Akanten Tan dezelfde leer elkander in den ban doen ja zelfs de man zijne eigene vrouw en kinderen. De predikantbij contract voor een bepaalden tijd door de gemeente aangenomen en betaaldwordt daardoor van dezelve afhankelijk moet voor iederen kiezer en broodheer den hoed afnemen terwijl de boer brutaal met den hoed «p bij hem binnen komt en hem grofheden aandoet. Slechts dvveepers kan het gelukken de gemoederen te beheerschen cn zich de reputatie van een heilige te geren. Van daar «le concurrentie in het ten toon spreiden van allerhande soort van heiligheid. Even als de industrie in groote steden een verbeterd schoensmeer, eene nieuwe sigaaisoorteene nieuwe zalf enz. uitvindt en rondbazuint, zoo wordt hier een dogma, een nieuwe kerkverordening zelfs eene nieuwe openbaring uitgevondenwant het wonderbaarlijke is er gewild. Even als de nieuwe Kümmelwerd er ook reeds de stichteres der Shakers Anna Lee als eene door God tot verlossing van het menschelijk geslacht gezondene dochter beschouwd, en nog lang na haren dcod verkeert zij met hare gemeente terwijl zij den geloovigen in visioenen verschijnt en hun be velen geeft. De concurrentie op het kerkelijk gebied heeft ook de redetwisten op geestelijke duels te voorschijn geroe pen waarznede de jeugd zich vermaaktals het Engelsch gepeupel met de hanengevochten. Twee geestelijken van verschillende sekten dagen elkander uit, en zoeken voor een sigaarrookend publiek elkaar te overschreeuwen. GRONINGEN, 15 Maart. Bij gelegenheid, dat dezer dagen de leening van acht tonnen gouds ten behoeve van de maatschappij tot inpoldering van den Dollard neder- landsch gedeelte volgeleekend is geworden zal het voor menigen lezer niet onbelangrijk zijn omtrent die onderne ming iets naders te vernemen. Met weetdat de Dollard (zoo genoemd, omdat hij is ndol van aard") oor ongeveer zes eeuwen is ontslaan en in het begin der zestiende eeuw vooral in omvang is toegenomen. Tot in die eeuw waren er door dien invretenden kanker bij de 50 dorpen verslon den. Allengs begon men echter door inpoldering het verlo ren terrein gedeeltelijk te herwinnenhetwelk vooral in de 16de eeuw, tot in 1819, bij tusschenpoozingen plaats had. Dientengevolge is de Dollard thans reeds oneindig kleiner geworden dan hij voor eeuwen was. Maar, wat van het grootste belang isde provincie heeft eenen uitmunten den ruil gedaan. Want voor het grootendeels slechte land dat door den Dollard verslonden is geworden is kleigrond in de plaats gekomen die met de beste der wereld kan wedijveren zoo als algemeen bekend is. Het was derhalve een gelukkig plan om tot eene nienwe inpoldering van den Dollard over te gaan vooral nu de onlangs opzettelijk ge dane boringen geleerd hebben dat het thans te verkrijgen terrein, van eenige duizenden bunders, gelegen in den wes telijken inham des Dollaidslot den allervruchtbaarsten bo dem zal behooren. Men voorspelt alzoo der maatschappij eenen volkomen gelukkigen uilslagen hooptdat men op deze wijze voortgaandehoe langer hoe meer land zal veroveren in ons eigen vaderland. Men ziet thans spoedig den aanvang der werkzaamheden te gemoet. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd P. Klees en J. Brelad. J. Buisman en H. A. Bruijn, G. van driel en T. Zelderbeek. Bevallen M. Klik geb. van den Bosch Z. J. Dorst geb. den Bouw meester D. S. Kaptein geb. Bijl Z. E. Bethlehem geb. Golta D. M. Dijker geb. de GraafZ. J. Swaen geb. BakkerD. E. Verburgt geb. Kuijstermans Z. L. Bruin geb. Prison Z. H. M. van Haren geb. Fooij D. J. de Jong geb. BollZ. M. Droog, Z. Overleden H. Brouwer59 j. W. F. Bcuscher 46 j. J. Zuur 71 j. A. Bakker 61 j. A. Riegmans 81 j. (öcmcugbc iTcrtjjtcu. De koning van Hannover Ernst August en de jood der koningen Rotschild hebben op 1 percent na accoord gehad omtrent eene geldleening.In Stokholm wordt oene nieuwe kuur tegen de dronkenschap aangewend. De poolsche opstand is gedempt. In Zierikzee krielt het van nacht- wachtsdiendersrustbewaarders etc. etc. De keizer van China heeft naar luid der dagbladen aan den president der Yereenigde Staten een brief geschreven die zes voet lang en drie voet breed is. Nabij Delfzijl is aangespoeld on op het drooge geraakt een walvisch van verbazende grootte van denzelfden inhoud als het roofdier elders. Van de bevolking der gemeente Heeswijk bestaande uit 1000 zielen is in de laatste zes maanden niemand overleden, Te Groningen bestaat het plan eene stoomvaart tusschen deze stad en Londen daar te stellen. De onderkoning van Egypte die menige gewone koning beschaamd maaktis voornemens de europesche havens te bezoeken. Maar men zegtis le Leiden eene vrouw in de gevangenis dood ge hongerd. Gevraagd een onderstuk of zoo iets dergelijks voor één persoon bij Dreckmeier boekdrukker te Amster dam. In de provincie Vriesland is men algemeen van ge voelen dat de prijzen der aardappelen spoedig zullen dalen. Een zee-officier meldt uit Karlskroon dat aldaar van 70 dronkaards onder het zeevolk die zich vrijwillig hadden aangemeld om de Berzelius-Schreiberscbe kuur in het hos pitaal door te staan reeds 21 geheel genezen zijn. Op i het oogenblik is er nog geen valsche papieren munt in om loop. Een edelman in het graafschap Limmerick wiens leven onlangs door moordaanslag bedreigd werd, ontving een berigtdet men bereid was, hem, die den aanslag gemaakt had voor 7 p. st. te vermoorden. FEUILLETON. HET ONVERWACHTE BEZOEK; Eene Episode uit het leven van Karei, XII. (1707.) Wanneer wij zien vernemen of lezcii dat sommigen zich. met eeue in ons oog ligtzinnige en laakbare vrij willigheid zonder eenige noodzakelijkheid aan het klaarblijkelijkste on- vermijdelijksle gevaar blootstellen cn prijs geven dan noemen wij zulk eene daad te regt vermetel ja roekeloos. Maar wie verzekert ons, dat zij dit waarlijk is, cn dat, zoo wij de waaghalzen op die oogcublikken in hun binnenste konden be spieden wij in hen niet een zeker vast vertrouwen zouden ontwaren op datgene wat zij hun goed gesternte hun nood lot plegen te noemen; dit vertrouwen doet al het dwaze, al het roekelooze maar, tau een' anderen kant, ook al het heldhaftige van dergelijke waagstukken te niet. Want, met de stellige overtuiging op een' gelukkigen uil slag, om het even of die overtuiging gegrond dan wel on gegrond zij indien zij maar inuig en onwankelbaar is

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3