gekomen en dat wanneer de mis afgeloopen washij niet meer onder de levenden zoude behooren. Ondanks alle moeite door de familie aangewend kom men hem tot geene verstandiger gedachte brengen. Des anderen daags evenwel o o o o werd de geheele familie van den krankzinnige door ecne en dezelfde zinsverbijsteringwaarvan de geschiedenis zulke zeldzame voorbeelden bijbrengtaangevallen. De geheele familie van Marcelin lsnarddie van Jean I-snavelzijn broeder, uit 13 leden bestaande, waaronder de beide vrou wen twee jongo meisjes van Marcelin en zeven jongens allen kleedden zich naakt uilen verlieten in den toestand van Adam en Evahunne woning en behaven zich in processie naar de kerk welke echter voor hen werd ge sloten. Zij bleven eeno geruime poos voor de kerk staan en bedreven de onzedelijksle tooneelen. Do geheele bevol king van Lioux geraakte door dit schouwspel in ontzetting en sloot zich in hare woningen op meenende dat zij dooi den duivel bezeten waren. De krankzinnigen-familie begaf zich intusschen naar eene kleine kapeldigt bij Lioux bragt daar op eene plegtige wijze een honderdsluiverstuk uit de tijden der republiek waarop zij de portretten van hare moeders en vaders meenden te zienen wierp zich voor hetzelve neder. Na het gebed geëindigd te hebben haalde een der zoons brood wijn en kaas en nu begon de geheele familie, met den besten eetlust, dien voorraad te verorberen. Do justitie scheen echter met dat dollemaus- feest niet tevreden te zijn, en dagvaarde de familie lsnard voor de regtbank welke op den 7 Scptemberjl. Marcelin veroordeelde tot achtJean lsnard tot zesCecile Col lomp en Francois lsnardvrouw en kind van Marcelin ieder tot drie maanden gevangenisstraf. De overige kinderen zijn slechts tot eene boete veroordeeld. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 10 October. Onder de geruchten van den dag behoort, dat het door den uitgever van den buiten het spoor geraakten en nu ver ongelukten Snelwagen ingediend verzoek om gratie is ge wezen van de hand. De heer van Hulst oogst den loon voor zijne lafheid en bewijstdat er meer lafhartigen dan dapperen sneuvelen. Hij had moeten weten wat hij deed terwijl hij den naam van zijnen schrijver verzweeg, doch zich nimmer verlagen lot het smeeken om gratie of zijne vrouw toelaten de knieën te buigen voor een mensch die leeren mag zijne knieën te buigen voor God. Bij de ver nedering heeft hij ook de schande op zich geladen van schuld bekend te hebben, en vergiffenis is niet gevonden. Waarom niet? omdat deze of gene minister lang genoeg heeft moeten wachten eer hem eene pi ooi in de handen vielen nu een martelaar die net verbeurd heeft zich mar- teiaar te roemen zie die buil los te laten was te veel voor mannen, die in de Kamer, denk maar aan van Daminterpella tie, zooveel lijdelijk moeten hoorera. Doch wat ging het hier den Ministers aan des Konings genade was knielend ingeroepen en die Vorst geeft vaderlijk gratie aan schelmen, dieven en moorde naars. Wij beoordeelen, gesteld dat de geruchten waar zijn jhet gedrag des Konings niet, alleen vreezen wij dat de raads lieden van de kroon geene gelukkigen inval hebben gehnd, toen zij den Koning hebben geraden aan de Natie met dit afwijzend besluit te proclameren als de maatschappij door moord of diefstal enz. enz. beleedigd wordt, vergeef ik wel maar als ik beleedigd wordtvergeef ik niet. Doch wat daarvan zij wij kunnen dezen uitslag inoeijelijk gelooven te minder daar wij heden in de Kamper Courant lezen dat aldaar geenerlei berigt van dien aard is ontvangen. Wij vermelden gaarne het blijk van constitutionele!! vooruitgang door den sredelijken raad van Leiden gegeven. Hopen wij dat dit voorbeeld hetwelk wij gewenscht had den het eerst door onze hoofdstad te zien geven vele na volging mogen vinden. In de vergadering van den raad der stad Letden waarin de biljetten lot benoeming van kiezers zijn geopend werd tevens besloten, om het geheele proces-verhaal der zitting, en alzoo den volledigen uitslag der stemming door middel van de stedelijke Courant bekend te maken. De Leidsc/ie Courant bevat werkelijk die opgaven. UTRECHT 6 Oct. Donderdag den 8 dezer zal voor de arrond.-regtbank alhier behandeld worden de in deze dagen zoo veel gerucht makende zaak van den heer P. Zonne predikant bij de Christelijke Afgescheidenen en mevr. do Wed. J. Zeeltwonende op den huize Postwijk te Braain- brugge. Deze personen zijn in verzet gekomen tegen een paar uitspraken van de regtbank alhierwaarbij zij bij ver stek zijn schuldig verklaard de 1ste aan het oprigten en besturen van een genootschap of gezelschap van meer dan twintig personenzonder toestemming der Hooge regering met oogmerk, om op vooraf bepaalde dagen, bijeen te ko men tot behandeling van godsdienstige onderwerpen en de tweede aan het afstaan van een gedeelte harer woningtot het houden van dat gezelschap zonder vergunning van het gemeentebestuurten gevolge waarvan zij ieder tot eeno geldboete zijn veroordeeld met verwijzing in de kosten van het regtsgedingdes noods even als de boelen en van elk voor het geheel invorderbaar bij lijfsdwang. Men zal zich herinneren dat reeds eenigen tijd te voren eene dergelijke veroordeeling tegen den heer Zonns was uitgesproken die zich inmiddels daartegen in cassatie heeft voorzien waarop door den Hoogen Raadop den 29 Aug. jl. (nadat de mid delen van cassatie namens den heer Zonne door den advokaat A. A. T. Fisscher uit Utrecht waren toegelicht) is beslist, dat de aan hem req. ten laste gelegde feitennoch misdaad, noch wanbedrijf, noch overtreding daarstellen. Met belang stelling ziet men na deze uitspraak van den hoogsten regter de beslissing van de arrond.-regtbank te gemoet. Maar ook uit een ander oogpunt is deze zaak werk waardigwant het is vooral naar aanleiding ten gevolge der herhaalde vervol gingen waaraan de christelijke afgescheidenen ook in deze dageD bloot staan, dat een aantal hunner, grooletideels wel gestelde ja zelfs vermogende lieden het voornemen hebben opgevatom met hunne bezittingen Nederland te verlaten en in Amerika de vrijheid te zoekendie zij volgens hunne wijze van beschouwingin hun vaderland vruch teloos hoopten te verkrijgen. GRONINGEN5 Oct. Wij vernemendat er hier een werkje op de pers is't welk de belangstelling van Neder-.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2