wonen waarop het volk voor dat huis bijeen liep en met vervaarlijk geschreeuw de uitlevering der Portugesche Pro testanten eischtc. Op do weigering der huisgenooten dron gen de oprocrigen voortverbrijzelden de deur en drongen tot in de keuken doorwaarheen de mannen die zij ver volgden gevlugt waren. Het graauw mishandelde hen, en de tusschenkomst der policio en van de militaire magt was noodig om de ongelukkigen aan de woede hunner landge- nooten te onttrekken. Eenige der belhamels werden gevat, doch men liet hen den volgenden morgen wederom los. Den volgenden Zondag liep het volk te hoop voor de woning van den Engelschen predikant Kalley die nog bij tijds bij een' vriend gevlugt was; doch zijn huis werd iri brand gestoken. Nog dienzelfden dag gelukte het den leeraar, in vrouwenkleederen aan boord der Engelsche stoomboot te geraken die juist de haven was binnengeloopen. Verscheidene Engelsche familien hebben zich aan boord van een Engelsch vaartuig moeten begeven; want do Britsche consul verklaarde, dat hij voor hunne veiligheid niet instond 'zelfs niet in zijne eigene woning. Een brief met talrijke onderteckeningen is aan den consul gerigt met verzoekdat hij een Engelsch oorlogschip naar Madera zoude ontbieden ten einde daardoor het leven en de belangen zijner land- genoolen te beschermen zoo lang het eiland zich in den staat van regeringloosheid zal bevinden, die door de onmagt der plaatselijke magleri wordt veroorzaakt. F R A N K R IJ K. PARIJS 14 Sept. Eergisteren middag tusschen 5 en 6 uren had er op de Place Vendóme op het oogenblik dat de wandelaars uit de Tuilerie lerugkeeren een ware regen van bankbriefjes van 500 en 1000 t'rs. plaats. Eene wind vlaag had dezen luchtigen schat, zoo men zeide uit hel kantoor van een aanzienlijk hotel op het plein weggerukt en op de straat gestrooid. Al de bankbriefjes werden groolen- deels door het publiek opgeraapt en dadelijk aan den wet tigen eigenaar teruggeven. Allo zarnen genomen bedroegen zij eene som van 123,500 frs. Twee bankbriefjes, het een van 1000 en het ander van 500 fr. welke de 125,000 fr. vol maakte waren door den wind op een der daken ver dwaald. Zij werden door twee eerlijke schoorsteenvegers die zich juist daar bevonden o|>genomen en teruggebragt. Men zegtdat er te Parijs eene moskee za| gebouwd worden het geen daarom zou geschieden om de jonge EgvplenaarsTurken, Tunisiersen andere Oosterlingen, wel ke om verschillende redenen te Parijs gevestigd zijuhet middel te verschafTen hunne godsdienst waar te nemen. Deze moskee zou bediend worden door een Arabische Muftiwelke even als do leeraars van de niet Roomsche eerediensleu door het Fransche gouvernement bezoldigd zal worden. Te Auxi-le-Cbateau (straat van Galais) werd voor eenige dagen op eene merkwaardige wijze een kindermoord voorgekomen. Een herder die naar zijno schaapskooi terug keerde bespeurde dat zijne hond hem niet volgde. Hij riep het anders trouwe dierdat ook nu aan het hem bekende fluitje gehoorzaamde, maar toch onmiddelijk weer terugliep. Dit gebeurde eenige malen achter elkaarlot dat de hond eindelijk geheel wegbleef en de herder hem ging opzoeken. Toen hij hem vond was de hond bezig de aarde los te krab ben en kwam er een kinderarmpje te voorschijn. In plaats van het arme schepseltje nu verder van onder de aarde op te delven ging do herder den vrederegler halen dien hij niet te huis vond. Gelukkig was in dién tijd de veldwachter daar voorbij gekomen en had deze het kind verder bevrijd, dat nog eenig tecken van leven gaf. Hij vervoerde het zoo spoedig mogelijk naar Auxi-le-Chateau en daar kwam het na eene geneeskundige behandeling in het leven terug. Den volgenden dag werd het kind gedoopten kreeg het de namen van Alexander Protégé. BINNENLAND. HELDER en N1ELIWED1EP 19 September. Na vele vruchtelooze |>ogingen is het eindelijk aan de onvermoeide jagers alhier gelukt de bijzondere Haas te schieten welke reeds in de maand Ajiril jl. door verschei dene jiersonen is achtervolgd geworden iu de nabijheid van het for! Kijkduin. Volgens aangenomene kenleekeiien zoude dat beest, welks koj> veel overeenkomst heeft met den kop van een konijnen welks aehterpoolen van zwemvliezen zijn voorzien meer tb ti 4 jaren oud zijn. Men is voor nemens dit beest aK eene bijzonderheid aan een museum op te zenden. In Frankrijk i< e- groo' verschil iu de wijze, waarop de bakkers het brood voor de arinen meermalen het eenigste voedsel bereiden. Sommigen vermengen het met meel van zekere blanke keisteentjes. Bj gebrek hieraanvervangt men dat door zwavelzuren kalk. Anderen gebruiken zwavelzuur-kopereen tamelijk zwaar vergif. Nog anderen vei kiezen aluin lot vermenging. (Zou dit bij ons le lande ook niet gebruikt worden Banketbakkers vooral vinden veel voordeel door zwavel zuur-koper te gebruiken. Wel is waar krijgen sommige kinderen daarvan lievige kolijken maar de banketbakker vindt er toch eeu voordcel in van 30 pCt. en wordt hierdoor minstens 10 jaren vroeger Kiezer. Maar de regtbank Als een Franschman den bakker een stuk gelds geeft van 15 sous, dat slechts 12 sous waarde heeft, dan mag het genade heelen als hij zijne overige levensdagen op de ga- ieijen kan doorbrengen. Als de bakker een' Franschman vergiftigt of te ligt brood geeftdan de wet is er betaalt hij 5 francs boete Als een Franschman den kruidenier vergiftigt, zal men eerstgenoemden een hoofd kleiner maken de laatste aan dezelfde misdaad schuldig betaalt boete. Den 3 dezer stond voor de correctioneele regtbank le Zwolle teregt, een overigens ter goede naam en faam staand burgerjongen, beschuldigd van het plegen eener eenvoudige verwonding op een kermisavond in een herberg bij eene algemecnc kloppartij. Kort na het voorgevallene was hij door de policie gearresteerd en den volgenden morgen zijnde een zondagen wel juist op het tijdstipdat de stralen waren opgevuld met Ichuiskoerendo kerkgangers met ketens geboeid door vier gercgtsdicnaars naar het huis

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2