TIERDE JAARCA.VC? EN HET f Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij O. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zicli bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. IIAANDAC1 ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 7 DECEMBER. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN eivz. KRAKAU. Krakau bij het Weener congres als onafhankelijken staat erkend, is door Oostenrijk, ten gevolge eener overeenkomst met Rusland en Pruissen in zijne staten ingelijfd geworden. Ofschoon ook onze dagbladen zoowel als de fransche en engelsche hunne stem tegen deze daad van willekeur en geweld hebben doen hooren schijnt echter menigeen onder ons het hooge gewigt daarvan niet te gevoelen en met on verschilligheid alsof wij daarbij geen belang hadden die daad te beschouwen. Het is waar, onze handel, onze nij verheid zal de invloed van die inlijving niet bespeuren maar het beginseldat door die daad geschonden werd is een levensbeginsel voor allen maar in het bijzonder voor de kleinere stalen van Europa. Welk een indruk zou het ma ken indien in den burgerlijken staat de maglige ongestraft den minderen zou kunnen vermoorden zou die daad niet ieder de angst en vrees in het hart doen slaan wanneer hij dus alle persoonlijke veiligheid zag opgehevenwanneer hij inziet, dat in het regt geen waarborg meer gelegen is, maar zijn leven afhangt van de willekeur des magtigen. Wat in den burgerstaat de individu isdat is in den Europeschen volkenstaat iedere natie. Het regt van iedere staat, om te blijven bestaan is niet minder heilig, dat het regt van ieder mensen om te blijven leven wordt dat regt miskend dan is het bestaan eener natie alleen afhan kelijk van de omstandigheden of haar nabuur maglig genoeg is om haar in te slokken en wanneer Frankrijk en Enge land goedvindenom Belgie met het eerste te vereenigen en ons tot een wingewest van het andere te maken zullen Rusland Pruissen en Oostenrijk geen regt hebben tusschen beiden te treden, waar slechts hun voorbeeld gevolgd wordt. Terwijl in de burger maatschappij reglers en reglbanken gevonden wordendie het misdrijf straffenhangt in de vereeniging der volkeren ieders veiligheid voornamelijk af van ecne hooge eerbied voor het regten juist daarom is hier cene openlijko schending van regters gevaarlijker en gewigtiger in hare gevolgen. Reeds vernemen wij uit de dagbladen, dat Frankrijk zich voorbereidt, om Hunningen op nieuw te versterken, zich niet meer gebonden achtende door een tractaat dut van de an dere zijde willekeurig geschonden isen waar moet het heen indien ieder ander weder op zijne beurt zich gereg- ligd acht, alle bepalingen die hem mishagen te overtreden Frankrijk en Engeland schijnen met ernst tegen de inlij ving te protesteren zal ook onze regering zich daarin met hen vereenigen wij betwijfelen het. Niets geeft ons regt zoo veel energie bij onzen minister van buitenlandsche zaken te verwachten. En toch wie heeft meer reden om daartegen o te protesteren dan wij dan iedere kleinere mogendheid Frankrijk en Engeland hebben weinig te vreezen voor eene schending hunner onafhankelijkheidof van hun bestaan. Zoo het regt hun al niet beschermthun degen zal hen beschermen maar de kleinere staten wier kinderdegentjes niet tegeu de zware slagzwaarden der groote mogendheden bestand zijnzij vinden hunne veiligheid alleen in de er kentenis van hunne regten zij bovenal hebben er belang bij dat aller regten ongeschonden gehandhaafd blijven. In dien zij dit belang wel begrepen zij zouden de eersten zijn die zich vereenigden om hun protest in te leveren tegen cene schending die hun eigen beslaan en onafhan kelijkheid op losse schroeven stelt. BUITENLA NDSCHE BERIGTEN. SPANJE. Uit Madrid wordt het volgende zonderlinge voorval mede- o o gedeeld hetwelk dezer dagen in eene gemeente der Astu- riën zou hebhen plaats gehad. Tijdens Spanje nog koloniën op het vaste land van Ame rika bezatwas er in een dorp niet ver van Aslorgo een jong getrouwd man, die ziende, dat de handel, op welken hq tol het onderhouden van zijn gezin gefekend had niet opnam, het besluit nam de fortuin iu-.Amerika te gaan be proeven. Zijn vrouwtje in haar dorp achterlatende bcgèf

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 1