"bewijzen. Hetzelve zal hier nog bijna 3 weken vertoevenen deszei fs nadere bestemming is vermoedelijk de Golf van Mexico. Uit de New-York daily Tribune, 12 September 1S46. Hollandsche oorlogsvaartuigen. Eene commissie van beide leden van den algemeenen raad van de stad New-York bezocht ingevolge besluit van de stedelijke regering het hollandsche fregat Ja-sou liggende nu dwars van do batterij in de Hudson's rivier. De commissie i bestond uit de heeren BensonStoneallBrudij HartI JohnsonDod en M. Elrathvergezeld van den holi. consul den heer Zimmerman en een voornaam holl. koop man den heer Favre. Het dek van hel fregat betredende werd de commissie aan den divisie kommandantden kapt. ter zee JVillinck en de officieren van het eskader voorgesteld en alderman Bensongaf aan den kommandant een juist afschrift van de besluiten van den raadstrekkende tot het bewijzen van gastvrijheid van wege de stad jegens de officieren, met eene korte doch bondige aanspraak over waarin de oude alder man de echtheid van zijne voorouderlijke hollandsche afstam ming en zijne gehechtheid aan de oude hollandsche gewoonte aan den dag legde. O o De bevelhebber TVillinck gaf zijne dankbaarheid te ken nen over de eer hem en zijne onderhebhende officieren aangedaan en was zeer ingenomen met het bezoek van de commissie beslaande uit eenige inwoners van New-York dat hij met waar genoegen hun aanbod van gastvrijheid aan nam dat het zijne opregte wensch zoo wel als die van zijne landgenooten wasaltoos in de beste verstandhouding met do inwoners van de Vereenigde Staten en voornamelijk die van NewWork te leven en dat zijne landslieden ten allen tijde gereed zouden zijn die beleefdheid zich uitstrekkende tot zijne natie lot hem zelve en zijne officieren, terug to bewijzen. De commissie werd uitgenoodigd het vaartuig met de in wendige betimmering en toebehooren te bezigtigen, en werd genoegelijk in de kajuit met ware hollandsche gastvrijheid onderhouden. Eene toast door een der aldermannen op JFillem II, hol land vorst en koning ingesteld deed de officieren hun voor New-York zoo vercerend gevoelen uiten. Toen de commissie hel fregat verlietwerd daar een saluut van 21 schoten gedaan. De officieren namen eene uitnoodiging aan om de stad en deszelfs algerneene gebouwen enz. op aanstaande Don derdag te gaan bezigtigen. De Jason is een Fregat van 40 stukken en is bemand met 330 koppen de Echo heeft 10 stukken en 100 kop pen en de Adder 3 stukken cn 40 koppen. Het Escader vertrok van Ylissingen onder jbevel van Prins Hendrik maar verlieten elkander buiten het kanaal zijnde de Prins bestemd naar Alexandrie in Egypte en de Kommandant TVillinck naar naar de Vereenigde Staten om de hollandsche vaartuigen met landverhuizers te beschermen ingeval de Mexicaansche oorlog lot kaperij aanleiding mogt geven. CD Dit echter het geval vermoedelijk niet zijnde zullen de schepen nog eenige dagen in onze haven vertoeven de reis paar Norfolk en van daar de terug reis aannemen. Stad Now-York in de algerneene raad den 1 Sept. 1846 Het volgende voorstel en de besluiten door alderman Benson aangeboden werden met algerneene goedkeuring aan- O O O O genomen. Daar er zich nu op onze reede verscheidene hollandsche oorlogsvaartuigen bevinden die de vlag voeren van die natie welke het eeist eene nationale vlug in onze wateren ontrolde en waaronder deze groote en roemrijke stad werd gestichten Daar een groot aantal van onze wethouders Holland als vaderland beschouwen zoo zij er besloten Dat de gastvrijheid van de stad aan de officieren van de zich nu op onze reede bevindende holl. schepen worde bewezen en Dat er eene commissie worde benoemd om dit besluit ten uitvoer te brengen. Dien ten gevolge worden daartoe de navolgende heeren uit den raad van alderman uitgenoodigd als aldermen Sto neallBenson, Hart, Bradij en Johnson, en uit den raad van udsistenten de heeren TVebb, MulliusMc. El rath Brown cn Dodom te handelen zoo als de com missie zal goedvinden. Goedgekeurd door mij MaLjor. New-York den 5 September 1846. Uit de New-York daily Tribune 18 September 1846. Onthaal van voorname vreemdelingen. cD Ingevolge eene uitnoodiging, kwamen de kapt. ter zee JYillinck van het holl. smaldeel nu in onze havenen zijne officieren bijna 30 in getalop Donderdag in het gouver neurs vertrek van het stadhuis bijeen om de algerneene raad te vergezellen bij het bezoeken van eenige openbare ge stichten van de stad. Onder do andere voorname uitgenoodigde gasten die wij in het vertrek zagenherkenden wij kol. Mc. Intosh en kapt. Morrison, van het leger der Vereenigde Stalen (helden van Pulo Alto) de kapt. Stringham Hudson en Eagle van de zeemagt der Ver. Staten den heer Zimmerman consul der Nederlanden generaal Storms en verscheidene andere aanzienlijke burgers. Met prachtige rijtuigen van 6 paarden waarvan men zich voorzien had verliet het gezelschap ten ongeveer 10 uur het stadhuis en bezochten eerst 's lands arsenaalwaar zij op de werf komende gelegenheid hadden onze wijze van vuren met ligt veldgeschut op te nemen. Een van de hollandsche officieren die de schoten geteld hadzeide ons dat het stuk zes koeren in eene minuut was geladen en afgevuurd. Het gezelschap ging daarna naar de kleine vergaarbak van Crolonwater van daar naar het armenhuis te Bellevue de gevangenis hospitalen en krankzinnigenhuis op Blackwells Island en van daar de groote vergaarbak en Wigh Bridge. Na al deze plaatsen te hebben bezocht, ging het gezelschap naar Nowlan te Harlem waar een kostelijk middagmaal naar Nowlan's goede manier was aangerigt. De weled. achlb. heer Maijor zat vooren men werd al- lergenoegelijkst onderhouden, verlevend gd door verscheidene krachtige aanspraken, toasten, holl. gezangen, en eene on- afgebrokene afwisseling van onderlinge goede verstandhouding. Wij hielden geene aanteekeningen van hetgeen er vooraf

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 2