ohs vaderland moge behoeden In Frankrijk bestaan straffen, tegen hem, die de beschul digingen tegen de daden der regering tot den koning doen opklimmen en liier waar de liefde lot deii torst dieper ge worteld meer algemeen is, hier zonden wij die liefde onder mijnen door den koning toor zijne troonredo aansprakelijk te stellen, hem te Terwijlen, wat de troonredo berispelijk mogl inhouden? Gelukkig is de Heoge raad nog daar, om die nood lottige leer toor altijd te brandmerken. BUITENLANDS CHE BERIGTEN. I N D I E. De Parijssche Messager deelt nog de volgende bijzonder heden mede aangaande het laatste gerecht, hetwelk den 29 Januarij tusschen de Britsche troepen en Sikhs is voorge vallen De Sikhs waren 24,000 man sterk en hadden 65 ka nonnen die zij verloren hebben. De Engelschen haddan 12,000 man en 36 kanonnen. Op den dag waarop het gevecht plaats hadbevond sir Henry Hardinge zich 56 mijltn van daar te Bootahwallah alwaar liet schutgevaarte duidelijk te hooren was. De gouverneur-generaal maakte groote toebereidselen voor den togt naar Lahore algemeen dacht men evenweldat de veldtogt niet voor September geopend zou worden." De reeds door Parijssche dagbladen vermelde omstandig heid dat nog verscheiden Fransche officieren onder de Sikhs dienen wordt thans ook door eenen brief uit het Britsch- Indische leger bevestigddien de Augsburgor Allgemeine Zeitung mededeeltwaarin stellig gezegd wordtdat de eigenlijke hoofdaanvoerder der Sikhs zekere generaal Monton isdie voorheen als gemeen soldaat in het Fransche leger gediend heeft. RUSLAND. De Warschausche dagbladen van den 17 dezer deelen het vonnis mededoor eenen krijgsraad uitgesproken tegen de personen die zich onlangs aan eene poging om in do stad Siedlce opstand te verwekken hebben schuldig gemaakt. Drie der in hechtenis genomenen zijn daarbij veroordeeld om te worden opgehangen en vijf anderen om na onder de galg te zijn gebragtnaar Siberie te worden gezondenzullende een van hen vooraf door eene linie tan 500 soldaten een maal spitsroeden moeten loopen. Dit vonnis is door den vorst stadhouder bekrachtigd en den 16 deze te Warschau ten uitvoer gelegd. Uit West-Gallicië. Bij keizerlijk besluit van 7 Maart is de hofkanselier en het Gallisch gouvernement aangeschreven of gemagligd geworden te zorgen dat den te Parijs leven den vorst, Adam Czatoryskien zijner gemalin en geheele f rnilie alle ontvangst of in bezit neming der inkomsten van z jn in den omtrek of den kring der keizerlijk-koninklijke monarchie aanwezig roerend of onroerend vermogen tot op nadere beschikkingverhinderd worde dewijl die vorst oor zijn gedrag tijdens den opstand eene openbaar vijan- v ike houding tegen de ooslenrijksche regering aangenomen heelt; kunnende deze regering met gedoogcn, dat er nieuwe i orinen voor den opstand geopend en daarmede nieuw voed- i aan denzelven verstrekt worden. Van eene confiscatie van goederen in russischen zin kan echterhier gccne sprake zijn. ITALIË. Men schrijft uit Napels van den 11 Maart »Heden werd het op den 9 dezer ondertcekende bevelschrift openbaar ge maakt waarbij de inkomende regten op alle vreemde ma nufacturen aanmerkelijk verminderd worden. Onze regering heeft dus den onlangs door sir Rohert Peel geopenden weg eener vrijzinnige handelspolitiek insgelijks betreden." DUITSCHLAND. FRANKFORT, 17 Maart. Zekere graaf B.een der rijkste grondbezitters in de provincie Posen zou in hechtenis ge nomen worden. Een duitsch edelman de zoon van eenen pruissischen minister die daar in de nabuurschap wonende en met de beminnenswaardige poolsche familie tot nu toe in de meest vriendschappelijke betrekkingen had gestaan, hoort diten besluit dadelijk om als privaat persoon te doen wat hij kan om ten minste aan de familie de onaangenaamste scène te besparen. Hij rijdt aanstonds derwaarts en noodigt de gravin B. uitmet hem een tourlje te rijden. Naauwe- lijks was het rijtuig een eind op wegtoen hij haar rond weg te kennen gafwat op dit oogeablik in haar huis voor vielen dat hij haar alleen uit hare woning getroond had, om haar de smart en het pijnlijk gevoel der scène te be sparen. »Neem vrij al onze mannen gevangen antwoordde de jonge gravin breng hen om het leven zoo gij dit durft wagen wij hunne vrouwen blijven echter overen Polen is nog niet verloren F R A N K R IJ K. PARIJS22 Maart. De buijendie ons sedert eenige dagen overvallen hebben en zich op onze kusten als hevige windvlagen doen opmerken hebben eene aanzienlijke massa sneeuw op de velden uitgestort. De wegen zijn er mede bedekten deze omstandigheid heeft heden nacht eene ge beurtenis ten gevolge gehad die gelukkiglijk slechts eenig oponthoud heeft veroorzaakt. De diligence der messageries générales gisteren avond met depêches van Havre vertrokken werd aan de zijde van Barentin overvallen door eene buidie de paarden en de postillons door de menigte sneeuw welke voor hunne oogen dwarrelde in de onmogelijkheid stelde zich te rigten. Van den weg afdwalende geraakte het rijtuig met de wielen in eene der sloten aan de zijde van den weg en viel om. Nie mand werd daarbij gekwetst en men hield zich bezig met hel herstellen der schade toen de van Parijs komende dili gence derzelfde administratie, O' die plaats aankwam. Om de aankomst der depêches niet to vertragen zijn dio aan de messageries royales overgegeven en het is aan de ver- eenigde krachten mogen gelukken het rijtuig overeind te zetten dat deszells weg heeft vervolgd. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 28 Maart. Uit Kolhorn in Noord-Holland meldt men van den 17 dezer dat aldaar in den vorigen nachtbij hevigen wind

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2