WEEKBLAD van den HELDER en het NIEUWE». n«. 26. Go 1846. VIERDE JVlRtAVC. Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep, De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men bonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. MiAK»AG ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 29 JUXI .F. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 24 Junij. De Bombay Times van den 12 Mei meldt het volgende Do dag der verzending van deze mail is vervroegd. Mor gen over acht dagen vertrekt weder een overland packet welke Indië tien dagen vroeger dan na gewoonte verlaat. Ten einde te voorzien in de vertraging welke kan ontstaan op den togt tusschen hier en Aden ten gevolge der nade ring van den zuid-westelijken mousson. De brievendie van hier acht dagen na elkander vertrekken komen in Eu ropa minstens met tusschenruimten van veertien dagen aan. Dezelfde rustige toestand blijft in Indië heerschenals aldaar is ondervonden sedert dat de Britten de Sutley zijn overgetrokken. In Lahore hadden eenige onlusten plaats ten gevolge van het wonden eener koedoor een schild wacht (zie ons voorgaand nommer). Deze ongeregeldheden hebben niets onrustwekkendshet zijn tooneelen gelijk die dagelijks in de meeste steden van Indië en Europa voorval len. Twee forten op onze nieuwe grenzen blijven steeds in de magt des vijands. Een derzelve is buitengewoon sterk en de taal van den bevelhebber is die van verachtelijke onbeschaamdheid. Eene magt van ruim 6000 man is tegen hetzelve gezonden en de inneming zal het werk zijn van eenige dagen. De geheele landstreek tusschen de schoone rivier is bijzonder rustig. Het blijkt nog nietdat de Sikhs eenige vorderingen gemaakt hebben in do zamenstelling van een nieuw bestuur. Seinde is rustig en de troepen zijn ge zond. Dat er niet minder dan 17 duizend man noodig zul len zijn om de rust gedurendo de drio eerste jaren nadat het laatste schot gedaan is schijnt vreemd. De hitte gedurende de maand Meiis minder ondragelijk geweest dan in gewone jaren. Niettemin veroorzaakt het gebrek aan water en voedsel veel schade. F R A N K R IJ K. PARIJS, 21 Junij. Het Journal des Débats deelt uit Rome het berigt medevan de benoeming tot Paus van den kardinaal Ferretti. De nieuwe priester-vorst is de kardinaal Jan Maria van de graven van Massai-Ferretti. Hij is den 13 mei 1792 te Sinigagliain de kerkelijke statengeboren. Hij was aartsbisshcop van Imoladen 23 december 1839 was hij tot kardinaal in petto aangewezen en den 14 december 1840 kardinaal geproclameead. Hij was kardinaal van de orde der priesters. Het conclave van het heilige collegie heeft slechts twee dagen geduurd. Den 14 junij begonnenis het den 16 besloten geworden. Nog zelden is een conclave van zoo korten duur geweest. Men zegtdat do politieke toestand van de kerkelijke staten en de noodzakelijkheid om een einde te maken aan eene spanning die in eene onrustwek kende woeling kon overgaanhet besluit der kardinalen verhaast hebben. De nieuwe paus wordt gehouden voor iemand van gemagtigden en vredestichlcnden aard en zijne benoeming is over het algemeen met welgevallen vernomen. De kardinaal Massai Ferretti den troon van St. Petrus beklimmende neemt den titel aan van Pius IX. Hij i3 niet ouder dan 54 jaren. Hij is een der jongste pausen die immer verkozen zijn geworden. Deze omstandigheid is als een gelukkig voorteeken aan te merken. Men heeft dikwijls aan de kardinalen verweten van hunne stem niet anders uit te brengendan op mannen wier jaren hun gene groote bedrijvigheid meer toelieten. Te dezer gelegen heid is dit verwijt gelukkig gelogenstraft geworden. In Italië heeft men een spreekwoord hetwelk van de pausen zegt: Non vidibus annos Pelrite kennen geven- de gij zult zoo lang niet regeren als Petrus zoo men weet heeft St. Petrus den pauselijkcn stoel 25 jaren bezeten gehouden. Dit spreekwoord geen artikel van geloof zijnde zoo vermag men zonder ketterij de hoop te ken nen geven dat het niet bewaarheid zal worden. In de overtuigingdat paus Pius IX den invloed welken zijn hoogen stand hem verleentbesteden zal lot het handhaven s.'

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1