Iers bezetgezeten die onmiddelijk het plan vormde om daarvan partij te trekken. Moeijelijk was het voor hem den naam en het adres van den domino-speler te vernemen hij had zich daarloe tot den jongen kunnen wenden doch uil vreesachterdocht te verwekkenontwierp hij een ander plan, maakte spoedig gedaan spel, betaalde zijne verlering en nam als bij vergissing den hoed van den heer N. mede. Eenmaal met deze buiten zijude zocht hij naar het adres maar hoe hij daarin ook tuurde niets kon hem op het spoor helpen dan de naan van den hoedeu-fabrikantin de straat du Tempele. Tot dezen man begaf hij zich met de vraagwien de hoed toebehoordedaar dezelve voor den zijnen verruild was. De hoeden-fabrikant noemdena den hoed aandachtig beschouwd te hebben, den heer N. in de straat St. Avoie, ^Is eigenaar: aan het opgegeven huis opende de knecht hem de deurwien hij verhaaldedal hij van zijnen meester gezonden was om de door hem vergeten snuifdoos to halen, die op de schoorsteen in het kantooren daarbij tevens het gereed gemaakte pakket aan den heer A. in de straat Gre- netatlagop welke beide voorwerpen de heer N. het kollijhuis wachten. De dienstbode gaf zonder mistrouwen aan het jonge mensch beide die voorwerpen en het was niet dan laat in den avond dat de heer N. ontwaarde dat hij het slagtoffer van een stoute diefstal was. Koopwaren en snuifdoos zijn verdwenenen tot heden doet de justitie vergeelsch onderzoek. BINNENLAND. HELDER en NIELWEDIEP 30 Januarij. Bij besluit van den Gemeenteraad van den Helder dd. 29 Januarij jl. N°. 5, is de fleer L. Verheijtot 15 Maart aanslaande gecontinueerd voor de waarneming der betrekking van Adjunct-Commissaris van Policievoor zoo veel de uitwendige dienst betreft. Wij laten hier een schrijven volgen uil Hardinxveld, uit de Kamper Couranthet geldt eenen mandie wij in dit blad eens leerden kennen als Alexander den Koper smid en wij plaatsen dit schrijven of het ook mogt strek ken om do oogen te openen van eenvoudige regtschapen mcnschen die onnoozel genoeg zijn een smid die te lui is oir. te arbeiden, of een verloopen schoolmeester, ten koste hunner zuur verdiende penningen, te voeden enz. Mijnheer de Redacteur Wees zoo vriendelijk om het onderstaande in Uwe Courant te plaatsen betreffende eene Godsdienstoefening gehouden te Giesendam op den avond van den 7 Januarij 11. onder nanhooren van den Dominébekend onder den naam van de IJzeren Gijs vroeger smidsknecht aan den Helder en thans predikant van eene afgescheidene Gemeente te Gie sendam. De inzenders van deze waren met hun drieën aansehouwers van het navolgende zonderlinge voorval. Nadat de predikant eenige verwarde voorlezingen had gedaan, uit van Kempen, Hellenhroek en Smijtegeldvroeg hij aan zijne toehoorders hunne gevoelens van een en anderdie met luider stemmen verklaarden van dezelfde gevoelens te wezen als ZEd. noglhans veranderde d.t spoedig want een lid van den kerkeraud met name Roel van Kver hief zich tegen den predikantdeze gebood onmiddelijk Roelhoud je mond deze dit niet verkiezende ontstond er hevige twist tusschen hen, zoodat er alreeds verscheidene vrome zielen de kerk verheten hierop verzocht Roel den predikantomdat hij toch geen vertrouwen meer in de leer stelling had om hem maar te schrappen naauvvclijks had Roel hel gezegd of de predikant nam het woord cn sprak: ik neem jelui allemaal tol getuigen en ingevolge de Sen- cuuren van de H. Dienst, schrappen wij Roel. Schrap mijn dan ook maar, Dominé, riep Dries de Rr.l, wantik hou hel met Roel. Vervolgens nog anderen dit was een looueel van verwarring eindelijk verhieven er zich van die ongelukkigen die zich van den predikant hadden laten wijs maken dat hij roeping van den Heer had om naar N.-Amerika te gaan en daarop hun have en land verkocht hebben om met ZEd. mede te gaan maar omdat do pre dikant dit vertrek reeds dikwijls uitsteldebestaat er bij eenigen vrees dat de gelden al op zullen zijneer zij ver trekken. De predikantde gevaarlijke gevolgen voor zijn persoon ziende deed een' laatsten uitval die ons nog het v reemdst van alles was. Verbeeld U Mijnheer de Redac teur dat toen de predikant verzochthou jelui nu alle maal je mond en zeidede ware roeping heb ik nog niet gehad maar ik zal het jelui dan maar zeggen van daag is Christus mij als een geweldenaar verschenen en heeft mij den ganschen dag vervolgd zoodat ik benaauwd van hartheb gevraagdHeer wat wilt gij en toen is mij mijne roeping bekend gemaakt en nu ga ik ookversta jelui en daarop verliet ZEd. de kerk en wij ook. De Hooge Raad heeft maandag jl. behandeld het beroep in cassatie ingesteld door J. Kooijtegen een ar rest van het prov. geregtshof, waarbij hij is schuldig ver klaard aan moedwillige brandstichting van een gebouw en te dier zake veroordeeld tot de doodstraf. De ingeleverde memorie strekte hoodzakelijk lot betoogdat de gepleegd# daad niet viel in de bepalingen van art. 434 Wetboek van Strafrcgtomdat de beschuldigde zijn eigen gebouw in brand had gestoken en dus de gepleegde daad slechts was voortgevloeid uil zijn eigendoms-regt. De procureur-gene raal van Maanen heeft gecloncudeerd tol verwerping van het ingestelde beroep in cassatie en daarbij verwezen naar een vroeger arrest van den Hoogen Raad (in zake Rlom- mestein) waarbij dit collegie in overeenstemming ook met de fransche jurisprudentie het beginsel heeft aangenomen dat de bepaling van het genoemde artikel van hel Wet boek van Slrafregt algemeen is en den brandstichter van eigen gebouw niet uitsluit. De uitspraak van den Hoogen Raad is bepaald op 16 Februarij. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd geene. Bevallen N. de Rooij geb. Duijnker Z. BI. Kuijpers geb. Pijls D. E. Houtkoop geb. Óp 't L.nd, D. M. Schenk geb. Otlo Z. - G. Mangel geb. De Wit1). G. Pastoor geb. Blom Z. E. Rij kers geb. Moorman, Z. M. Schmidt geb. Elias D. L. Yalentini geb. Swerner D. Overleden O. Yioons 55 j. E. Beikeveld 24 j. G. Reinder- man 19 j. R, Metselaar, 67 j. C. Eggert 2 j. J. Ycen, 2 j-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2