den en het No. 37. 1846. VIERWE JAARSASG. ^IGEN IlEr Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij 0. HAKKER Bz te ]\ieuwe Diep ])e i'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A A G AD\ ERTEIN'TIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 15 SEPTJE39ÏBER BUITENLANDSCHE BERIGTEN. D I T S G II L A N D. Van de ELBE, 4 Sept. Loru Ashley sprak in eene dei- jongste zittingen van het Parlement van eene stelselmatige landverhuizing en kolonisatie als een der middelen lot voor ziening in het pauperismus en het proletariaat. Vereenigde en behooilijk geleide en voortgeholpen landverhuizers komen toonde hij aan in den regel goed teregtmaar af zonderlijk en op zich-zelve gelaten geraken zij gewoonlijk aan den bedelstaf. Lord Ashley stelde voordat gehe»le gemeenten zich onderling over landverhuizing verstaan en al naar hare behoeften warende tot landverhuizing ge schikte en genegen personen zouden vereenigen. Wijders zou de regering zulke landverhuizingen bevorderen en zorg dragen dat slechts die personen bij de espeditie aangeno men wierdenwelke voor zwaren arbeid en ontberingen geschikt zouden bevonden worden. Buitendien zouden aan iedere vereeniging 40 tot 50 zaakkundige mannen, mede landverhuizersop kosten der regering worden medege geven om de landverhuizers-zelven hij de aankomst hij te staan met raad en daad. Dit voorstel, nu, schijnt zoo eenvoudig als praktisch, dat het zeer good op de duilsche landverhuizingen zou kunnen worden to6gepast. Het is de pligt en het belang des staats, dat dezelveniet de kolonisatiën opwekkemaar dezelve leide en vooral niet belemmere. Het is de pligt en het be lang van den staatom kennis te verspreiden en bescher ming te verleenen de landverhuizers inlichtingen te geven omtrent de gegrondheid hunner verwachtingen omtrent de vreemde landen inriglingen vast te stellen ten behoeve van eenen zekeren en billijken overtogt en in Amerika eerlijke achtenswaardige en wel-onderrigte agenten aan te stellen. Voor het overige moet ieder afzonderlijk of de vereeniging- zelve zorgen. ENGELAND. LONDEN3 Sept. De Moming Post spreekt van eene zonderlinge sekte welke zich nabij Stockbridge in Hamps- hire onder den naam van Little-Bentleytesheeft geves tigd. Deze Little-Bentleytes leven in volstrekte gemeen schap en zij nemen alle personen zoo mannen als vrouwen op welke zich bij hen aansluiten en aan hunne statuten onderwerpen willen. Sedert deze lieden zich hebben ge vestigd hebben zich leden van de Unie van Andooer (een armenhuishekend door de uiterste gestrengheid van zijne reglementen) bij hen gevoegd maar hen spoedig weder verlatenomdat do door de nieuwe sekte voorbeschreven O reglementen nog veel narder zijn dan dieaan welken zij ziöh vroeger hebben onderworpen. Elk lid dat in de ge meenschap treedtstaat zijnen geslachtsnaam en zijne goe deren af; maar hij kan ze niet terug nemen, wanneer hij haar verlaat. De mannen laten haard en haar groeijen terwijl hunne kleeding hen half naakt laat. Het gebruik van bedden cn stoelen is verboden; zij leven eeniglijk van planten en granen. Zij onderwerpen zich aan de strengste hoet-kastijdingen zij mogen slechts den bijbel lezenen geven aan den profeet Jesaias den voorkeur als het beste met hunne leefwijze overeenkomende. Intus- schen hebben reeds vele personen hunne bezittingen te gelde gemaakten zijn in de gemeenschap getreden. Laatstleden week heeft eene vrouw haren man terug geëischtdie 400 ponden aan de gemeenschap aangebragt had. Men heeft hem haar terug gegeven maar zij heeft de vrouwen der naburige parochie moeten te hulp roepen die het opper- hoold der gemeenschap bedreigd hadden hem in het water te zullen werpen als hij niet wilde toegeven. B E L G I E. BRUSSEL6 Aug. Gedurende de Septemher-feeslen in het afgeloopene jaar, slapte een elberfeldsch koopman af aan het Hotel des Flandres alhieraan de table d'hóle maakte hij kennis met een' hollandschen heerdie de fran- sclie en duitsche talen uitmuntend sprak en zoo hij voor gaf, tot uitspanning reisde: hij raadde den koopman, als die eenige weken te Brussel blijven wilde eene gemeubi- A x

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1