feuieeeto jv. land in deze oogenblikken zeker zal gaande maken. Het is van de werkzamen predikant van Hoëvell te Batavia en heeft ten titel Nederland en Bali. Eene stem tot het Ncderlandsche volk. Het nog bijna onbekende Bali waarvan ook eene weluitgevoerde kaart er bij is gevoegd wordt daarin eenigzins geschetsten aangewezendat do schitterende overwinnig daar nu onlangs door onze wape nen behaald ons den weg opent en de verpligting oplegt om de Balinezen aan ons onverbrekelijk te verbinden door hun het grootste voorregthet christendom te brengen. De geschiktheid van het volk om het aan te netnen benevens de wijze waarop het dan daar gebragl moest worden zijn zijn met fiksche trekken geschetsten daarop is de aan maning aaa de nederlandsche natie gebouwd om door krachtige ondersteuning van het bijbel- en zendelinggenoot schap deze in slaat te stellen het christendom op Bali te brengen. Eindelijk wordt nog geschetsthoedoor znlk eene handelwijze alleen een zedelijk overwigt van Neder land in Indië kan gevestigd worden in plaats van het ver standelijk overwigt't welk nu bestaatmaar vroeg of laat zal ophouden. Mogt het stukje behartiging vinden en Nederland eindelyk ook in dit opzigt ivakker worden BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Bevallen C. M. van Tloten geb. Timman Z. A. Heijdenrijk geb. Kuit, Z. II. Kroon geb. Bruin D. N. Kikkert geb. Troost Z. J. Lastdrager geb. Valk D. E. Oudshoorn geb. Lastdrager D. C. Meijer geb. Veenendaal Z. G. Das geb. Blom D. M. Zeeuw geb. Vink D. H. Tietz geb. Dirks D. C. VÜintersteinZ. J. Valkenburg D. Overleden E. van Straaten2 j. E. C. C. Amelung 3 w. A. Bieman 43 j. P. Smit, 28 j. A. II. Winkel, 2 j. W. Been- ker 53 j. L. Dekker 10 w. G. Strikker 10 m. Doodge boren 1. UITTREKSEL UIT DE SGHEEFSTIJDI3TÖS1T. Nieuwediep binnengekomen. MeijerAntonie en Eugenie en de Boer, Phoenixbeide v. Suriname, Howes Joeephitie en Klein, Antje, beide v. Havana en Trus Tricolor vai Newjork. Uitgezeild de Wijn, de 3 Vrienden en Rolf, Jacob Roggeveen, beide n. Batavia DeteringYstroom n. Bengalen Claus Nathalie en Wil- lems Henriette beide n. Suriname Brandligt Henriette JVilhclmina naar de kust van Afrika Boysen Amstel n. St. Thomas en Laguayra en Stafford Katharina Jackion n. Baltimore. ©emeugbe ficrigtcn. De Zweedsche nachtegaal zingt voor het publiek tegen betaling van booge entreé-prijzen. De Dr. courant vaart nit tegen de [losbandige drukpers. De heer Bevervoorde zegt in het 52ste nommer van Asmodée De gezigteinder wordt duister." Een ontwaakte leeuw geeft een heel ander geluid dan een zat gevreten schaap. De doodstraf eener 71jarige vrouw is verandetd in 20jarige tuchthuisstraf: bij leven en welzijn zal dus die vrouw op haar 9iste jaar de gevangenis verlaten.Van Vliet zegt: dat de koning niet aan het hoofd van onzen staat ispar la grace de Dieu bij de gratie Godsmaar door de keus van het volk. Drukpersgedingen verraden twijfel en vrees. Te Grams- bergen vragen de burgers en boerenals er van stembilletten gesproken wordtwat dat voor dingen zijn of men die ook eten kan Uit het kanton Aargau is eene honderdjarige vrouw naar Noord-Amerika vertrokken om er haar fortuin te maken. De trekrotten vreten op het Deensche eiland Alroë alles op en laten niets over voor de arme ingezetenen. De luitenant Eberhard is bekroond met de Eikenkroon omdat hij zwemmende een korporaal de broederhand reikte. De paarden die de haver verdienen krijgen ze niet. Twee nieuwe ridderorden in de maakdie van den Russischen beer en van den schapeukop. Het stadje Schoonhoven zou meer bloeijen als het niet zoo twistziek was. De drukte met geldslaan te Utrecht is zoo grootdat allo nieuwsgie rigen worden terug gewezen. Van Hall heeft het nu op de bloemisten verzien. De marquis de Thouars doet drie vragen: wie kan 't prijzen? wie kan 't dulden?? en wie kan 't keeren Alexander Dumas is benoemd tot geschied schrijver van het huwelijk des hertogs de Montpensier met de infante van Spanje. Tot conciërge van het huis van verzekering te 's Hage henoemd F. F. Kaneel. Tot minis ter van binnenlandsche zakende graaf van Randwijk. Hoop en Verwachting!!! (Hbl. no. 14453.) DE ASSURANTIE VAN HUISSELIJK GELUK. (F~ervolg en Slot.) De heer JFilkinson geleidde mij naar een fraai hotel in Piccadilly gelegen, waar de compagnie haren zetel had geves tigd. Ik trad de bureaux binnendie allerprachtigst waren gestoffeerd; een der directeuren stond mij te woord, en deed mij verschillende zeer delicate vragen mij verzoekende dezo met openhartigheid te beantwoorden even als een docter van eenen zieke verlangt, dat deze hem zijnen waren toestand niet zal verheden en de overtredingen in den leefregel zal op biechten. Na dit onderzoek verzocht mij de directeur om over acht dagen terug te komen welk verwijl noodig was om in lichtingen in te winnen. Ongolukkig schenen deze slecht te zijn uitgovallen want de compagnie bepaalde de premie op twee honderd pond st. jaarlijks." Maar kan men de huisselijke rust te duur koopen Voor twee honderd pond van zorgen te zijn bevrijd gerust slapen en het huwelijk alleen van de goede zijde aauschonwen! Ik aarzelde niet en teekende met blijdschap." Do voornaamste bepaling van hel contract was dat indien mij ondanks de zorgvolle bescherming der compagnie eenig huisselijk ongeval mogt wedervaren ik regt zou hebben op eene som van twaalf duizend pond." »Naauwelijks was ik verzekerd, of ik ademde ruimer. Wel dra was ik even opgeruimd als JFilkinson; ik was niet be vreesd meer, en de nevelen waren van den horizont verdwenen. Deze slaat van kalmte en gerustheid duurde sedert cenige we ken toen ik op een' mergen in de kamer mijner vrouw een briefje vond dat eene declaratie bevatte. Luctj had dit briefje ontvangen, gelezen en bewaard! Ik ijlde naar het bureau der compagnie cn den beschuldigden brief in de hand liet ik de hevigste klagten liooren." »Uwe verwijten zijn niet billijk," werd er geantwoord. Kunnen wij dan eenen minnaar beletten, om uwer vrouw een' brief te overhandigen? Alles, wat wij deen konden, was te weten, dat zij dien had ontvangen, en dit wisten wij. Zie hiervan het bewijs in dit register, folio 53. Wij welen nog daarenboven dat de schrijver van het briefje zekere Arthur Maxwell is. Sedert dat uwe zaak de onze is geworden heb ben wij uwe vrouw geen oogenblik uit het oog verloren al hare daden en bewegingen hare minste woorden worden ons stipt overgebragt. Onze dienst is volmaakt ingerigt; wij heb ben ooren in alle muren oogeu aan alle sleutelgaten. Niets ontsnapt onze aandacht en onze batterijen zijn steeds gereed

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3