Mimi ES HET N°. 20. SCHUTTER ÏJ. VIEÏtESE JAAKGAXG. G EN HET Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen, uitgegeven bij C. BAKKER Bz.te Nieuwe Diep. Be prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. IIA1MDA® 1846. ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zendenuiterlijk Zalurdags des middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 18 SI E 5. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. DE SLUITING DER KAMERS. Op den l'l dezer is de zitting der Staten-Generaal geslotenzij werd geopend met eene aanspraak die algemeene weerzin wekte door som mige bitter door den heruchten D. D. ruw en onbeschoft werd beoor deeld waardoor hij zich de billijke afkeuring van ieder weidenkenden en eene wraakzuchtige vervolging van hooger hand heeft op den hals gehaald in welk laatste ook een passagier van den Kamper Snelwagen deelt. Be tegenwoordige zitting heeft zich T nu en dan door kleine schermut selingen en verder door niets bijzonders gekenmerkt. Tijdens haar bestaan is de heer Schimmelpenninck geëciipseertem heeft zijn kies- en armenwet dat staatsstuk vol wijsheid in de steek gelaten. De interimaire Minister van Binnenlandsche zaken h«eft hij de sluiting alles wat de Kamers goed of afgekeurd hebben met Jantje van Leiden de revue der herinnering laten passeren. Bij het adieu zeggen is de heer Bruce met een welkleedend Souvenir bedacht. Hij heeft het waar lijk wel verdiend. Heeren I pleisierige reis Het KONINKLIJK BESLUIT vak 5 Mei. De Staatscourantwelke zulk eeu diep stilzwijgen over de uitzetting van den heer Grooff c. s. bewaarde verkondigde ons in de vorige week een koninklijk besluit van den 5 dezer waarbij is ingetrokken het radi- kaal van R. K. priester in Oostindien vroeger aan de R. K. geestelijken A. GrubcIJ. J. Cartcnstadt en A. van Dijk, bij koninklijk besluit verleend. De voorzigtiglieid der regering heeft hare beweegredenen in diep geheim gehuld maar zoolang het tegendeel niet bewezen is mag men veronderstellen al wordt er ook wat bij gewaagd dat de legering op genoegzame gronden zal gehandeld hebben. Het is voor velen eene groote vraag, of dit besluit geene afkeuring van de handelwijze des üost- indischen Gouverneur-Generaal uitspreekt; zoo als het besluit daar uit de lucht is komen vallen zien wij dat nog niet. De uitspraak van den Oosterschen landvoogd zoude zijn gekompromitteerd indien er in den Haag een be sluit gevallen ware dat den Yiearis de magt gaf om de genoemde gees telijken af te zetten dit is niet gebeurd omdat het niet geschieden ken. De Koniog heeft van zijn radicaal gebruik gemaakt dat Rochussen en roet hem de Indische Piaad van oordeel was dat door den heer Grooff door eigenmagtig handelen was voorbij gezien. Wij geloovendat de Gouverneur-Generaal van üostindie in zijn volle regt is om op ieder de magt die hij bezit toe te passen die het radicaal van den Koning te na komtmaar aan den anderen kant kan de Koning het regt niet toege kend worden om ondergeschikte geestelijken in hunne bediening te handhavenindien eene hoogere en bevoegde magten deze bezit de heer Grooffdezelve voor die bediening, en wel ter zake van onge hoorzaamheid ongeschikt acht. Zoo zien wij de zaak in wij geven het voor hetermaar overeenkomstig die wijze Tan beschouwen blijft het gedrag van Rochussenen het koninklijk besluit in zijn geheel. Hoe de Oostindische gemeenten dit besluit zullen opvatten ligt voor als nog buiten onze kennisneming. R. K. bladen hebben onvoorzigtig genoeg beweerd dat door de tijdelijke handhaving van de geschorste geestelijken op Java de facto eener afgescheidene R. K. gemeente bestaat. Indien die gemeente dit eens in ernst opvaltede Wat dan de tijd zal het leeren. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente Helder, verwittigen bi] dezo den daarbij belanghebbenden dat de Kermis of Jaarmarkt in deze Gemeente dit jaar zal aanvangen op Maandag den 6 Julij aanstaande en dat de Loting voor de Kramers des Zaturdagavonds te voren aan het Raadhuis zal worden gehouden. Bedelaars en ha zardspelers zullen niet worden toegelaten. Helder, 16 Mei 1S46. Burgemeester en Assessoren voornoemd J. ik 't V E L T. Ter Ordonnantie van HEd. Achtb. J. SCHOON, Secr. De BURGEMEESTER der Gemcenle Heldervesligt bij deze den aandacht op de Publicatiebetrekkelijk de oproe ping ter inschrijving voor de Schutterij welke den 13deu dezer beeft plaats gehad met herinnering aan zoodanige ingezetenen welke in den jare 1S21 zijn geboren, of ouder zijnde, zich in vorige jaren niet hebben aangegeven dat do inschrijving op den eersten Junij aanstaande wordt geslo ten en de nalatigen aan de inschrijvingde daaruit voort- vlocijende nadeelige gevolgen aan zich zeiven zullen te wijten hebben. Helder 16 Mei 1846. De Burgemeester voornoemd J. ik 't V E L T.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1