(Bcmengbc J3crigtc?.r Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hunne laatste buitenge wone vergadering in dit saizoen. In weerwil van hel mingun stige weder was de opkomst zeer talrijk en werd het zamenzrjn door eene aanzienlijken vrouwenschaar opgeluisterd. Het was in den volsten zin des woords een feestelijk sluiten waar van het genoegen niet weinig verhoogd werd door de har- monischo toonen der muzijk waarop men vergast werd door het corps muzijkanten van Z. M. stoomschip Cycloop, daar toe door den bevelhebber en het Etal-Major van dien bodem welwillend afgestaan welke zoo wel de vergadering stemde tot het aanhooren van de even luimige als gepaste sluitrede van den W. E. W. Heer Sonstral, als zij deze en de daarop volgende bijdragen aangenaam afwisselde. Was deze winter getuige van belangstelling in deze onze gemeenschappelijke zamenkomstenwij gaan eene blijde toekomst voor ons departement hoopvol te gemoetdaar den indruk van het aangename en nuttige door ons genoten, de belangstelling bij velen zal levendig houden of opwekken jegens eene inrfglmgwelke met den intrede in een volgend genootschappelijk jaar haar 25ste verjaardag en met dezen zoo wij vertrouwen een verhoogd leven tegentreed. In het laatst van de maand Maart is te Nancy overleden de generaal Drouotbekend als een getrouw aanhanger van keizer Napoleon. Reeds ten tijde van de inrigting der keizerlijke garde is de genoemde generaalwelke tol het wapen der artillerie behoorde aan dezelve verbonden ge worden. In de laatste veldtogtenen inzonderheid bij de veldslagen van Liitzen Bautzen en Hanau was hij met het opperbevel over de artillerie belastwelke alstoen bij de stoffelijke en zedelijke verzwakking van de infanterie en de kavalleriede voornaamste kracht van het fransche leger uitmaakte, en aan welker sterkte (zoo meti verzekertlelde de Garde destijds alleen bijna 200 stukken bespannen ge schut) de uitkomst dezer veldslagen, ten voordeele der fransche wapenen groolendcels moet worden locgeschreven. Bij do vernietiging van het keizerrijk, in 1814, was de generaal Drouot een der weinigenwelke Napoleon getrouw bleven en met hem den togl naar het eiland Elba aanna men. In 1815 teruggekeerd, is hij, na het herstel der koninklijke regeringter verantwoording geroependoch vrijgesproken. Sedert heeft hij stil en ingetogen geleefd en ook na 1830 heeft hij geweigerd eenig gunstbewijs van de thans regerende dynastie aan te nemen. De generaal Drouot, die op het slagveld zulke geweldige middelen van dood en verwoesting deed werken was een man van zeer eenvoudige zeden. Hij was niet alleen gods dienstig maar ontveinsde zulks ook nieten hij was welligt de eenige der fransche ofiicieren van het groote legerwelke steeds een bijbel bij zich droeg en dien gaarne las en her las. Hij is zonder vermogen gestorven en heeft tot zijnen dood aileen geleefd van zijn militair jaargeld. Hij heeft volstrekt begeerd, zonder militaire pracht en op de eenvou digste wijze ter aarde te worden besteld. De inwoners van Nancy willen hem een standbeeld oprigten. Bij het vermelden der bijzonderhedenden generaal Drouot betreffende wordt te regt gewaagd van de hooge waarde welke de laatst verkregene ondervinding moet doen hechten aan eene talrijke cn geoefendo artillerie en inzon derheid rijdende artillerie en men maakt de menigte op merkzaam dat de fransche Wetgevende Vergadering in 1792 de inrigting van dit laatste wapen heeft geboden. Vreemd moet het echter voorkomen, dat daarbij, in berig- ten van engelschen oorsprong, gretig door geachte fransche dagbladen herhaald weder wordt gewaagd van het sprookje als ot* de deugdelijkheid dezer artillerie zoude zijn gebleken door het vermeesteren van de hollandsche vloot bij den Helder in het ijs bezet. Het is genoegzaam zekeren zon der tegenspraak uitgemaakt, dat al wal van dit vermeesteren in geschiedboeken is vermeld of op schilderijen vertoond onwaarheid iscn dat reeds vóór dat eenige ligte ruiterij aan den Helder was aangekomen de hollandsche scheeps bevelhebbers van hunne wettige overheid last hadden beko men om geen tegenstand te bieden maar de fransche troepen even als alom in Holland als vrienden te ontvan gen. Aan dit bevel is voldaan geworden, cn er konde der halve geene spraak zijn van tegenweer en vermeestering. HC.) Een Engelsch dagblad deelt eene ontdekking mede', aan het uiterste belang voor een ieder, die snorren draagt, en levens tot aansporing voor hen, die ze niet dragen, om het voorbeeld der eersten te volgen. Men heeft zeker nooit gedachtdat de snorren zoo voordeelig voor de gezondheid zijn en toch is het zoozegt de bedoelde courant. Zij beweertdat de snorren of knevels lot den inademings toestel behooren en dienen om van do luchtwelke wij dooi de neusgaten inademen de koude af te nemen waardoor zij een heilzaam werkend behoedmiddel tegen de lering zijn. Dit is zelfs zoo waarzegt het blad ten slotte dat de ro- gemcnlen van het legerdie knevels of snorren dragen veel minder aan longziekte onderhevig zijn dan die welke ze niet dragen. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd Johan J. Zeepcke en A. Bood. J. Hendtiks en J. W. Boen- dermaker. Bevallen 31. van Engelen geb. JaDsen D. G. de Yroome geb. Duin- raeijer Z. A. II. van Beek geb. Goes Z. II. Lurakeman geb. Ten Bruggen Z. Overleden J. "VYesseloo33 j. C. Tobias33 j. P. J. van Schooneveldt50 j. A. Vos 4 j. P. Seidensliker 3 ra. G. Korfl', 53 j. A. van Daalen 63 j. De hertogin van Kent kan tengevolge van ernstige gevalle koude niet aan tafel verschijnen. Zes duizend landver huizers zijn door Keulen naar Antwerpen getrokken om van daar naar N.-Amerika over te steken. Eenige soldaten hebben in Algerie geweigerd de zwavel-ether-kuur te on dergaan omdat zij het vermijden van pijn beneden zich achten. Het kegelspel op het Damplein te Amsterdam is uitgespeeld.Thieme heeft een gouden wijnkelk gekregen als uitgever der Arnh. Ct,als eene hulde van eenige libe ralen.Te Putten op de Veluwe is een man gestorven van 112 jaren en 12 dagen. Do prinses van Oranje heeft de opdragt aangenomen van een geslachtlijst van het huis van Oranje. Engeltje van der Vlies die in geen 27 jaar ge geten of gedronken heeft en nu 60 jaar oud isis ernstig ziek. Utrechlschc eijeren te koop bij een vleeschrooker te Utrecht. Een rot heeft brand geslicht door het wegstelen

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2