een onlzeltende brand heeft gewoed. Elf woningen en eenige schuren zijn daardoor vernield en derzelver bewonersdie met achterlating van al hunne have te naauwer nood het leven hebben kunnen redden tot do diepste armoede ver vallen. AMSTE-DXM, 24 Maart. In de vergadaring der provin ciale staten \un Noord-Holland di» heden buitengewoon te Haarlem zijn bijeengeweestis ter vervulling der vacature in het collegie van gedeputeerde statenontstaan door het overlijden van den heer S. van Stralen, gekozen geworden de heer C. van Bommelburgemeester te Edam. Voorts is opgemaakt geworden de navolgende lijst van drie kandidaten voor de betrekking van raadsheer bij het gcregtshof in dit gewestter vervanging vaw wijlen den heer D. S. Boasde heeren mrs. JV. J. C. van Hasselt regter-commissaris bij de arrondissements-regtbank alhier Pieter Elias kanton-regter te Haarlem; M. H. Godefroi substituut-officier bij de arrondissements-regtbank alhier. Op den 17 Maart 11. trof in den vroegen morgen de Ge meente van het naburige Kolliornwaar ik vroeger eene reeks van jaren het Evangelie verkondigde een noodlottige slag. Door eenen zvvaren brand werden onderscheidene huis gezinnen van have en woning beroofd. Met het lot dezer ongelukkigen in mijne vorige Gemeente diepbewogen, noo- dig ik mijne plaatsgenooten uit het hunne bij te dragen tot leeniging van het treurig lot zoo veler hunner natuurgenoo- ten die zich in den deerniswaardigsten toestand bevinden en bied mij tot het ontvangen van liefdegaven volgaarne aan om ze daarna in naam der edelmoedige gevers en menschen vrienden opgenoemde hulpbehoevende huisgezinnen te doen toekomen. Ik vertrouw dat ik mij bij dezen niet te ver geefs op veler barmhartigheid en mededeelzaamheid zal beroepen hebben. Helder Nieuwediep25 Maart 1846. L. V. LEDEBOER Az. Predikant. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd geene. Bevallen J. Visser geb. Gomes Z. R. Gerritsen geb. de Wijn D. J. van Zuijlen geb. Lormier Z. N. Stark geb. Abbenes Z. K. Kooger geb. de JoDg Z. A. Schellinger geb. Koppe D. A. Kikkert geb. Roti Z. J. E. Volkerts B. J. de Vos p. Overleden \V. Woud rigem 24 j. N. Zeeuw 11 w. A. M. Stijjers 17 j. G. J. Foppes 61 j. (öcwengbc ëcrtgtcu. De landverhuizing uit het graafschap Zutphen naar Noord- Amerika wint meer en meer veldten gevolge der gunstige berigten van Eibergersdie aldaar reeds zijn gevestigd. De minister van binnenl. zaken heeft in de Tweede Kamer een hok geschoten en verklaard, dat hij misslagen hegaat. (Ilaarl. C.) In Belgie kan men geen minister van justitie krijgen. De wet lot regeling va» den accijns op de suiker is aangeno men.llarijn van der Sanden ter dood veroordeeld wegens brandstichting en broedermoord is in de gevangenis over leden aan de gevolgen eener hersenontsteking. Graaf Joseph Esterhazij zegtdat zijne omstandigheden niet gedoo- gen om de hooge onderscheiding van groot keukenmeester aan te nemen. In Amerika heeft men eene drijvende glasblazerij. De berigten uit Palcimo wegens het zachte weder en de keizerin van Rusland zijn zeer gunstig. Te Lyon is onlangs eene vrouw op de straat door de barens weeën overvallen en door de hulp van een voorbijkomenden geneesheer op de quai saint clair verlost. Een lijkdienaar en dito dragerhebben op een sterfhuis bijna handgemeen geweestomdat den een meer beschuitjes en bittertjes als den ander absorbeerde. De knoeidaalders (28gen) zijn ten grave gedaald de geldsnoeijers verliezen in hen hunnen hechsten steun. Te Waalwijk wil men petitioneren om de gemaal-belasting afgeschaft te zien. Niettegenstaande de duurte van het broodgaat de tandmeester Hes voort zijne kunsttanden aan te bevelen. f i: u x h i* F t o a. HET ONVERWACHTE BEZOEK; Eene Episode uit het leven van Kerel XII. (1707.) F'ervolg en Slot.) Tieu miaulen later zat Karei naast den keurvorst aan een' welbezetten discli. De Noordsclie Alexander at veelmaar met een' zeldzamen spoed. Na verloop van weinige miaulen had liij reeds gedaan eu stond op Augustus liad neg geen. stuk genuttigd. Hij kon zijne verstomming niet meester worden. «Nu zullen wij eene wandeling doen,» hernam de koning; beweging is goed voor de spijsvertering: ik ben gewoon ca eiken maaltijd eene wandeling of een' rid te doen Het is oek waar, ik moet uwe fortificatiën eens bezigligen; daar hebt gij immers niets tegen broeder Augustus De keurvorst boog en poogde, maar te vergeefs, eene onge- dwongetie houding aan te nemen. Met zekeren achterdocht sloeg hij onophoudelijk den ongenoodigden gast gade. Deze bemerkte zulks. «Mogelijk bevreemt u mijne kleeding? Ik draag nooit eene andere. De lijden zijn slecht en reizen kost geld.» «Ja,» zeide Augustus daarop, en was blijde ^eder een vleijeud woord te kunnen plaatsen; «ja, vooral wanneer men, gelijk Uwe Majesteit, de hoofdsteden der vijanden tot pleister plaatsen kies'. Eu maakt.» voegde Karei er oogeublikhelijk en glimlag- chende lusschcn maar terstoud daarop werd hij toornig op zich zeiven, daar hij den prikkel der eigenliefde niet had kun nen wederstaan; onverduldig met zijn' gelaarsde'! voet stam pende, hernam hij norsch«Ik meende u reeds gez«gd te hebben, dat ik de vleijerij verfoei, mijnbeer de keurvorst.... Ik heb geen geheugen of gij zijt doof.... een van beide is zeker.» Op dezen uitval volgde een poos stil. wijgen. Inmiddels waren zij aan de sterkten gekomen. Karei XII bezag alles met de grootste naauwkeuriglieid. Hij kou het ge noegen niet verbergen dat hem de bsschonwing van die drie dubbele rij meesterlijk ontworpen wel ond"ihouden vestingwer ken verschafte. Slechts hier cn daar vond hij ecu klein gebrek, dat hij den keurvorst aanwees, waarna hij metzi ie karwats op hel zand toonde, hoe de verbetering moest worden bewerkstelligd. Hij was weder geheet opgeruimd alle sporeu van gramschap en bitsheid waren van zijn gelaat geweken. Hij onderhield zich nog eenigen lijd vriendschappelijk met Augustus. Daardoor geraakte deze eeuigzius op zijn gtinak en dacht dat het oogeublik goed gekozen was Karei XII om een gunst bewijs te vragen. Aan het hof van Augustus bevond zich ceu Zweedsche bal ling die in 's keurvorsten gunst had weten te dringen, en zijn geheel vertrouwen genoot. Dit had ten gevolge dal de Zweed van arm eu onderdanig zoo als hij was rijk cn onbeschaamd

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3