poging lot moord is bewezen verklaarddaarvan vrijgespro ken op gronddat haar zielstoestand voldoende aantoonde dat zij het vrije gebruik van haren wil uithoofde van in staat van krankzinnigheid te hebben verkeerdmiste. Daarna is die vrouw in bet krankzinnigenhuis alhier voorloopig op genomen doch daaruit al ras weder ontslagenomdat de over dat gesticht gestelde geneesheer beweerdedat zij geenszins in hare verstandelijke vermogens was gekrenkt. Ten behoeve van de door brand ongelukkig gewordenen van Kolhornis van twee edelmoedige gevers bij den on- dergcteekende ingekomen de som van ƒ10.20; waarvan wij met dankzegging melding maken langs dezen weg. Mogt dat voorbeeld anderen ter navolging opwekken. Wanneer wij door een of ander onheilb. v. gelijk die van Kolhorn door brandonze have en goed verloren(waarvoor God ons behoedeen de mededeelzaamheid onzer natuurge- noolen inriepen wat zouden wij willen en wenschendat men voor ons deed Gelijk gij wilt dat u de menschen doen, doet hen ook alzoo! Helder, Nieuwediep24 April 1846. L. V. LEDEBOER, Predikant. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd W. Metzelaar en J. Zwart. W. G. Schoenmaker en L. Vermeer. Bevallen G. Gobers geb. Bakker Z. M. Spigt geb. Rijkers D. C. Karstens geb. Latjes D. A. Riechem geb. Boon Z. T. Den- neman geb. Marchand Z. Overleden J. van der Wolt, 4 ra. G. Duinker 76 j. A. II. Kok 2 j. A. Fasol45 j. J. H. Weers 3 m. G. van Duu- ren 15 d. UITTREKSEL UIT DE SOTBEPSTIdDSETG-SlT. Nieuwediep 20 AprilbinneDgek. llazewinkel v. Livorno Breeland v. Nantes Brown v. Sunderland, Veldhuis v. Leven, Veen v. Windau en Svendsen v. Koningsbergenen uitgezeild Mills n Sunderlandde wind n. o. 21 Aprilbinnengek. de Jong en Schoonhoven beide v. Londen Boer en Visser beide v. IIullGruppelaar en Davids beide v. Sun derland StoreyElliot en Clarkalle 3 v. Newcastleen uitgezeild Lutjes Maria Jucoba Cornelia n. Batavia en Nissen n. Hartlepool de wind n. o. 22 April, binnengek. Wriburg Maria Elizabcth v. Suriname Wach ter v. Mobile Spenee (st.) v. Londen Koning v. HuilJ. Smith en Ricbardson beide v. Hartlepool T. Smith v. Sunderland Thompson y. Newcastle Clementson v. Stokholm en Ulstrup t. Arendahl en uit gezeild Begeman Sietses Pieter Floris en Kayzer Zeemeeuw beide n. Batavia Brouwer n. Genua Chauve n. Nantes Salvesen n. Antwer pen Brahms en Petersbeide n. Engeland en Thom op avontuur de wind n. en n. n. o. 23 Aprilbinnengek. Neville (st.) en Finch beide v. Londen Svens- son t. Stokholm en Thomson v. Kierteminde en uitgezeild Kaspersma n. Londen de Jong n. Huil Beziers n. Engeland Fegth n. Nerva H. Falek n. Frederikshamn Giersoe en Muller, beide n. Drommen en J. Falek n. Tonsberg, de wind o. n. o. FEITÏÏIjIJEÏÏON. TITELKOORTS. Bij de eersle ontwikkeling der volksbeschaving schonk de algenieone erkentelijkheid aan mannen die zich door uitmun tende daden boven het gros hunner medeburgers plaatsten zekere varecrcude hijnamen die hen van anderen wier ge- boortcnaam met den hunnen gelijkluidend wasonderscheidden. Deze hijnamen welke men in latere eeuwen titelen noemde werden veelal ontleend van zekere zielshoedanighedenook wel van ligchamelijke gebreken, of bijzondere eigenschappen. Zoo noemde men Titus den edelmoedigen Cesar den hinkenden Scipio den eenoogigen Socrates den platneuzigen Cajus den breedborstigon Achilles den suelvoeligeu enz. enz. In op volgende tijden schonk de stem des volks ook dergelijke bijna men overeenkomstig met de gebreken of geaardheden aaa hunne vorsten. Zoo toont ons de geschiedenis onder velen Richard leeuwenhart, Jan zonder land, Boudewijn met den ijzeren arm, Karei