WEEKBLAD van den HELDER m het NIEUWEDIEP, YIERUE JAAROAXC. Htr Go ADYERTENTIEN gelieve men ongezege.'d aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure; de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 19 OCÜTOISER. Dit Weekblad wordt elk^ Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER *'V-£'2 Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de di. maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. m A A W D A HELDER en NIEUWEDIEP 15 Oclober. De ijver der zich in deze Gemeente bevindende sloeplie- denom op het gevaarlijk element eene bete broods te verdienenhad gister weder offers gekostzoo niet hun grootere ijver om hunne met levensgevaar bedreigde na- tuurgenooten hulp te bieden het ongeluk had afgewend. Niettegenstaande de harde wind en hevige brandingstak van het Huisduiner strand, een jol met drie man in zee, om een binnenkomende Engelsche brik te adsisterenbereikte het schip en bragt een tros op hetzelve over. Door het niet spoedig genoeg uitvieren van de tros geraakte de jol in het zog van het schip en sloeg om. Een der jolgasten gelukte hetzich aan het schip vast te klemmen en op hetzelve te komendoch de beide anderen vielen in zee. Gelukkig werd dit ongeval van Kijkduin gezien, door den sloepschipper A. üoogerwerf en zes sloeplieden genaamd C. Quak, J. Pisser, P. BoodtR. de Jager, C. RoodteuB. Kruk, welke terstond een sloep van strand braglen met veel in spanning door de branding werkten en het geluk hadden, de drenkelingen nog iu tijds te bereiken om hen, van een anders gewissen dood, te redden. Men zegtdat de gouveneurs zijn aangeschreven om den ouders van zeven kinderen, die de opvoedingop staats kosten van een' zoon reclamerendaartoe de kolonie Veen- liuizen 1aan te wijzen. Men zegtdat Sleester Floris voornemens is het aan staande te-kort uit zijne eigene middelen te dekken. Dit gerucht komt te waarschijnlijker voordaar hij geene kin deren heeft en zeer rijk is. Het zou zeker kluchtig zijn den wijsgeerdien hetnaauwelijks twee jaren geleden gelukte de natie 127 millioencn af te tappen, onder belofte van eene betere toekomstte hooren zeggen Ik heb de eer u een nieuw te-korlje aan te kondigen van 15 milli— oen Maar het zou nog curieuser zijn er hem te hooren bijvoegen doch waardige medeburgers ik zal het uit mijne eigene beurs dekken Sommige beweren dat dit zoo edelmoedig besluit de uitwerking eener gewetenswroe ging zon zijn die de groote man zou gevoeld hebben in zijne laatste ziekte toen hij op 't punt was voor goed van het staatstooneel af te marcheren. [Kal.) DEVENTER, 11 Oct. Een ingezeten alhier, die in 1841, als koek- en broodbakkerin 't patentregt met ƒ8 (hoofd som) werd aangeslagen isna meest telken jare verhoogd te zijn, nu over 1846/7 een patent opgedrongen van 34 (hoofdsom) en niettegenstaande de affaire dezelfde is en in debiet niet is toegenomen. Dit mag productief maken hecten! In 't algemeen hoort men luide klagten over eene schreeu wende onbillijke verhooging der patenten. Het verzet van ons collegie van zetters heeft geen het minste gevolg gehad. Do controleur schijnt erg gedreven te worden door zijn heer en meester den grooter Kuyper. Een der slagloffers moet den heer van der Gronden (God vergeve hem de zonden) te kennen gegeven hebben met verzoek het den patroon mede te deelen datbijaldien de aanslag niet verminderd werdhij voortaan geen cent meer zou geven tol een lief dadig einde en de zorg voor de armen aan het gouverne ment zou overlaten. Ofschoon zoodanige handelwijze is af te keuren kan men er echter uit zienwaartoe het onbe suisd opdrijven van belastingen al kau leiden. Wij hebben heden de jongste Nieuwsbladen uit New-York voor ons liggen en nemen daarnit het volgende over Uit do New-York Herald 1 September 1846. Het Hollandsche Fregat Jason. Wij bezochten gisteren dit schoone vaartuig op deszelfs ankerplaats op onze reede bijna dwars van Castle Garden en vonden het een zeer fraai fregat van 44 stukken. De kapt. ter zee Willink voert daarop hel bevelen hetzelve is bemand met 300 koppen allen kloeke welgebouwde zee lieden. Alles was in de volmaaksle orde en de netheid en regel welke er aan boord heerschten getuigden van cencn volmaakten slaat van krijgstucht. Juist toen wij aan boord waren legde de commodore String- hatn een bezoek aan hetzelve af, en werd met het gewone saluut ontvangen. Onze burgershopen wyzullen de gewone gastvrijheid en beleefdheid aan de officieren, van dit schoone vaartuig

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1