handelsvoordcelen ta verkrijgen maar alleenhandel was on mogelijk geworden. Yan hier aanvankelijk teleurstelling en ontmoedigingzoodat weldra de handel op onze koloniën geheel aan den vreemdeling scheen te zullen overgaan. Doch do Handelmaatschappij werd in 1824 opgerigten door den graaf van den Bosch een nieuw stelsel van cul tures ingevoerden sedert is allengs do wezenlijkheid van vroegeren tijd ver overschreden de stoutste verwachting verwezenlijkt. Met 1844 was de jaarlijksche productie ge klommen lot: koflij 1,240,025 pikols1,024,449 pikols indigo 1,64S,431 oude ponden, tin 68,738 pikols, ronde peper 12,442 pikols, rijst 683,088 pikols, kaneel 138,200 oude ponden arak 6,244 leggers cochenille 52,901 oude ponden foelie 232,800 oude pondennagelen 292,000 oude ponden museaatnoten 816,930 oude ponden (een pikol is 123| oude ponden). Aan hooge prijzen viel nu niet meer te denkenhet werd pligt voor landbouwer fabrikant en handelaarzich te vereenigen om zooveel en zoo goed mogelijk te produceren en te fabricerenom goedkoop en met den minst mogelijken omslag te verkoo- pen bij dat stelsel zullen zij alle welvaren. De uitvoer van zoo ontzettende hoeveelheden producten behoeft een aantal schepen dat onze vaderen uit de zoo hoog geroem de 18de eeuw zoo zij 't hoofd eens uit het graf konden opsteken het voor een sprookje zouden houden. Wanneer men echter nagaathoe in de laatste 20 jaren de produc tie in Indie telken jare vermeerderthoe do uitvoerartike len toenemen en er soms dusver onbekende artikelen bij komen (bv. de Gambier en de Dammerharst) wie is dan vermetel genoeg om te zeggen verder zal het niet gaan. Indie heeft uist daarom bestendig behoefte aan 't kapitaal, dat bek wa-n werkzame, voortvarende geduldige, eerlij ke Nederlanders in hunne personen daar kunnen aanbren gen. i )rC. De eri ;ko Courant meldt uit Amsterdam: Door den dood i Swart bestaal bij de Remonstranlsch-gerefor- meerd enle t> Amsterdam eene vacatureen daarin Vervulden de hoogteeracen Kist en van Hengel, van Lei den een tweetal liefdebeurlen. Maar ook prof. Moll en de prédis..uilen van Goorst en Spijker predikten in de ten jaIi i 161S en 19 veroordeelde kerk! De meerderheid der D e kenen en eene meerderheid van ééne stem in den kerker.rul hebben zich voor de ware zuivere echt-orlho- doie kerkleer in slagorde gesteld en aan de drie ergerlijk dwalen !e mannen een brief gerigl houdende afkeuring van zulke afhoereringen. Maar de minderheid en 't beste en verlichste deel der gemeente keurt den blinden ijver der Zeloten hooglijk af. Eene vraagals men in Amsterdam niet wil toelaten, dat de predikanten der hervormden optre den voor de Remonstranten koe kan men dan dulden dat onze Zendelingen tot de Heidenen gaan of heeft men daar tegen ook reeds geprotesteerd HAARLEM, 14 April. Yoor een paar weken is door verscheidene dagbladen een berigthetwelk zou zijn ont leend aan het dagblad van Rome medegedeeld nopens den Doopdoor een katholijken priester aan den Sultan van Banca en aan diens geheele familie verrigtmet bijvoeging, dat die Sultan op eigene kosten eene kerk in do hoofdstad Banca zou doen bouwen en dut men de aanstaande bekee ring tot het katholicismus van de geheele bevolking der eilanden Banca en Billiton (60,000 personen) te gemoet zag. Uithoofde wij meenden aan de gegrondheid van dat berigt te moeten twijfelen hebben wij ons van de verspreiding van hetzelve onthouden. Thans melt het dagblad van 's Gra- venhage dienaangaande het volgende Men heeft ons doen opmerkendat de echtheid van het berigt betwijfeld mag worden uithoofde er geen Sultan of hoofd van Banca bestaatzijnde dut eiland in distric ten verdeeldwelke ieder hun hoofd hebbensommige onder den titel van Demangterwijl de Chinezen ondei een Kapitein Chinees en Luitenant Chinees staan. Geen van die hoofden heeft den minsten invloed buiten zijn district en kan in magt niet gelijk gesteld worden met een dis trictshoofd op Java. (II. C.) GRONINGEN 10 April. Wij kunnen thans nopens de zaak der oude zestehalven beriglen dat de in regten ge- genomene maatregelen die heilzame uitwerking hebben gehad, dat men den vroegeren weerzin tegen die oude zestehalven geheel schijnt afgelegd te hebben. Dit althans zoude men opmaken uit eene geregtelijke actewelke 11. woensdag ter requisitie van den heer ontvanger der directe belastingen te Groningen aan de partij is beteekend waarbij de eer ste aan de laatste vorklaard heeftvaardig lo zijn de vroeger aangebodene en in consignatie gcbragie gelden lot zich te nemerT, tevens onder protest legen alle verdere in deze zaak te maken kosten. Schoon alzoo hierdoor het nader on derzoek omtrent do regtsgeldigheid van het zooveel bespro kene besluit des ministers van finantiën is afgesneden zal menechteruit den afioop dezer zaak eenigzins tol de waarde dier ministeriële resolutie kunnen besluiten. 1 Misschien kan het zijn nut hebben, dat hel publiek worden bekend gemaakt met eeii bedrog van zeer bijzonde ren aard dat dezer dagen gepleegd is tegen eenen ervaren financiëlen ambtenaar. Wanneer toch iemand wien dage- j lijks banknoten en muntbiljetten door de handen gaan daarvan dupe kan worden hoeveel te meer slaat daarvoor dan bloot de minder kundigo en de zoegenoemde eenvoudi ge man. Iemand vervoegt zich ten kantore van eenen rijks ontvanger in deze provinciemet het verzoek om hein een papier dat hij vertoond voor specie te willen verwis selen. De ontvanger ziet het stuk aan voor eene banknoot, ter waarde van honderd guldens en wisselt het legen betaling dier som invervolgens zendt hij hetbij den storting aan den heer agentdoch ontvangt het terugmet te ken- uengving dut hel stuk geen banknoot is, maar eenvoudig eene pistache-enveloppe. Hel stukje papierhoewel overi gons in allesook wat naamleekeningcn betreft met eene banknoot overeenkomende verschilt daarvan toch aanmer kelijk in grooste als houdende in de lengte slechts negen en in de breedte vijf duimen terwijl eene banknoot lang is 21 en breed 7 duimen. Overigens staan er duidelijk op te lozen de woorden va- leur en bonbons en is het niet voorzien van watermerk zoodat een dergelijk stuk al zeer gemakkelijk van een ge woon bankbiljet te onderkennen is.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2