(Bcmcngbc lacvugtcu. heelt men verscheidene bliksemstralen langs den toren zien schieten en heeft men dat gebouw meermalen geheel in rook gezien. In eene woeste valleite midden van de Pyreneën bevind zich ver van alle gewoel en beweging een kleine staat, bekend onder de naam van Andorre. Zijne onafhan kelijke inwoners leven onder de bescherming van Frankrijk en Spanje zij hebben eigene wetten en eene bijzondere regering, aan het hoofd van welke twee regterseen Fransch- man en een Spanjaard slaan. Deze republiek bevat vier-en-vijflig dorpenwelke eene bevolking hebben van ongeveer 12000 inwoners, die van de opbrengst hunner kudden, de voornaamste rijkdom des lands leven. Toon Napoleon de Pyreneën doortrok, om zich naar Spanje te begeven hield hij te Andorre de hoofdstad der republiekop en beloofde haar te zullen beschermen en geschrevene wetten te geven. Deze beloftewelke door gewigtigo gebeurtenissen werd uitgesteldbleef onvervuld tot op dit oogenblik. De inwoners hebben de uitvoering zelve ondernomeneen algemeen wetboek is 7 Nov. te Andorre op eene plegtige wijze afgekondigd. Dit wetboek onderscheidt zich door groote eenvoudigheid en bevat in honderd artikels al de burgeriyke en strafregtelijke wetten der republiek. Onder deze laatste is eene bepaling, welke de opmerkzaam heid verdient. Een moord is een zeer zeldzaam verschijnsel in dit land en wanneer de doodstraf wordt uitgesproken moet dit vonnis om er een gevolg aan te geven, bekrachtigd worden door de hiertoe opzettelijk te Andorre bijeengeroepen vertegenwoordigers der dorpen. Men gebruikt tot de vol trekking der doodstraf een middel dat met de bijzondere plaatselijke gesteldheid overeenkomt. Op een kleinen afstand van den weg naar Katalonie bestaat in de zijden van een woesten berg een vreesselijke afgronddien het oog der inenschen nog nooit heeft gemeten. De veroordeelde wordt geblinddoekt hier heen gebragt en daar wordt hij in tegen woordigheid van allen door de handen des beuls in deze grondelooze diepte gestort. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd C. Emlin cn H. S. Dirks. Bevallen H. C. Ledeboer geb. Kool van Heerens Z. N. Klop geb. Gerlach D. Overleden T. C. Waaijop 90 j. J. Dekker, 2 j. E. J. Spigt i m. J. Bais20 j. BI. van Loopik 35 j. G. Jongkees 3 j. A. van Leeuwen, 1 j. J. Smit, 7 j. T. Wolf, 55 j. L. "Vos 2 j. In Parijs heeft men de kunst uitgevonpen om dooden te leeren spreken. De kunst gaat ver wat kost het niet veel moeite om levenden goed te leeren spreken. Het barbaar- sche studentenberigt komt met veel verzachtende omstandig heden voor.Een fransch christen is Turksch geworden. De nieuwe bisschop van Munster is nog gezond en sterk. i De Arnh. Ct. levert eene utopische cathechismus of te kort begrip van de leer der landsvaderlijkheid en landskinderlijk- heid. De boeren in Gallicië willen maar niet zwijgen. Klaas Klut heeft lijfsgenade gekregen. Een ooijevaar heeft het burgerregt in Groningen verkregen wil echter niet trouwen, (Gron. Gt.) Een Neger zal in Parys de mis vie ren. To Leiden vraagt men voor kamenier eene burger jufvrouw, mits geen Leidsche, Burgerturf te koop! To Weenen is de blijspelschrijver Nestroij door de politie gestraft, omdat hij op het tooncel verschenen was met broodbollen in plaats van knoopen op zijn kleed. De turksche staats courant maakt bekend dat er een uitgestrekt archieven-ge bouw zal daargesteld worden. Koning Olto wil de kroon van Griekenland neerleggen. Te Berlijn hebben twee per sonen voor de balie gestaan zijnde beschuldigd van den grooten hofhond te hebben gestolen en opgegeten. In Ierland sterven veel ongelukkigen den hongerdood. In Straatsburg en Bazel loopen de menschen op goud. (H. bl.) -De Alpen leveren goud op in derze lver schilferig kwartz- steen. De geziglkundige Goedendag beveelt zijne avond- brillen van bergkristal aan. Kunstoogen on bloedzuigers te verkrijgen. Zaturdag den 5 werd op Texel St. Nicolaas door een tweetal Bokken aangevallendeze aanval echter was van zeer nadeelige gevolgen voor de glazen der hooga autoriteiten, (ingezonden van Texel.) TEFIIIETOA. DE NIEUWE PENELOPE. Zoodra verkondigden niet de rouwteekens boven den ingang van Beechivoodhalldat öeszelfs laatste bezitter Sir John JJenyers overleden, was, en dat zijne weduwe de rijke nala tenschap had aanvaard of alle ongehuwde mannen binnen den omtrek van 12 mijlen, snelden, ais op een seinschot der waarts: en betoonden op zulk eene bevallige wijze huune deel neming dat zij zich verbeeldden door de overeenstemming van gevoelens liefde te zullen verwekken. De advokaal der weduwe, een onbeschaamde oude vrijer van 60 jaren vleidde zich cr mede dat mevrouw hem niet als een' zaakwaarnemer, maar als een' vrieuddie ijverig voor haar geluk zorgde, zoude beschouwen,'die het dus verdien de, dat ziju gerimpelde hand aanspraak maakte op hareschoo- ne doch hij bemerkte weldra dat het van een goed gevolg zou geweest zijn indien hij in het voorportaal aan de geblind doekte Godin was voorgesteld maar dat het een geheel ander geval is, voor eeue regtbauk, waar de voorzitlercs uit heldere oogrti ziet. lier deze schouue vrouw de zwarte kap zes weken gedragen had werd hare woning belegerd en hare gangen heimelijk bespied, terwijl de vijf-en-veertig minnaars elk zich uitputte- den om eene verklaring te verzinnen die haar van deopregt- heid en onbaatzuchtigheid des aaiibidders het beste overtuigde. Zij kon geen vens'ers openen, zonder vrees voor eene hagelbui van leedere minnebriefjes zoo digt gestrooid als de sneeuw vlokken in de maand Februarij Wandelde zij in haar hof, dan stond achter ieder struikgewas een vrijer die zoodra zij naderde, voor deu dag sprong, op zijne knieën nederviel en verliefden onzin stamelde. Anderen wilden het oude Arkadie hernieuwen trokken met gekromde herderstaven door bosch en beemden en krabbelden op iederen boomstam den naam. van do beminde schooue. Er was geen knecht noch meid in. het huis die niet ten minste van eenen vrijer steekpenningen kreeg. Zij zag zich dus genoodzaakt, twee malen in het jaar, van de kamenier tot deu staljongeu toe van alle dienstboden te verwisselen. Dewijl echter geen oproerling in de welverzekerde vesting des harten ceuige beweging verwekte, scheen het, als of zij de bestorming zoude afslaan. De weduwe koesterde nog ver ouderde denkbeeldeu als die van eerste liefde achting voor liet aandenken aan gestorvenen, en dergelijke dingen incer^ die, hoe aartsvaderlijk dezelve ook ziju mogen, haar evenwel afkeerig maakten van het gevaarlijk waagstuk eeuer tweede

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1846 | | pagina 3