vergadering van de kaloen-fabrijkanten bijeengeroepen, om le beraadslagen over de maatregelen die genomen zouden kunnen worden ten einde het gouvernement tot eeu spoe dige beëindiging onzer geschillen met Nederland te bewegen. In die bijeenkomst is besloten tot het onverwijld opma ken eener petitie en commissoriaal opzenden daarvan naar Brussel. De commissie dadelijk op reis gegaan en bij den minister van buitenlandsche zaken toegelatenheeft zij er betoogdin welken droeven toestand de katoen-nijverheid zich bevond ten gevolge van het afbreken onzer betrek kingen met Nederland. De minister heeft ten antwoord gegeven, dat de onder handelingen op dit oogenblik reeds zeer gevorderd waren dat hij zich vleit eerlang de beëindiging er van te zullen kunnen mededeelen en dat hij de belangen van de katoen nijverheid geenszins uit het oog verloren heeft." BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 30 April. Heden morgen verliet de 8e komp, van het 3e regiment artillerie onder comando van kapitein G. F. S. Huguenin deze gemeenteterwyl de 9e komp. van gezegd regiment onder commando van den kapitein Koekeerst 4 Mei aan staande vertrektbeide naar hun nieuw garnizoen Delft. De ingezetenen dezer gemeente betreuren in hen het verlies van een korps, in wier garnizoen houden zij zich vier jaren lang moglen verheugenen die zich steeds onderscheidde door eene zoo goede eensgezindheid en ongeveinsd gezellig verkeer met de burgersterwijl do goede discipline en orde welke deze militairen steeds onderscheidde immer dankbaar door een ieder zullen herdacht worden. Moglen wij in de nieuwe twee komp. die hen vervangen zullen dat weder- vindenwat wij in gemelde troep verliezendit zal dan eene compensatie zijn voor hetgeen wij can gemelde 8e en 9e komp. missen. In den nacht van den 26 op den 27 April, omstreeks half twee ure onstond er brand in deze gemeente in het kwartier genaamd Strooijen dorpwelke eene ernstige wending had kunnen krijgen doordien er eene sterke wind woeiware het nietdat door spoedige en gepaste aan gepaste hulp de voortgang gestuit ware geworden. De boerenwoning loebehoorende aan P. Klop brandde in dien nacht met annexe schuur afwaarbij 2 koeijen 1 kalf en eenige konijnen omkwamen. Het magbij de vermelding van dezen weder zoo noodlotligen brand niet vergeten wor den het ijverig gedrag te melden van den luitenant der marinierstV. Pluijm Stumpliius welke niets onbeproefd lietmet het onder zijn commando staande brandpiketter hulpe van de ongelukkige slagloffers te snellenen de eerste was welke de spuit van zijn corps in werking deed brengen ter blussching van gemehlen brand. Ook de spuiten der marine bleven niet achterwege, het hunne bij te dragen om verdere treurige gevolgen van dien brand voor te komen. GRONINGEN, 27 April. Met genoegen heelt men verno men dat het Z. M. behaagd heefttot Ridder der orde van den Nederl. Leeuw te benoemen den weleerw. zeergel. heer N. Nienhuis Sinninghepredikant te Niehoyc den oudsten der Ned. Hervormde Predikanten in ons Rijk en die nog in negentigjarigen ouderdom geheel zijn dienstwerk waarneemt. Onlangs is deze zeldzaamheid door de dagbia- den vermeld gewordenen dit schijnt de aandacht der Hooge Regering op dien verdienstelijken leeraar gevestigd en aanleiding gegeven te hebben tol de onderscheidingdie hem thans te beurt valten gewis met vreugde zal worden ontvangen doch misschien ook met een weemoedig glim lachje als (gelijk Eijlert zegt van den hoogbejaarden Dr. Sackdie de roode adelaarsorde ontving) van eenen grijsaard die in vroom verlangen naar den eeuwig blaauwen sterrenboog henen blikt en voor wien de aardsche kleuren verbleekt zijn. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Bevallen G. Kikkert geb. Lap H. Broekhuijzen geb. Kooijman Z. S. Spanjerdt geb. Schipoers D. J. Schouten geb. Holleman D. G. J. Buijs geb. DutnkerD. E. M. Breet geb. Karseboom D. Overleden A. Palm 39 j. A. C. Haanappel8 m. J. H. Smit 10 w. J. S. Berthon 44 j. A. Boon 45 j. A. Former 11 w. Gedurende de Slaand April zijn: Gehuwd 5 Paren. Geboren 36, waarvan 16 van bet mann. en 20 van het vrouwel. geslacht. Overleden 31waarvan 18 Tan bet mann. en 13 van het vrouwel. gaslacht. Levenloos geboren 1. ©cmctttjbc iScvigfen. Volgens brieven uit Rome is daar weder alle uitzigt op den aanleg van spoorwegen in den kerkelijken staat verdwe nen. Benoemd tot bisschop van Jeruzalem door den koning van Pruissen de heer Samuel Gebatvice-principaal van het protestantsch collegie van St. Jullien op Malta. In de provincie Vriesland klaagt men over slakken en muizen. Op het Loo bij de gravin van Nassau gearriveerd H. K. H. prinses Albert van Pruissen. De gesnoeide Zeeuwen wor den ingewisseld. Uit Maastricht wordt geschreven dat men het eindelijk omtrent de leiding van den ijzeren weg van daar op Aken eens zoude zijn. Gevraagd een kaar senmaker, adres in de Haringpakkerij no. 253, De heer Retlie heeft een stelsel van naauwkeurige seinen op zee zoowel voor stoom- als andere schepen bedacht. De heer baron Dedel onze gezant te Londen blijft steeds ongesteld. De heer Wap doet Nederland stilstaan uit hoofde van mechanisch gebrek. De luchtreiziger de Ruiterheeft zijne toeschouwers weder teleurgesteld. Volgens een der amerikaansch dagbladen neemt de wijnbouw aan de oevers van de Ohios zeer toe, Een kwaadaardige snoek te Mechelen heeft een kind twee vingers afgebeten. Verdronken te 'sHage eene gepensi- onncerde dienstmaagd van 70 jaren: mijmeren was tot 't laatst haar hoofdwerk. De bevalling van H. 31. koningin Vic toria wordt tegen het einde dezer maand verwacht. De bekende W. Wolf weduwe van Laar, heeft ten derde male een pistool willen afschieten op haren voormaligcn minnaar. Den morgen na Paaschmaandag is Dalfsen in rep en roer gebragtten gevolge van het luiden der brandklok. Er was echter geen brand maar zeker snuiter mooi do hoogte hebbende en kabaal makende was door do politie den vorigen avond in den toren gezetom aldaar ziin roes uit le slapen. Deze nu hetzij uit wraak verveling of uit

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3