BUIT ENLANDSGHE BERIGTEN. D III T S G II L A N D. KOPENHAGEN 22 Maart. Gisteren avond heeft in den koninklijken schouwburg alhier een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De groote lichtkroon welke midden in de schouw burgzaal hangten wel zoodanigdal zij gedurendo de voorstelling in cene opening in dc zolderingopgetrokken wordtis dadelijk bij het eerste bedrijf van het tweede stuk dat vertoond werd naar beneden gevallenen heeft een tiental personen van de toeschouwersdie in het paterre zaten gevaarlijk gekwetstzij werden builen kennis weg dragen. Zoo hevig was dc kracht bij den val van dit ge vaarte dat de eikenhouten ruggen der banken er door ver nield werden. Van meer dan 100 personen werden do kleederen door do olie bedorven en verscheidene dames vielen bij deze noodlottige gebeurtenis in ilaauwto. Natuur lijk moest de voorstelling gestaakt worden en uit het da delijk gedane onderzoek bleek, dat het ongeluk veroorzaakt wasdoordien slechls 2 man in plaats van 4 zoo als ge woonlijk plaats had de zware kroon hadden willen neder- lalcn door geene vertraging door het wachten op hunne kameraden te veroorzakenmaar hierin te kort geschoten waren. De gewonde personen bevinden zich heden nog in een zeer gevaarlijken toestand. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP 3 April. 't Getal landverhuizersdie in 1846 in de V. Stalen gekomen zijn bedraagt 158,648; te New-York alleen kwa men 340 schepen met 52,325 menschen aan. Dit jaar wordt ten minste 't dubbel getal verwacht. Doch de heer tellende zienswijze is er, dat de V. Staten voortaan meer op de hoedanigheid dan de hoeveelheid der landverhuizers moeten zien en dal de regeringen moeten beletten dat Europa voortga hulpeloozo armen en gebrekkigen overlezenden die dadelijk in de ruien- en gasthuizen moeten opgenomen worden. Zoo wordt in 't jaarlijksch berigt van 't Duitsche Genootschap te New-York, melding gemaakt van den jam merlijken toestand waarin de armo ingezetenen van Grosz- Zimmern in Hessen Darinstadtwaren aangekomen wegge zonden en ingescheept door den gemeenteraad om zich van deze menschen te ontslaan. Door de zeereis ontzenuwd, door ruwe behandeling van 't vreemde scheepsvolk dat er tuchtelingen in meende te zien vernederd bitter in hunne verwachtingen bedrogenkrank en hongerend werden zij aan land gezel en vervulden op de kaaijen liggende de lucht met hun jammergeschrei. Wat van de zijde des ge- noolschaps in vereeniging met de stedelijke overheden geschieden kon geschieddemaar de doorgestano nood eer eene reddende hand loegereikt werd was ontzettend en schreeuwt ten hemel tegen de bewerkers dezer ellende. Meer dan 250 dier ongelukkigen liggen nog (22 Febr.) in do armenhuizen dezer stad. De regering alhier, meldt het Genootschap schijnt geneigd te zijn om ernstige maatregelen to nemen die in de gevolgen onvermijdelijk voor allo land verhuizers nadeelig zijn moeten. Over 'l algemeen moet het voor allen die aan schepen tol landverhuizing deel hebben, van belang geacht worden acht te goven welke soort van menschen worden overgebragtdaar het dc ernstige poging der overheden is om bij de wetgeving eene afschafling van het dusver gevolgde stelsel Ic bewerken. Hel bestuur raadt verder af, in de wintermaanden overtekomen daar dan door 't bevriezen der rivieren en kanalen 't verkeer met 't bin nenland gestremd wordten to New-York veel gebrek en werkeloosheid is. De zeereizen zijn bovendien in 't koude jaargetij veel gevaarlijker dan des zomers en de toestand der landverhuizers is gedurende zulke winterreizen dikwijls hoogst ellendig. Het met menschen opgevulde tusschendek kan dikwijls dagen hing niet verlaten worden hevige slor- men maken gedeeltelijke sluiting der luiken noodzakelijk en in het door de uitwaseming van zooveel menschen ver peste ruim ontstaan boosaardige ziekten die velen reeds op zee wegslepen bij allen bijna langdurig lijden achterlaten. De ongevoeligste moet huiveren bij den aanblik der vreesse- lijke ellende dien vele der in de laatste maanden aange komen schepen aanboden. Honderden duitsche aankoinelingen bezweken deels aan boord deels in krankehuizen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd J. Et. Weetje en H. Volst, J. H. Cornielje en 31. van Stuijvenbeig A. W. Koene en A. de Vroome T. C. Brust en N. van YJooten M. Mooi) en A. Zwart. Bevallen A. Arndts geb. IlassingI). M. de Wijn geb. de Wit, D. A. Willems geb. Pinxster Z. A. Fennik geb. van Die3t D. E. Sloot geb. van Willigen D. Overleden J. B. van Meerbeeck 51 j. G. F. Weidner 55 j.J. de Wijn 6 j. M. Marchant 69 j. G. Nieman 3 m. -M. Brandt, 25 j. Doodgeb. 1 Gedurende de maand Maart zijn Gehuwd 9 Paren. Geboren 32, waarvan 16 van het mnnn. en 16 van het vrouwel. geslacht. Overleden 32 waarvan 20 van het mnnn. en 12 van het vrouwel. geslacht. Doodgeboren 1. (Bcmcugbc öcvigtcn. Honderd duizend menschen zijn tegenwoordig geweest bij het begraven van de looneelspeelster Mars. Schollen heelt zijn afscheid gepredikt op het halfdek van het schip Nanga- sakigedislinecrd naar Ballimore. De H. vader zal zoolang amnestie verleenen tot hij er de dupe van wordt. De keizer aller Russen zal een bezoek afleggen bij den koning aller Franschcn. Koning Leopold gaat alweer naar Parijs en zal Londen tevens met een bezoek vereeren. De twee tooneelvoorstellingen te Nijmegen door HH. liefhebbers gege ven hebben aangebragtbruto ƒ1283.92, netto 882.41 tarra J 401.50. Do meeste paarden van de Ulrechtscho palmpaardemarkt zijn voor Fransche rekening aangekocht. Ook eenige zwilsers trotseren het heimweeom naar lui lekkerland te gaan. Om in constitulion vele begrippen to vorderen moet men bij de Hannoveranen les nemen. (H. B.) Do Grieken verlangen naar oorlog de oude heldengeest ontwaakt. De hertogin van Orleans lijdt aan slapeloosheid om deze ziekte te bestrijdenneemt zij opium-pillen in. - Degenen die in Frankrijk zich schuldig maken aan het schenden van spoorwegen zullen dezelfde straf ondergaan als zij die openbare monumenten bederven. Zouden mo numenten daar gelijk staan met menschenlevens?He$ gedenkteeken van Erasmus to Rotterdam was eerst van hout,

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2