de zamenstelling der Staten van do x- rovincio Noord-Holland van heden af aan gedurende acht dagen op het Raadhuis ter inzage liggen ten einde diegenen welke zich daarop niet gebragt vinden en uithoofde van belastingsbetalingen in een ander district of Gemeente of wel om andere redenen vermeenen moglen de vereischlen van slemgeregtigden of kiezers te bezitten zich deswege met overlegging van be wijzen, binnen 14 dagen na heden en alzoo voor of uiter- terhjk op den 9detl April aanstaandeaan het Plaatselijk Bestuur zouden kunnen aanmelden. Helder 2G Maart 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd, J. in 't V E L T. Ter ordonnantie van HEd. Achtb. J. SCHOON, Secr, BUITENLANDSCHE BERIGTEN. D ITI T S C II L A N D. FRANKFORT22 Maart. Een handelsbrief uit Riga van 17 Maart, meltdat aldaar, zoowel als te Pelersburg, en in andero havens aan de Oost-zee zulk eene hoeveel heid granen uit het binnenste des Rijks was aangekomen dat er van 600 tot 700 schepen tot derzelver vervoer zou den vereischt worden. Het grootste gedeelte dezer granen was naar Fraukrijk Engeland Nederland en Hamburg be stemd. Om zich van de belangrijkheid en waarde dezer zendingen een denkbeeld te vormen moet men de vracht van ieder schipgemiddeld op 400 tonnen en elke ton op 20 centenaars rekenen. Men geloofdo niet, dat de haven van Riga voor het begin van Mei bevaarbaar zou zijn. In Kallich eene plaats op de grenzen van Boheme overleed dezer dagen een Protestantdie sedert een aantal jaren onder de R-Calbolijkc bevolking beleefd en aller toe genegenheid verworven had. Op den dag van zijne begra- venis werd een Protestantsche geestelijke ontboden die het lijk naar zijne laatste rustplaats vergezellen zou. Eer dit echter geschiedde verzamelde zich de R.-Catholijke school jeugd voor hel sterfhuisgaf daar op eene vereerende wijze hare achting voor den overledene te kennen en vergezelde het lijk naar do parochiekerk. De R. Cathoiijke geestelijken namen op dien logt hunnen Proteslantschen ambtgenoot in hun midden. ITALIË. ROME8 Maart. Gisteren avond begaf zich de Heilige Vadervergezeld van msgr. Piccolominigekleed als een gewoon priesternaar eene avondschool in de Bione de Montialwaar hij onder do bestuurderen dezer liefdadige instelling plaats nam de kweekeliugen ondervroeg en ver volgens zelf do prijzen uitdeelde, welke feeslelijkheid juist dien avond plaats moest hebben. Onderwijzers en bestuur deren werden door hem met medaljes bedachtterwijl hij hun met den meesten klem onderwijs en de opvoeding der jeugd aanbeval als de eerste grondslagen van staats-geluk. Eindelijk gaf hij eene aanzienlijke som gelds tot hen aan schaffen van premiën het volgende examen. Bij het uitgaan werd hij dc Heilige Vader herkend en nu daverde het van »lovo Pias »1X.' leve de Heilige Vader!" Als er onder al die overgroote populariteit geene kwahzaloerij door loopt mag geheel Europa Pius IX wel op prijs houden.) De paus wil eene ridderorde voor verdiensten instellen die aan de belijders van elke godsdienst zal kunnen worden verleend. Welhaast zal Z. II. ook wel den hemel voor allen belijders van elke godsdienst openzetten. ENGELAND. De Londensche Times bevat een aan dat blad gerigten brief van de bekende Lola Montesdd. 11 Maart; zij zegt, dat de bewijzen van goedkeuring, die zij te Munchen van den koning ontvangen heeftmeermalen kunstenaren aan vreemde hoven ten deele vallen dat vooral de jesuï- tenpartij waarvan zij van hare jeugd af een afkeer had, getracht heeft haar uit Munchen Ie veiwijderen, eerst door een aanbod van 50,000 franken jaarlijkstoen door een oploop der opgeruide menigto, maar dat zij te Munchen zal blijven ondanks alle lasterlijke geruchten. F R A N K R IJ K. De bank van Frankrijk is uit groote geldverlegenheid gered door 't onverwacht aanbod van den keizer van Rusland om van haar voor 50 millioen fr. inschrijvingen op 'tFran- sche Grootboek over Ie nemen. Dit aanbod is na korte onderhandeling aangenomen. Wat ook den keizer hiertoe bewogen hebbehij heeft voor de Fransche regering de taak verligtom in dezen tijd van schaarschheid en dnurle de orde en rust binnenslands te handhaven hij toont daar door ook eertrouwen in de bestendigheid van den vrede en van do bestaande orde van zaken in Frankrijk. In allen gevalle hebben de betrekkingen tnsschen de Fransche en Russische regeringen lusschen welke sedert de revolutie van 1830 nog steeds eenige verwijdering bestond, eene zeer belangrijke verandering ondergaan. B IN NE N L AND. HELDER en NIEUWEDIEP 27 Maart. De Zierikzeesche regtbank heeft den markies de Thouars veroordeeld tot 2 jaren gevangenisf 100 boete en de kos ten met ontzegging der regten bedoeld bij art. 42 C. P. voor 5 jaren als hebbende den kantonregter Bruins Ie Ommen gelasterd in een gemengd berigtvoorkomende in den Zierike. Nieuwsbode van 1 Oct. jl. en de redacteur van den Burger heeft Z. 11 W. G. berigtdat er voor hem niets meer TE HALEN valt aangezien de ten zijnen behoeve gecollecteerde sorn is ÜITgeput. LUXEMBURG 20 Maart. Eergisteren avond is alhier Ier aarde besteld het lijk van wijlen den heer J. B. Gellè lid van den regeringsraad lid der stalen en van de com missie van onderwijs in het groothertogdom ridder-groot kruis van de eikenkroon commandeur der Leopoldsorde commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuwenz., enz. den 16 dezer alhier overleden. Aan dezen algemeen geachten man, dien niemand immer van ongodsdienstigheid heeft kunnen beschuldigen heeft echter de geestelijkheid, op bevel van haren bisschop, rngr. Laurentbekend wegens zijne verregaande onverdraag-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2