BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 20 Februarij. Do geschiedenis van den infant Don Henriquezzijne liefde voor een meisje van minderen rang en de ongelukkige verbanningdie hierop gevolgd isis thans voor de Spaan- sche bladen eene rijke bron van overvloedige stofen wie weetof nog niet eens Alexander Hutnas zich door het romantische van het feit laat verlokken en in rijk geïllustcerdo werken do ongelukkige liefde van den spaanschen prins ver eeuwigt. De beriglen in do verschillende bladen vermeld komen hierop neder Op een' der eerste dagen van de maand Februarij riep Don Franciscovader van Don Henriquez den graaf van Castella edelman van II. M. en bevelhebber van een regement kavallerie tot zich. Don Francisco deelt den graaf van Castella de liefde mede welke zijn doorluchtige zoon voor de jeugdige Helena Castellazuster van den graaf, koestert. Ofschoon getroffen door do eer, zijn ge slacht te beurt gevallen meent hij echter den voorslag niet te mogen aannemen alvorens eenige doorluchtige personen geraadpleegd te hebben. Do Koningin nu maakte (zoo als de bladen zeggen) geene tegenkantingen hiertegen maar gaf zelfs hare mondelijke toeslemmingen geen wonder dal deze jeugdige Koningin wie het aangename van een huwelijk, door afgezanten en ministers bewerktnoch versch in het geheugen lagzich liet medeslepen door het aan trekkelijke van een huwelijk uit genegenheid. Maar nu eerst begint het drama. De ministers krijgen kennis van de zaak en daar zij de jongelingsjaren reeds achter den rug hadden vond dit ro maneske huwelijk bij hen niet zulk eenen gereeden ingang. Zij trokken zich echter de zaak bijzonder aan en ten bewijze hoe het heil van Spanje hen gedurig bezig hield en zij daarvoor aan den nacht nog uren ontwoekerden, kan strekken dat zij zich daags daarna reeds te 5 uren 's mor geus vereenigden om een einde aan de zaak te maken. De slotsom nu hunner bevindingen wasdal zij de Ko ningin zouden trachten te bewegen, om hare toestemming aan dat huwelijk te vvijgeren. Dit was gemakkelijk te ver krijgen moeijelijker echterom den prins op eene behoor lijke wijzen te verwijderen. Eindelijk besloot men hem naar Barcelona te zenden, onder voorwendsel, van aldaar het bevel over eene geïmproviseerde flotille te voeren of Wel de arsenalen te inspecteren ten einde hem van daar later te verwijderen. Don Henriquez was hen echter vóór geweest en hel bur gerlijke huwelijks-verdrag lusschen hen en de gravin Helena de Castella reeds Vrijdag avond gesloten. Zondag middag is hij echter op last der Koningin vertrok ken in gezelschap van den kolonel Maya/da en 30 der zijnen. H. M. dezle treurige omstandigheid althans ecnigzins willende verzachtenheeft bevolen dat deze kolonel al de reiskosten en verleringen zoude betalen. En nu wat de andere hoofdpersoon aangaathet einde was voor haar niet minder dramatisch dan voor den onge- lukkigen prins. Het klooster van Lasmeras heeft zijne poorten roór de 'ongelukkige verliefde geopendterwijl haa^ vader en de overige getuigen de deelneming aan deze ge schiedenis met de vrijheid hebben moeten bekoopen. Wie had zulk een prozaïsch uiteinde kunnen verwachten in het aan poëzij zoo rijke Spanje Wij vleijen ons echter, dat deze roman niet met dat eene deel zal ophouden en dat de ongelukkige minnaar Weldra, alle gevaren trotserende de kloostermuren zal welen te overschrijden, of, als een tweede Jupiterdoor eenen gou den regen de ongelukkige Danaë in zijne armen zien. AMSTERDAM23 Febr. Met genoegen vernemen wij dat het standbeeld van Rembrand gereed isdat het wel dra in metaal op het Rembrandsplein zal prijken en met het standbeeld van Rubenste Antwerpenzal kunnen wedijveren. T1EL24 Febr. Jan ter Lindede veel besproken remplafant van Kapelaan Gepkensis in de afgeloopeno week te Arnhem geboeid binnen gebragtom een verhoor te ondergaan voor den Regler Commissaris van het Gclder- sche Hof. Dit verhoor, 'twelk p. m. 3 uur heeft geduurd, heeft niets meer opgeleverd dan dat Jan ter Linde ont- boeid de straat weder is opgejaagd. Hij zou namelijk be kend hebbendat hij Mama LViegerink in 't geheel niet do wonden heeft toegebragtwaarvoor de Kapelaan iu de kast zitmaar ronduit hebben verklaard dat hij het maar uitgestrooid had om Gepkens weder op de been te helpen. De Kapelaan schijnt iutusschen veel fiducie in Jan ter Linde gehad te hebben immers de dagbladen hebben ons medegedeeld, dal hij bij rekwest zou hebben verzocht, dat de zaak van Jan ter Linde gcreglelijk mogt worden onderzocht. Wij hadden wel altijd gedacht dat Jan ter Linde er zich met een Jantje van Lei/en zou afmaken en het wachteden in bet Groenloscho bosch den Kapelaan niet in de kleeren zou gaan zitten. (jT. N BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Geene. Bevallen \V. Vos geb. BruiL D. M. Wesseï geb. Budt Z. A. Wubbe geb. de Seliiers Z. J. Mens geb. ter Zwege D. E. de Vos geb. Dikker G. Leliveld geb. Kiemers Z. S. van der Ster geb. Posener D. G. Louweiier geb. Thij.sen, Z. M. Smids geb. Kiul Z. Overleden P. G. Kiïse 19 j. J. Schaap 29 j. F. vtn Zaanen 74 j. C. Dekker 45 j. L. Daalder, 60 jP. Oudshoorn, 52 (öcmcngbc öcrtsjtcu. De rijke Engelschcn komen de medelijdende Hollanders om Genten bedelen. Te Zuilicliem is de hongersnood aan hel bedaren ten gevolge van de vele giften. Te Opij- nen is eene Soirée litteraire gehouden voor de armen en wel met veel succes. Op St. Eustatius en Sl. Marlijn wordt geen Hollandsch meer gesproken. In Rotterdam is een vink en een nachtegaal overleden. Een ongehuw de biedt 2000 voor een postje. Eene jeugdige vrouw in Bru ssel heeft haren S0 jarigen echtgenoot door vergif om het leven gebragt. Eenige broeische kippen worden te buur of le koop gevraagd. Hel eiland waarop thans Ncw-York ligtverkochten de Indianen aan de Hollanders in 1688 voor 10 hemden, S0 paar kousen, 10 geweren, 30 kogels30 pond kruid 30 bijlen 30 ketels en 1 ko-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3