Tegelijker tijd laadde zij in het aangezigt der menigte hare pistolen plaatste de percussie-dopjes er op en zoude waar schijnlijk zich niet ontzion hebben los te branden, wanneer zij niet door de omstanders in deze onbezonnen daad ver hinderd ware geworden. Ds. Nussboom, welke haar onder anderen dit afriedwerd voor zijn voorzigtigen raadten aanzien- van do oproerige menigte met een duchtigen oor veeg beloond. Men verneemtdat na het stillen der laatste oproerige bewegingnegen glasruiten ingeworpen zijn in de kamers die door den koning bewoond worden. FRANKFORT7 Maart. Uit Munchen wordtdd. 4 dezer de aankomst medegedeeld van den vrijzinnigen rijks raad oon Wrede. Ook de prins von Oet tingen-Waller.itein vverd aldaar verwacht. Thans zegt men dat koning Lode- wijk er reeds langen tijd aan gedacht had om van stelsel te veranderenen de vrees daarvoor zoude de ultramon- taansche partij bewogen hebben tol het aanleggen van de inlrigue bij welke de zaak van Lola Montes slechts als voorwendsel wordt gebruikt. Het was geenerlei maatregel van bestuur van meer ondergeschikten aard geweestmaar veeleer eeno belangrijke vraag (de vraag van de beginselen volgens welke voortaan de leiding der kerkelijke en school- aangelegenhedeu gehandhaafd zou worden) welke de ver anderingen in het personeel van het hoogste bestuurmeer of minder directheeft doen ontstaan. He koning zoude zich geene vrees hebben laten aanjagen door de ultramon- taansche parij maar deze had veeleer met hare kuiperijen schipbreuk geleden. Beijeren zoude thans eene nieuwe toe komst to genioet gaan welke de zegen eener vrijzinnige regering haar zal trachten te verschaffen. PRUISSEN. BERLIJN 5 Maart. Eene voor de bedriegers-wereld der maatschappij zeer mistroostige tijding kan ik u mededeelen, namelijk dat hier gisteren avond het met de Noord-Amo- vikaansche vrijstaten van wege Pruissen gegoten verdrag lot uitlevering der misdadigersopligters in handelszaken enz. aangekomen is. Dit verdrag is eene weldaad voor de eer lijke kooplieden. Alle vertrouwen en krediet dreigde te verdwijnen. Men leefde er maar lustig op toehandelde gewetenloos stapelde door misbruik van vertrouwen schul den op schulden; sloeg lot hooge prijzen waren in en deed ze tot spotprijzen weder over de handen vóór dat de sebuldcischers er op dachtenwas men reeds weg naar Noord-Amerika en buiten bereik der geregtighcid lachte men de bedrogenen nog uit op den koop toeja wat het ergst ishet groot aantal van zoodanige bedriegers hetwelk in de vrijstaten aankwambegon den Builschen naam in zeer kwaden reuk te brengen. Thans blijft den bedriegers slechts over om naar het land der steekvliegen te verhuizen, om ze daar, zoo goed mogelijk, van het lijf te houden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEÜIEP 13 Maart. Z. M. heeft aan den Schoul-bij-Nacht J. C. Koopman op verzoek eervol ontslag verleend als militair kommandant pij het Kon. Instit. voor de Marine te Medemblik onder dankbetuiging voor zijne in die betrekking bewezen diensten en als zoodanig benoemd den kapt. ter zee 11. F. Teng- bergen thans op non-activiteit. Wij vernemen, dat de kappellaan Gepkens behalve het requestwaarvan wij in ons vorig nornmer gesproken hebben later nog een ander aan den koning heeft ingediend met verzoek om gratie. Hij heeft het geraden gevanden dit nader request aan den koning toe lo zenden omdat zijn verdediger hem opmerkzaam zoude hebben gemaaktdat zijn eerste request welligt niet van dien aard konde zijn dat daardoor noodzakelijk de uitvoering van het vonnis, in gevolge de wetwerd geschorstgelijk zulks plaats heeft indien de veroordeelde binnen acht dagen na de uitspraak van den Hoogen Raad over het beroep in cassatie zich om gratie lot den koning wend. (de Tijd.) Naar een duitsch dagblad verzekerthebben Oosten rijk Frankrijk en Engeland eene orereenkomst met do Porle gesloten tot doorsteeking der landengte van Suez waarmede nog dit jaar zou worden begonnen. MIDDELSTUM 27 Febr. Zonder de wet op conscriptie te willen beoordeelen en zelfs geloovende dat dezelve een noodzakelijk kwaad isis het echter ontegenzeggelijk waar, dat het eeno hardehet ouderen hart diep grievende en niet door allen gelijkelijk gedragen wordende wet is. Moeten alle wetten met bescheidenheid worden uitge voerd en dit is de wil van het gouvernementhoe veel le meer betaamd het dan niet de uilvoerders der wet op do loting der nationale militie dezelve met bescheidenheid en menschelijkheid uit te voeren en niet de ontroerde ouders grievend le honen en de lotelingen erger dan beesten te behandelen. Dit laatste geschiedt echteren heeft nog eergisteren alhier op de onbeschaafdste ergerlijkste en het welgeplaatst hart diep grievende wijze plaats gehad. Daadzaken den chef der loting betreffende zijn Dat een achtingwaardig ingezeten van Uithuizen welke oenen zoon ter loling had door den chef op de onbeschaafdste wijze met de vraag werd verwelkomd »Jij met jou bril daar; wat heb jij hier te makenheb jij brilleman hier ook iets van nooden De onheusche vraag werd bescheiden beantwoord. Dat diezelfde chef vroeg aan ecnen Joleling of hij niet onecht was geboren waardoor deze genoodzaakt vverd dit voor het publiek te erkennenr Dat diezelfde chef vroeg aan ecnen anderen loteling of hij ook reclames had en deze daarop antwoorddeeenen broeder in dienst te hebben waarop de chef vroeg »Vol- hragt De loteling dit niet verstaande, antwoordde niet. Andermaal vroeg de chef: »ik zeg volbragl?" Weder geen antwoord. «Kun je verd niet antwoorden als »ik je vraag; ik vraagje voor de derdemaal: volbragt?" Weder geen antwoord en werd de loteling geheel verlegen waarop de heer van Duinen zeide «Kolonelhij verstaat het niet, zal ik hem vragen en toen deze vroegof zijn broeder zijnen tijd had uitgediend antwoordde hij dadelijk dit ver- In Lopperstum moet het gisteren niet minder erg zijn toegegaan en zelfs den vaders en voogden den toegang tot de loting aldaar zijn geweigerd.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2