leerde kamer te huren en stelde voor dat verblijf zoowel als de kosten te deelen. Dit voorstel lachte den koopman toedie het aannamte meer daar de andero een zeer vrolijke gezelschaphouder was. De beide nieuwe vrienden huurden een vertrek in de Rue du Lombard en bragten er een tiental dagen in de beste verslandhouding door. Op zekeren morgen ontving de vreemdelingdie zich van de Spraag noemde eenen briefdie hem de treurige tijding bragtdat zijne vrouw te 's Gravenhage was overleden zoodat hij zich dadelijk daarheen moest begeven. Spraag was ontroostbaar zijne tranen vloeiden onophoudelijk en hij bevond zich in de onmogelijkheid om uit te gaan zoodat de koopman verzocht werd om Spraagreispas op het po- litie-burcau te gaan halende koopman bleef daar twee uren maar er was geen enkele pas op den naam van Spraag te vinden. Toen de elberfekler terugkwam was zijn vriend uitgegaan maar had op de tafel een met potlood geschreven briefje achtergelaten waarop stondDaar gij zoo ver trouwelijk waart, heb ik gemeend over uwe beurs en eenige uwer goederen te kuunen beschikken om te vertrekkenbij onze eerstvolgende zamenkomst zal ik ze u teruggeven." O O O De koopman zag zijne kofiers na maar zij waren geheel ledig 9000 franken aan goudzijne kleinoodiën en beste kleederen waren verdwenen hij deed nasporingenmaar te 's Dage kende men geencn Spraagen op de grenzen van Frankrijk en Duitschland noch aan de zeehavens, had men cenig spoor van dien naam opgemerkt. Dezer dagen werd de stoutmoedige dief te Weenen ont dekt door eenen vriend van den bedrogen koopman bij onderzoek bleek dat hij onder naam van Charles Sneich- lerslein met een' jongen Franschman sedert acht dagen kamers bewoonde hij werd onmiddelijk gevatverhoord overtuigd en lot 15 jaren tuchthuisstraf verwezenzijnen waren naam heeft men nog niet kunnen ontdekken. V Organe des Flandresgeeft berigt van eenige ongeregeldheden, die den 31 Augustus te Gent hebben plaats gehadbij den verkoop van in beslag genomen goe deren. De goederen van een der belastingschuldigen werden door hem zeiven ingekochten deze gebeurtenis liep gere geld af, hoewel er cene zekere gisting heerschto en kreten opgingen bij ieder voorwerp dat ter tafel kwam. Vervolgens ging men over lot den verkoop van het huis raad van zekere tapsterhier werden de kreten oproeriger herhaald; een gendaime greep een persoon uit eene groep, van waar men sleencn wierp, maar de menigte bood weder stand toen maakten de gendarmes ruimte met hunne ge weren deelden kolfslagen toe en troffen een jong mensch van 25 jaren sommigen zeggen met een bajonetvolgens anderen met een sabel in het aangezigt. Het volk drong op dc gewapende magt aan een brigadier der policie ge raakte onder den voeteen persoon die hem mishandelde werd gearresteerd. De menigte, naauwelijks uiteengejaagd, verzamelde zich weder op de brug waar de verkoop had plaats gehad en woonde den afloop bij. Alle meubelen vyerden weder door de belastingschuldigen tot lagen prijs ingekocht. Een gendarme die onvoorzigtiglijk zijne kame raden verliet, werd door eene groote menigte volks vervolgd die onophoudelijk riep In het water met hem 1 in hel waterHij werd nog tijdig ontzet door twee gendarmöïi die hem te hulp snelden. Toen de overige gendarmes af trokkenwerden zij door het volk uitgejuwd en met steenen geworpen. Deze tooneelen kunnen weldra herhaald wordm, wantindien de berigten juist zijn dan staan er nog wel een 300tal verkoopingen bij executie te wachten. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 12 September. Naar men verneemt is door den Burgemeester dezer Gemeente de aandacht van het Kerkbestuur der Hervormde Gemeente te Huisduinen, gevestigd op den bouwvalligen staat van het Kerk gebouw aldaaren aan gemeld bestuur in overweging gegeven pogingen aan te wenden om tot de herstelling of vernieuwing van dat gebouw te geraken. Zelfs zoude het Kerkbestuur uit het oogpunt van Pclicie uitgenoodigd zijn, om bij stormachtig wedet gcene Godsdienstoefeningen in hetzelve te houden. Naar wij uit eene zeer geloofwaardige bron vernemen zoude er thans door eene zeer solide Nederlandscbe associa tie die over aanzienlijke buitenlandsche kapitalen beschik ken kan ernstig aan gedacht worden om van de vele in ons Vaderland aanwezige vroesto gronden de ontginning op eene zeer uitgebreide schaal te ondernemen en door magt van geld krachtdadig door te zetten. AVij kunnen niet an ders dan deze zaak hoogst belangrijk noemen en den wénsch hierbij voegen dat zij met den meest mogelijken spoed tot uitvoering moge worden gebragtdaar hierdoor aan de over bevolking van sommige streken in ons Vaderland eene ge- wenschte afleiding zal worden bezorgd die het geluk en de welvaart van het algemeen krachtdadig bevorderen en aan de landverhuizingdie zich meer en meer ook hier te lande begint uit ta breiden paal en perk stellen zal. Een Engelschman en een Pruis kregen in do Kurzaal te Baden een klein verschil. Beido mannen van eer zijnde was het gevolg dat zij bij den stroom tusschen Baden en Lichtenthal op vijftien schreden afslands van elkander stonden met geladen pistoleD. John Buil schoot en miste zijne tegenpartij legde aan maar op het punt zijnde van te schietenviel de Engelsch man in hoe zoet het leven washij werd bang en riep I ivill buy your shot. Men legde den Pruis uitdat dit beduidde: ik wil uw schot koopen. Nu zou men verwacht hebben dat deze óf gescholen óf edelmoedig het pistool weggeworpen zou hebben. Maar waarom zou in onzen tijd de eer ook geen artikel van negotie kunnen wezen Na wikken en wegen werd de kans van het schol op duizend pond sterling berekend die de eilander konlant betaalde. En dat wil gevoel van eer hebben en dat gaat duelleren 's GRAVENHAGE5 Sept. Naar wij van goederhand vernemen, is door den Heer A. A. Pauio zoo voor zich zeiven als namens eene geheel Nederlandscho associatie zoowel bij onze als bij de Belgische Regering de concessie aangevraagd voor cene IJzeren Spoorweg van Rotterdam over Dordrecht en Breda naar Antwerpen. Deze linie is onge twijfeld de schoonste die in geheel ons land kan gevonden

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2