(Sctucmjbe Bcvigfctu luide uitschreeuwen dat door dit geval het tractaat van Weenen is opgeheven. Maar hebben die beide landen dat tractaat geëerbiedigd ol vergeten dal het bestond toen zij het, door dat zelfde tractaat, gevormde koninkrijk der Nederlan den lieten verscheuren en die scheuring door wapenkracht bevestigden. Ellendige staatkunde die eigenbelang voor het hoogste staatsregt houdt. De drie Noordsche Mogendheden hebben hetzelfde gedaan wat de kabinetten van Londen en Parijs dedenhun belang geraadpleegd. Polen verdient medelijden te meeromdat het door eigen schuld gevallen iszoolang die toestand moet blijven duren is het bestaan van een vrijstaat ondenkbaaren de geschiedenis van Kra- kau heeft het bewezen. Wij vvenschen den ongelukkige Polen een helderen morgen na den langen nacht hunner slavernij toe Reeds meermalea zijn zij in den nacht op gestaan maar helaas telkens heeft de duisternis hun weder O neder gedrukt. Eens brengen hun ontwaken vredevrij heid en heil. Asmodée zegt van het tijdelijke verlies van eenige burger- regten vermeld bij art. 42 van het Code Pénal het volgende »Gok wordt mijn meester voor den lijd van vijf jaren be roofd van zekere burger-regtenMaar welke regten? Meerendeels zijn het echte corvees (lasten) waarvan hij die juist niet bijzonder veel van corvees houdteerder blij dan bedrukt moet zijn eenigen tijd ontslagen te worden. Ze zijn: »lo. Het regt van stemming en verkiezing men weet wat dit regt in Nederland beteekendnul. »2°. Hut van stembaarheid dito non valeur. »3o. Hat van beroepen of benoemd te worden tot den post van gezivorenen» (notabene men heeft bier niet eons een gezworen geregt Jury of andere openbare bedieningen of posten van bewind of om deze posten waar te nemen het welk een' natuurlijke waarborg oplevert tegen onomkoop baarheid. »4o. Hat van geweer of wapen te dragen 't welk natuurlijk eiken dienst bij de schutterij of burgerwacht uitsluit. 5o. Dat van stemhebbing in de regeling van de alge- tneene belangen der maagschap men loopt dan geen gevaar van overhoop te raken met de nabestaanden wegens verschil van meening. »6o. Hat van voogd of curator te zijn behalve ten aan zien van zijne kinderen en alleen op het goedvinden der maagschap ten minste een corvee minder. »7°. Dat van de eene zaak als deskundige hetzij tot opnemer of berigter benoemd of gebruikt te kunnen worden, of als getuige in en over akte tc staan nog alweer zoo veel corvées minderen eindelijk. ))So. Hat van in regten getuigenis afteleggenverder of anders dan om eene eenvoudige opgave te doen wat natuurlijk in de onmogelijkheid stelt om een valschen eed te doen. Ziedaar alles. Voor een kruidenier kan het zeer gewigtig zijn maar voor een dagbladschrijver beduidt het bitter weinig; en 't beteekent in 't geheel niets voor iemanddie weetdat allen op wier goede opinie hij prijs stelthem er niet meer of minder dan te voren om zullen achten. De Kaleidoskoor. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Arts en C. Hassing. G. Stroom en S. 91. R. Keil. Bevallen G. Verhei) geb. BorstD. C. H. Ros geb. .Machielsen Z. J. Deklerk geb. Namiok Z. C. Blok D. Orerleden E. Koderitach lj. S. Jansen, 6 j. D. Lange, 47 j. J. H. Groof3 j. Gedurende de maand November zijn Gehuwd 9 Paren. Geboren 32, warrvan 15 van het mann. en 17 van het vrouwel. geslacht. Overleden 27, waarvan 11 van het mann. en IC van het vrouwel. geslacht, waaronder 2 doodgeboren. H. M. do koningin is met haren zoon in den Haag terug geko men. Een driftig inwoner van Parijs heeft zijne arme knecht dood geslagen. De dooden gaan verhuizen van het kerkhof Pere-la-Chaise. De beij van Tunis is voor de eerste keer in het théatre francais geweest. Een goede verstaander heeft maar een half woord noodig. Te Amsterdam liggen, te zien huiden van ossen, die van Fernambucq komen. Te Suriname zal bij executie verkocht worden de plantaadj© mon plaisir. Volgens de Tijd mag de christelijke godsdienst op Java niet alleen niet uitgebreid maar zal ze legen ge werkt en belemmerd worden. De Hanoversche courant is in de rouw over Krakau's inlijving (val). Op Java had men tot dus ver slechts bruinkolen gevonden thans schijnt men aldaar ook steenkolen te hebben ontdekt. Een trouwo kerkganger te Arasterdam den tempel verlatende en het gehoorde overpeinzende klaagt dat hij in zijne vrome over peinzingen gestoord wordt door het zingen van gemeen© liederen door menschen die daarmede hun brood zoeken te verdienen. De Amsterdarnsche smullers zijn opgebraden aardappelen onthaald en wel gratis. In de residentie Che- ribon is ten derde male de rijstoogst tegen gevallen. Op de groote markt te 's Hage is geopend een koffij cn bier huis waar gecne sterke dranken to verkrijgen zijn. Te Vollenhoven is een schijndoode als overleden op gegeven. Er zijn valsche guldens in omloop zij zijn aan de klank te kennen. Klinkende munt is overal schraal. ln Amsterdam zijn twee kerken zonder orgel. Een oud hollandsch spreek woord zegtde wetten zijn wassen neuzen men draait zo dan naar de eene, dan naar de andere zijde. Te Arnhem heeft een mislukte liefdeshandel plaats gehad. Het Han delsblad van 3 December jl. levert een staaltje van ondank voor bewezen vriendschap. Alledaagsch werk. F E U I L JL E T O K. SPOKERIJ ZONDER SPOKEN. Do lieer Pierson een Bouwmeester te Londen een man. van een verlicht versland en niel alledaagsche bekwaamheid kwam eens uithoofde van bezigheden op de buitenplaats van eenen rijken Baroiiuet. Daar de avond viel eer hij zijne op nemingen voleindigd had besloot hij op raad van den landei genaar den nacbt op het buitengoed door te brengen en de wijl bij door dezen en geheel deszelfs familie steeds met de grootste onderscheiding behandeld was geworden kwam het hem ook in het geheel niet Treemd voor toen men hem na dat hij den avond onder gezelligen kout, en het genot vaneen goed maal had doorgebragt een der beste vertrekken Tan het kasteel tot zijn nachtverblijf aanwees. Het was een' stormachtige nacut. De wind huilde door do lange gaanderijen eu hooge portalen. Do regen kletterde tegen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3