som van 44,650.en aangenomen door de Gebr. Jan- zen alhier. Wij zijn door minzame mededeeling aan welker echtheid niet te twijfelen valtin staat gesteld ome lezers verslag te geven van eene verkoopingzoo zot er ooit een heeft plaats gehad. In de vorige week openbaarde de heer de C. in het logement de Lindeboom aan den Burg op Texelhet voornemen om antiquiteiten, alias prullen, op te koopen. Toen dit bekend werd stroomde een groot deel der bevolking van Texel naar den schepper van Eijerlanden ieder had den eerzamen opkooper het een of ander antieks aan te bieden waarvoor dan ook importante sommen gevraagd werden. De C... was zoo kooplustig, dat hij meer dan een, die hem te wei nig vroeg, de gevraagde som met f 20 a 30 verhoogde, met zijne gewone minzaamheid zeggende neen kereltje dit stuk is meer waard." Op die wijze heeft hij voor meer dan 24,000 aangekocht. Zijn secretaris de heer Khad werk met zijne aanteekeniug den gretigen kooper bij te houden. Na den afloop der verkooping is de heer de C... vertrokken, latende zijnen secretaiis het aan gekochte museum van sloven potten pannenkasten schilderijen, sommige prullen uit een R. C. kerk enz. enz. terwijl de verkoopers op de betaling bleven wachten. Ten einde dit museum naar Rotterdam over te schepen werden eene massa nieuwe kisten gemaakten onverwijld alles in een vaartuig gebragtdal de voorraad naauwelijks bergen kon. Maar helaas fête interrompuewant nog voor dat het vaartuig met Texels kostbaarheden naar hare nieuwe heslemming stevendekwam op het onverwachts als viel hij uit de wolken een gedelegeerde uit Rotterdam kapt. P. de B die begon met het vaartuig te stoppen en vervolgens zich naar den heer Kbegaf om denver koop te vernietigen, aangezien de edele kooper tijdens den koop innocent was enz. enz. Daar stonden nu de verkoopers; Leden der regering notarissecretarispastoorsnagenoeg alle notabelen burgerboer en bedelaar te kijken als filo sofen die nog nooit gelagchen hebben het was op Texel als of men het te Keulen hoorde donderen. Kapt. de B. liet de Eilanders bij zoo grooto teleurstelling aan hunne stomme verbazing over en begaf zich naar Rotterdam terug. Ben 19 is hij weder op Texel gearriveerd den volgenden dag is het schip gelostzijn de goederen naar den Burg vervoerdin de kolfbaan van het logement de Vergulde Kikkert uitgepakt en ten loon gesteld. Ieder kan het zijne, zoo het het nog zijne is, terughalen. De heer de Cmaakt zich zeer verdienstelijk bij de Texelaars. Hij was er altijd regt vrolijk en zalig. Het Algemeen Dag- en Handelsblad Nederland waarvan onlangs de uitgave gestaakt werd, door een gebrek aan de mcchanicke snelsperszoo het heette heeft nu voor goed zijn leven geëindigd en zal tot eene liquidatie overgaan. LUXEMBURG, 17 Mei. Reeds vroeger is gesproken van de algetneene ontevredenheid welke in het groot hertogdom Luxemburg heerschte ten gevolge der heer schap,oij welke het gouvernement aan het opperhoofd der geestelijkheid overlaat. Zie hier eenige daadzaken welke zeer geschikt zijnom dit misnoegen en deze algemecne verontwaardiging te regtvaardigen. Een achtenswaardig ingezeten van Luxemburgwiens voorvaderen nabij deze stad eene fabriek hebben opgerigt welke welvaart en leven heeft verspreid in eene vroeger geheel verlatene plaatsdo heer Bockbij een ieder bekend door zijnen geest, de onuitputtelijke liefdadigheid, welke al zijne daden kenmerkten die de zaak welke zijne voor ouders hem hebben nagelalen voortzet en meer nog dan ooit rondom zich welvarenonderwijs en weldaden verspreidt, had een mandement doen drukken van den aposlolischen vicaristen einde van al de grondstellingen in dit anti - maat5chappelijke en met de wetten des landsen den geest des lijds strijdige geschrift te doen blijken. Deze handeling berokkende hem den haat van het geestelijk opperhoofd. Yergeefs kenmerkte zich de heer Boch door talrijke daden van eene zeldzaam aangetroffen edelmoedigheid zoo als door den opbouw van eene kerk en van eene fraaije inrigtin»- tot 1 D O O onderwijste vergeefs was de naam van dezen man omringd van de liefde en de achting zijuer medeburgersen talrijke werklieden die hem als een vader lief hebben niets kon Mgr. Laurent weerhoudende heer Boch is geëcommu- niceerd geworden Andere burgers zijn van de sacramenten verstoken ge worden, omdat zij behooren tot de Orde der Vrije metselaren Aan sommigen heeft men de kerkelijke huwelijks-inzegening gewoigerdanderen eene voorloopige afzwering opgelegd. Het sterfbed van sommigen hunner is zelfs door onbetamelijke tooneelen ontwijd gewordenen men heeft zelfs als peetvader geweigerd toa te laten personen die het avondmaal vóór Paschen niet hadden bijgewoond zoo als zulks nog dezer dagen is geschied met een lid van de overheid van Lu xemburg. Wanneer men zulke daadzaken leestdan moet men vragen of dergelijke zaken voorvallen in een land alwaar eene regering bestaat, welke met hare bescherming en haar schild ieder moet beschermendie zich aan haar heeft toevertrouwd Tot dusverre had Luxemburg de volmaaktste rustinzake van godsdienstgenoten. Het geloof der voorvaderen werd er zonder dweepzuchtzonder huichelarij uitgeoefendde volmaakste eendragt heerschte tusscheu de kerkelijke magt en die van den staat. Maar dit is thans het geval niet meer. Men verliest zich in de gevolgtrekkingen om de beweeg redenen te begrijpen welke de beschermende en heilzame magtsocfening kunnen verlammendie het gouvernement aan allen verschuldigd is. Men vraagtwaarom het een geeste lijk opperhoofd duldthetwelk den eed van getrouwheid niet heeft willen afleggen aan den Koning en aan de wetten van den Staat. Intusschen heeft het droevige trenrspel hetwelk dit opperhoofd twee jaren geleden gespeeld heeft door die duiveluitbanningwaarvan al de bladen van Europa hebben gewaagdwel de oogen moeten openen van het bnrgerlijk gezagen het doen inzienhoever zich diens magt later zou uitstrekken en welke thans reeds geopen baard wordt, en het algemeene gezonde verstand met reden ongerust maakt. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd T. Schraa en G. de Wijn. J. Buisman en H. Mooij.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2