4 Z. HELDER EN HET NIEUWEDIEP. YIERS5E JAIIIO VXO. gen het N°. 11. VAN M M A A KT M A 1846. Krakau en Galliciö. De duitsche bladen bevatten alle min of meer belangrijke bijzonderheden betrekkelijk de overgave van Krakau. Den volgenden brief uit Neu-Berun, aan de Schles. Zeitung geschreven nemen wij hier over. Neu-berui*, 5 Maart, in den vroegen morgen. De op stand van Krakau heeft een einde 1 Gisteren te 5 ure kwamen 503 poolsche insurgcnlen namelijk 200 kavallerie cn 303 Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. De prijs is "80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. ADVERTENTIEN gelieve men ongeregeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zaturdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regel» is 60 centen voor eiken regel meer 15 eenten behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 16 M AART. MUNTVER WISSELING. De BURGEMEESTER der Gemeente Helder, herinnert bij deze de belanghebbenden bij' vernieuwing aan het besluit van Z. E. den Heere Minister van Financien dd. 2 Maart 11. No. 44 afdeeling Generaal Secretariaatwaarbij is be paald dat de stukken van acht en twintig stuivers of zoogenaamde oude florijnen, van Dingsdag den 17den tot Zaturdag den 21slen Maart aanstaande ter inwisseling kun nen worden aangeboden en na dien tijd niet meer gangbaar zullen zijn en maakt de belanghebbenden speciaal indachtig dat bij gemeld besluit is bepaalddat de ontvangers der belastingen de inwisseling wel zullen bevorderen door over neming tot den 21slen Maart aanstaandevan de buiten koers gestelde specie tegen anderedoch niet verder dan voor zoo veel hunne kassen dit toelaten. Ter voorkoming van schade zal het alzoo noodig zijn de aanbieding ter inwisseling ten kantore der Heeren Ont vangers dermate tijdig te doen dat ingevalbij niet ge- noegzamen voorraad van andere specie de inwisseling aldaar niet kan geschieden er tijds genoeg overblijft om die in wisseling nog binnen den bepaalden termijn te doen plaats hebben hetzij bij de Nederlandsche bankhetzij bij den agent van 's Rijks Schatkist te Alkmaar of op andere plaat sen waar agenten van 's Rijks Schatkist zijn gevestigd. Helder, 14 Maart 1846. De Burgemeester voornoemd J. IK 't y E L T. VEREENIGING: LSEPDADI3HSID. Aan de deelnemers in de Verloting der tentoongestelde voorwerpen wordt bekend gemaal dezelve zal plaats hebben zoodra de aan Z gevraagde vergunning zal zijn ontvangen zullende alsdan de dag der verloting nader bekend gemaakt worden. Namens het Bestuur, Vos EICHSTORFFSecretaris. dat de verloting van M. den Koning BUITENLANDSCHE BERIGTEN. POLEN. Polen had, ten tijde van zijnen groolsten bloei, Lilthauen medegerekend eene uitgestrektheid van meer dan 13000 vierkante mijlen en 15 mill. inwoners. Reede in de 17 eeuw hadden er afstanden van gebied aan Zweden en Rusland plaats. Maar in 1772 verloor het, door de eerste verdeoling, 4000 v. m. als: aan Oostenrijk 1280, aan Pruissen 631 en aan Rusland 1975. Bij de tweede deeling van 1793 verkreeg Pruissen 1060, Rusland 4553 v. m. Eindelijk had in 1795 de Rer4e en laatste verdeeling plaats waarbij Rus land 2030 Pruissen 997 en Oostenrijk 834 v. m. grooter werden. Zoo had Rusland 8500 v. m. met 4,600,000 inw. Oostenrijk 2100 met 5 mill. en Pruissen 2700 met 2,550,000 inw. verkregen. Napoleon vormde bij den vrede van Tilsit in 1807 uit het grootste gedeelte van Pruissisch-Polen het groothertogdom Warschau, dat in 1809 door bijvoeging van een gedeelte van Oostenrijksch-Polen vergroot werd. Toen ontwaakte de wensch der natie naar de herstelling van het oude Poolsche rijk onder eenen eigenen koning en Napo leon beloofde dit vóór zijnen russischen veldtogt. Na zijnen val riglte het congres te Weenen een koningrijk Polen onder den keizer van Rusland op terwijl Oostenrijk en Pruissen het overige behielden en de stad Krakau met haar gebied zich naar eigene wetten regeren zoude onder bescherming der drie mogendheden. Dit gebied is 21 v. m. groot met 125,000 inwoners, waarvan 35,000 in de stad, die in vroeger tijd de hoofslad van Polen wastotdat koning Si- gismund in het begin der zeventiende eeuw de residentie naar Warschau verlegde.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1