(Bcmetigbc Bcxntjlctt. staando daarop innig verblijd uit zijne verlegenheid te zijn gered. Dat de chef aan onderscheidene lotelingen welke bedeejd hunne gelrokkeue nommers vóór hem op de tafel wierpen toevoegde »Zoo gooit men de hond iels toe." Zouden de vaders der lotelingen en de lotelingen zeiven niet met meer rogt den chef hierop hebben hebben kunnen toevoegen »Gij, die oris en onze kinderen als honden behandeltverdiendet ook alzoo behandeld te worden." Zoo heerzoo knecht. Daadzaken soldaten bij de loting betreffende zijn Dat een soldaat eenen aanzienlijken burger uit deze ge meente gedachteloos met de pijp in den mond op de lo- lingzaal komende om bij de loting van zijnen zoon tegen woordig te zijn toevoogdo »G verd je pijp weg en datniettegenstaande daaraan terstond werd voldaan de serjant nog zeide «Gooi den verdommeling de zaal uit." Dat de lotelingen niet werd vergund na de meting hunne schoenen in de zaal aan te trekkenen dat de zoon van Ds. Braak van Eppenhuizen dit pogende te doen door een' der soldaten bij den kraag is gepakt en de deur uitge worpen zoodat hij bijna van eene hoogen tiap welke on- middelijk bij de deur iswas gestort. Deze daadzaken welke mij diep hebben gegriefd en elk weldenkende moeten grieven heb ik gemeend door dit blad te moeten bekend makenin de hopedat daardoor in het vervolg bij de lotingen meer bescheidenheid en mensche- lijkheid zal worden gebezigden de ingezetenen voortaan bij die gelegenheden niet meer zullen worden gesard en tot wrevel en onvergenoegdheid aangezet. GCt.) BOEKBESCHOUWING. Wij vestigen de aandaclit van elkeen die belang stelt in de geschie denis van den Graanbouw en Graanhandelop het bij den boekdrukker C. M. van Bolhuis Hoitsevia te Groningen, uitgegeven wordende werk, getiteld Daadzaken betrekkelijk de Graanweten aanttekeningen uit Statistiek en Geschiedenis Graanbouw en Graanhandel betreffende. Dit werk bevat de moest volledige Verzameling van alle Historische Berigten over de bevolking dezer landen naar de kadastrale opnemin gen van vroegere tijden de 'waarschijnlijke behoefte aan Granen den oorsprong van den Buitenlrndsche Graanhandel den invloed van denzel- ven op den Inlandschen Graanbouw en de daarover plaats gehad heb bende verhandelingen bij de Regering waartoe onbekende drukwerken van bet jaar 1630 als ook de Registers van Resolutiën van Holland en van de Staten-Generaal zijn benut; voorts -worden daarin medegedeeld statistieke berigten over de verhouding van dien Landbouw en Graanhan del tot de bevolking en rijkdom uit de voornaamste Bngelsche Hoog- duitsche en Fransche schrijvers en de nieuwste Werkeu daarover; einde lijk eene op daadzaken en officiële stukken gegronde beschouwing van de werking der bestaande Graanwet, alles gestaafd met uitvoerige Tabellen van Marktprijzen, over eeuwen, van den in- en uitvoer, onder anderen, die der Poolsche Granen met de prijzen, gedurende 166 jaren; de be ruchte Deductie van Joiian de Wit, van 1671, met Aanmerkingen; kortom nagenoeg alle verkrijgbare bewijzen even bruikbaar voor de voorstanders als de bestrijders van den onbeperkten Handel in Granen en onmisbaar zoo wel voor allen die in de geschiedenis van den Graan bouw en Graanhandel belang stellen als voor hen die met eenige kenni3 van zaken hun gevoelen willen vestigen over dit belangrijk thans bij de Staten-Generaal in behandeling komende onderwerp. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Munnik en H. D. Maij. H. W. Eichenberg en E. Beaux Bevallen R. F. Blinkhof geb. Quarin Z. A. Smit geb. Souge D. A. Bohlen geb. Lindoorn Z. A. Langkemper geb. de Vreede Z. Overleden J. J. Buder 33 j. C. Gude 1 j. L. C. Kiesewetter 6 m. F. van Pruimen 58 j. K. Rieken 2 j. A. Bruin 3 w. L. van Osch 6 m. C. Kassen onbekend. J. C. Yennik 9 m. T. Visser 26 j. Do gezant van den erfvijand der christenen is te Rome door Mallheserriddersdo gezworen vijanden der Turken in de voorvertrekken van den paus ontvangen. (H. Ct.) - Men weet nog niet waar don Miguel gebleven is. De En- gelsche kapitein Siborne gaat op reis naar Holland om zich tegen den kapitein Knoop te Breda te verdedigenniet met de punt van de pen maar met de punt van den degen. De Times vermaant de Hollanders om maar weer aan het schilderen te gaan of ons overeenkomstig de koninklijke aan moediging toch vooral op do muziek toe te leggen. (A. Ct.) Laboan en Borneodaarop zullen de Engelschen wel een oog in het zeil houden. Een vicaris is tot vier jaar gevan genis veroordeeld omdat hij achtereenvolgend aan twee pastoors braak- en laxeermiddelen in de spijzen deed ten einde het hun lastig te maken en eindelijk zelf als zoodanig te fungeren. De ex-koningin van Spanje kan niet goed accorderen met haren schoonzoon zij neemt provisioneel de wijk naar Frankrijk. De regements-kinderen in garnizoen te Leiden hebben ter eere van hunnen burgervader loflie deren aangeheven ter oorzake van de groote zorg die aan hunne opvoeding besleed wordt. Bij Hardinxveid is een man van honderd jaar in het water gevallen doch door eenen wakkeren jongen gered, Ds. Scholten leeraar der gere formeerden onder het kruiszal op verschillende plaatsen afscheid preeken eer hij Yerwaijen volgt naar N.-Amerika. Ammertolsche zalm kost een gulden de vijf ons. Oos terzee van Rotterdam heeft van Z. M. den koning een brief ontvangen met de vereerende uitnosdigingom eens in den Haag te komen preeken. Professor Dekker te Amsterdam zal de eer der hollandsche schrijfkunst binnen- en buiten lands ophouden door leerlingen van zestig jaren een vaste hand te bezorgen. (V. B.)Er komt geen eind aan de vreemde dingen. Te Nigtevecht wordt een vechlgezigt aan geboden in de nabijheid van de proteslantsche kerk, Voor 2| cent kan men het antwoord op de vraag bekomen Hoe lang hinkt gij op twee gedachten In de zon is op den 11 Maart op allerlei wijzen gevochten gewórden ten voor- deele der armen. FFUIFFFTOW. HET TOEGEPASTE ADYIES. Een boer die altijd wat te twisten had ging naar een ad- vocaaldie in grooteu naam van krom-regtmakerij stond en begeerde van hem het middel to welen, hoe men altijd regt kon verkrijgen. Dat zal ik u loeren zeide de advocaat wan neer gij mij twee ducalen geeft. De boer beloofde en vernam nu de hoofdregel is dat gij stout alles heel liegen wat nadeclig kan zijn Goed antwoorde de boer dat is nog al gemakkelijk en wilde gaan. He! he vriend! eerst de twee beloofde dukaten riep de advocaat. Hi hi mijnheer! dat is immers gekheid! antwoordde de boer ik heb u niets beloofd. HET BLANKETSEL, EEN LEYENSREDDER. Tooneelspel in I bedrijf. Het tooueel is de slaapkamer eener dame. De handeling valt

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3