(öemsmgbc 'Ucviejtcn. zaamheid gemeend haren kerkelijken bijstand le moeten \veigeren. In de oogen van dien prelaat was de overledene een gruwel, want bij was vrijmetselaar.' Intusschcn heeft de bevolking gemeendzich over dit onverdraagzame gedrag des prelaats op eene eigenaardige en edele wijze te moeten wreken en door hare opkomst in massa tegen het onbegrijpelijke gedrag der geestelijkheid te protesteren. Eene ontelbare menigteniet alleen uil de stad zelve maar uil het geheele groothertogdom met den gouverneur en al de hoogere en lagere autoriteiten des lands aan het hoofd al de kvveckelingen van het athehaeum en van de onderscheidene scholen met hunue onderwijzers volgden den stoetterwijl op de begraafplaats treffende lijk redenen werden gehouden door den heer Jurion lid van den regerings-raad uit naam zijner arablgenoolendooi den heer Paquet uit naam der commissie van openbaar onderwijsdoor den heer Barreauuit naam der vrijmet selaars-logesendoorden heer procureur-generaal JVillmar uit naam der vrienden van den overledene. Deze geheele volksmenigte was diep bedroefd en veront waardigd over het gedrag van mgr. Laurenteen gedrag zoo ongunstig afstekende bij de verdraagzaamheid waaraan de Luxemburgscho geestelijkheid haar anders had gewend. Na afloop der plegtigheid begaf zij zich uit eigen beweging, in massa naar het stadshuisom aldaar legen de handelin gen des bisschops een protest te teekenen hetwelk aan Z. M. den koning-groothertog zal worden aangeboden. Men twijfelt er niet aan of Z. M. zal eindelijk inzien hoe on gevallig mgr. Laurent aan de geheele bevolking en boe dringend noodzakelijk de verwijdering van dien man isom rust en vrede in het land te bewaren. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd P. Deugt en A. Lensing. W. J. Meijsser en E. Volkers. Bevallen G. SI. Karseboom geb. Wale D. SI. de Haas geb. Buik 1. C. E. de Roos geb. Veldt, D. B. Schouten geb. Zweeris Z. T. Iloek geb. Kok D. C. Slooij geb. Abbenes Z. SI. C. Weers geb. Scbroder D. T. Tieman geb. Aarsen D. Overleden A de Haas 4 j. F. K. Planken 35 j. D. Burgers 57 jJ. van Os 53 j. J. van der Wal7 m. H. Peereboom, 4 j. A. Kuiper 14 j. J. Slagwater 2 j. Geheel Arnhem is in rep en roer geweest over de vrij spraak van den heer Thieme en niet zonder reden. Men heeft de Arnh. Cour. een lang leven daarenboven toegewenscht. In Frankrijk zijn drie millioen hondenmen heeft er eene belasting op voorgesteld. In Denemarken zijn de grondlasten lot op de helft verminderd.Een kundig man die van zijne jeugd af aan in droogerijen heeft geslaan is disponibel bij Onslee. De landweer in Berlijn heeft met vreugde herdacht aan het jaar 1813 op deszelfs 34 ste ver jaardag. In de Kerkelijke slaat is hel niet jduis. Do koning van Wurlemberg lijdt aan een ligt voeteuvel. De Arnh. Cour. zing] eene curieuse variatie op varia. De ex- directeur van hel joumal do la Hayo heelt volgens dezelve een zeer schoone basse-taille p. m. drie loorien lager dan die des onweders. Een Haagsche grenadier is onlangs zalig ontslapen. Madlle Rachel-Felix (do gelukkige Rachel) zal tijdens de herstellingen aan het 1 héatre-franf ais andermaal onze hof- en hoofdstad met een bezoek vereeren bepaalde lijk met het but om eenige ongesnoeide holl. rijksdaalders te innen. Z. M. vlug-schoonschrijver gaat eene Europesche reis aanvaarden. Mr. Marlain artiste van een der fransche vaudevilles doet oen beroep op de hollandscho inenschlie- vendheid met een tractement van p. m. ƒ125 per maand. Karl von Abel zal niet naar Holland maar naar Sardinië gaan. De bekende Leeuw is zeer ziek alle palliatieven narcotica en emollieritia deugen nietsmen zegt dat er cor- robaranlie en irritantia noodig zijnom de levensgeesten op te wekken. (A. C.) De sultan heeft onlangs met veel pleg tigheid den eersten steen gelegd van een geneeskundig school gebouw.Koevorden zal almede 18 personen leveren voor het contingentbestemd naar Noord-Amerika. Voor land verhuizers is reeds verkrijgbaar een Engelsch woordenboek. Chinesche gezoudheidsrijst le koopbenevens Russische gezondheids-elixerhet laatste vooral goed voor zwakke in gewanden verkrijgbaar bij een batavier. In Walachije zijn zes duizend heidenen vrij verklaard. In Geld zal een gedenkleeken worden opgerigt voor den overledenen Willems een voorstander dor Vlaamsche (Hollandsche) taal en letter kunde. FEITIZ/IjETOJV. DE T IJ D eene ALLEGORIE overgenomen uit de zverkefi van vx«r o«a Palm. Van den aanvang der dingen af, was er eene natuurlij keen onverzoenlijke vijandschap tusschen de TFaarlieid en den Leu gen. Menigmaal brak dezelve totdadelijklieden uit, en beiden bragten liunne legers te velde hoezeer de krijgskans telkens zeer ongelijk scheen te wezen. Bij het openen van iedere vebl- togt was het voordeel bijkans altijd onbetwistbaar aan de zijde van den Leugen en dit vloeide uit den aard der zaak voort. Men kon geene voordeeliger legerpaals bedenken, dan die door de benden dezer vorsten onder het beleid der bekwame en be hendige krijgsoverste List en Geveindsheid betrokken wer den. Nu eens ontleenden zij de sterkte hunner stelling van hoogten of heuvelen waarop zij geplaatst waren dan weder vau bosschen rivieren of moerassen die hare zijden dekten terwijl verschansingen en verhakkiugen of wat de krijgskunde voortreffelijks vermag, in het werk werd gesteld om haar tegen allen aanval le beveiligen. Iutusschcu werden alle krijgslisten en vonden uitgeput om de vijand le misleiden te verrassen te overrompelen, en wanneej eindelijk den kans geheel schoon was voerde onbeschaamdheid dit leger met zulk een driest geweld aan en werd door Eigenbelang die in het middel punt over de uitgelezenslo troepen het bevel had zoo krachtig ondersteund dat alles voor dezen aanval caoest bezwijken. Het lieir der ÏFaarheid althans was legen deuzelven niet bestand. Zij legerde zich steeds in het open veld van alle kanten zigtbaar en toegankelijk. Hare optogten hadden doorgaans plaats bij vollen dag. Zij maakte er in 't geheel geen werk van, om het zwak haars vijands te bespieden, of van zijne toevallige misslagen voordeel te trekken. Zij steunde geheel op de regtvaardigheid liarer zaak en op den ouwrikba- ren moed die haar en hare banden bezielde. Hare tegenstand geleek dus naar dien van eenen opstand in massa en gelijk deze den schok van geregelde benden niet kan weerstaan zoo zag zij zich ook gcslageu op de vlugt gedreven en ten prooi

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 3