aangenomen werdennoch door de ingezetenen zal behoeven te worden aangenomen. En *al deze worden gepubliceerd ter plaatse waar zulks alhier te ge schieden gebruikelijk is en in het Weekblad van den Helder worden geplaatst. Helder 7 Maart 1846. Burgemeester en Assesoren voornoemd J. i ir 't Y E L T. Ter Ordonnantie van HEd. Achtb. J. SCHOON, Secr. BÜITENLANDSCHE BERIGTEN. DUITSCHLAND. KEULEN3 Maart. Zoo eyen hebben wy het volgende belangryke stuk ontvangen Manifest van het nationaal bestuur der gemeenschappelijke Paolsche zaak. Polen Het unr van den opstand hoeft geslagen. Geheel Polen verheft zich reeds zijn onze broeders in het groot- hortogdom Posenin russisch Polen en Litthauen opgestaan on strijden in Rusland met den vijandzij kampen voor hunne heilige reglen die de overmagl hun ontrukt heeft. Gij weet wat er geschied is en nog geschiedt. De bloem onzer jeugd versmacht in den kerkeronze voorvaderen wier raad ons eenmaal schraagde zijn aan de verachting prijs gegevende geestelijken van hun aanzien beroofd. Met één woord ieder dio voor Polen leven en sterven wil, zucht in boeijen. De klagten van millioenen onzer broederen hebben ons getroffen. Onze roem werd ons ontrukthet geloof onzer vaderen verkracht. Nog eene schredeen Polen is niet meer. Uit het graf onzer vaderen klinkt ons de kreet toe zonen wreekt onze asch Welaan dan 20 millioenen tellen wij laat ons opstaan als een eenig man en wij zullen eene vrijheid verwerven zoo als do aarde geene vrijheid kent. Wel aan danheffen wij de banier open laat ons zwerenOns vaderland als Polen te dienen er leven on goed voor ten offer te brengen en aan de regering onvoorwaardelijk ge hoorzaam te zyn. Dit manifest zal in de dagbladen verschijnen, door geheel Polen verspreid en in de kerken afgelezen en op alle open lijke plaatsen hekend gemaakt worden. Krakau, 22 Febr. 1846. ludyyig gorzkowsky. Reglement voor den opstand. 1. De regering der revolutie is slechts eene voor gansch Polen absolute en voor de natie verantwoordelijke. 2. Iederwien de regering een ambteen kommando of een voorloopigen post overgeeft, neemt dien aan, en vervult dien op doodstraf. 3. Iederdie tot het dragen van wapenen in staatbin nen 24 uren na afkondiging van den opstand, zich niet bij het bestuur zijner woonplaats aanmeldtzal als deserteur worden aangemerkt. 4. Elk diezonder toestemming der regeringklubs comités of vergaderingen belegtzal als verrader des vader lands worden aangemerkt. 5. De nationale klenr is wit en purperroodeen witte adelaar op purperrooden grond met uitgespreide vleugelen en ter regterzijde gekeerden kopin den regterklaauw een

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1