den kalen, Karei den slechten Karei den eenvoudigcu Karei den stouteu Philippus den goeden Philippus den langen Philippus den schoenen Lodewijli den dikken, de hertog van Glochesterwelken men onder Eduard VI den bloeddorstigen bogchel en graaf JVillem de la Mare dien men het wilde zwijn der Ardennes noemde. Na Peter IFrederik II eu Napoleon I is de bijnaam den grooten min of meer incourant geraakt en volgens den loop der oudermaansche dingen is de wind-negotie van titels of bijnamen in ons koopmansland] e uit hel titeltrotsche Duilsch- land als jaglsneeuw overgewaaidwaar men soms een half uur noodig heeft om een tol-koinmies of dorpsregter in woor den van zes-cu-dertig sijlaben goeden morgen" te zeggen. Die litel-sirocco dringt met vernielende kracht in sommige standen der maatschappij door en even belagchelijk als ver derfelijk kweekt zij slechts ongepaste hoogmoed en ijdele zelfs- verliefling. Kittelt het ons soms tot lagchen wanneer wij een I kennis-goochelaar hof mechanicus een verkooper van ezelin- nemelk hoffournisseur hooren noemen tandentrekkers en ek steroogensnijders hunne adres-kaai Ij es melde namen van eenig» Koninklijke Hoogheden zien versierenwanneer wij do prachtige, rijk vergulde, bont gekleurde, koninklijke wapen schilden door fiere dikmauige krulstaartige cn wijdgapendo leeuwen getorscht met kromme lillende tongeneven als dorstige jagtbonden, boven de smalle winkeldeuren van pruik makers parfumeurs schoenmakers kleermakers sigarenma kers euz. enz. bewonderen het stemt ons tevens tot diepen ernstwanneer wij ons voorstellen in hetzelfde land te zijn waar ruim twee eeuwen vroeger den heldhafligen Mau- rits van Oranje in publieke akten slechts den titel van exellentie voerdewaar een' nederigen burger wiens naam het graf der eeuwen overzweeft, weinige jaren later, als Raad pensionaris do afgezanten van vier koningen in het voorportaal zijner woning, (men kende toen nog geene paleizen, gecue hotels) op een gunslig gehoor deed wachten daninaac genoeg; ook de leveranciers-titelkoorls leert ons levenswijsheid wel is dezelve een beetje groen maar echter waar. Die geen nitzigt heeft om ooit een leeuwen-uithangbord op de borst to <1 ragen plaatse het boven de deur zijner woning, als een open brief van vorstelijke aanbeveling, als eene colossale assurantie plaat van hoogcre voortreffelijkheid als een specifiek om alle concurrentie te verlammen als eene fastasmagorischo spiegel die hein het genoegen verschaft boeren cn vreemdelingen Toor zijne vensterramen de provincie-blokjes in het wapen of de ribben der vergulde leeuwen te zien tellen, en de verkondigers der lento de lieve zwaluwen do gelegenheid schenkt hunne kunstig gevormde nestjes in de hollen en plooijcn van de kroon of de mantel te bouwen. De stugge wijsgeer moge het belag- chelijko dwaasheid noemen leveranciers-hoogmoed, winkeliers ijdelheid maar die dwaasheid is productiefzij kost geld en bij den bloeijciiden staat onzer financiën heeft zij dus hare goede zijde, omdat de zoodanigen hunne dwaasheid, hunnen hoogmoed om een titel of wapenschild voor de deur te hebben moeten betalen; maar waartoe dient liet dat sommige beambten, aan wier ruime bezoldiging zoo menigen druppel zweet van den met zorgen kampenden burger kleeft, vóór hunnen gewo nen ambtstitel Tan directeur inspecteur controleur ont vanger enz., enz., enz., de brommende, slootendc wan- klankige woorden van Koog Edel Gestreng TV tl Edel Ge streng voeren arrogeren zij zich die benamingen of is het omdat laffe vleijcrs hen die in het aangezigt werpen? Waarom

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3