gen. De bisschop van Breslau heeft den volgenden dag eene excommunicatie tegen hem uitgevaardigd. F R A N K R IJ K. PARIJS, 27 April. Laatstleden Woensdag heeft eene vrees- selijke gebeurtenis in do stad Colmar plaats gehad. Men heeft twee vreemdelingeneen' jongen man van 30 j'aren en een meisje van 18 iaren, van een fatsoenlijk voorkomen dood vinden liggen op den den dijk van de Hl te Horburg, Zij lagen naast elkander en hunne ligging loonde aan, dat de jonge man met dezelfde pistool eerst hel meisje en vervol gens zich zeïvon om het loven heeft gebragt. De beweeg reden tot dezen zelfmoord is onbekendin eenen brief, bij de slagtoffers gevonden, werd berigt, dat zij in hel logement het gold voor hunne verteringen hadden achtergelaten, het welk aantoonde, dat zij te voren hun plan beraamd hadden. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE Dl EP 8 Mei. Bij besluit van Z. Exc. den Heere Staatsraad Gouverneur der Provincie Noord-Holland, d. d. 5 Mei jIis benoemd tot Assessor dezer Gemeente, in plaats van wijlen den Heer J. Giltjes do Heer A. Boovïsvix; en bij besluit van HEd. Gr. Achlb, Heeren Gedeputeerde Stalen der gemelde Proviucie, d. d. 6 Mei j 1.zijn benoemd lot Leden van den Raad dezer Gemeente, in plaats van wijlen den Heer J. C. Facóedo Keer J. C. Wubee, en in plaats van wijlen den Heer J, Giltjes: de Heer K. Metzelaa», hebbende do laatst genoemde echter deze benoeming niet aangenomen. Den 4 Mei jl. is alhier aangehouden do persoon van P. v. d. Lbeschuldigd van in zijne betrekking als boekhouder ten kantore van de H. II. Hendriks Kuijpers en Comp. te Amsterdam aan die firma belangrijke geld sommen op eene frauduleuze wijze te hebben onttrokken. Den vorigen dag is mede al hier gearresteerd op Sigua- Jemenlde persoon van W. Hkastelein en vee arts gewoond hebbende te Franekcrtegen wien een bevel van gevangenneming ter zako van diefstal door de Arrondissernents- Reglbank te Leeuwaarden was verleend. KANTONGEREGT. 5 Mei 1847. T'. Ltonende te Texel veroordeeld tot geldboete vnn ƒ20. Verbeurtverkinring vanjngtluig en in de kosten, ter zake van overtre ding der wet van II Jut ij 1844 op het stuk der Jagt en Visseherij. 51. Lwonende te Texel veroordeeld en ter zake als boven. KAMPEN1 Mei. Men leest in do Gron. Cour. (35) van een gevecht den 21 dezer te Zuidlaren geleverd tus- schen een boer en een haan. Laatsgemeldc ten uiterste verbitterd door dien zijn baas hem nog een kuiken zijnde met een bezem had geslagenherhaalde zijne aanvallen met zoo veel woede dat de boer in jas en huid gewond zijndedoor de huisgenoolen moest ontzet en verbonden worden. Ten laatste hebben toegesnelde hulptroepen den dapperen baan met een bijl onthalsd. Het Engelsch parlement heeft deze dagen een bewijs gegeven van eene fanatieke kleingeestigheidwelke men zeker niet meer zoude hebben verwacht. Er bestaan in Engeland nog verouderde wetten, welke van Elisabeth, afkomstig, den Katholijkcn vijandig zijn. Die wellen zijn zoo ongerijmd dat zij sinds bijna eene eeuw nooit moer zijn uitgevoerd en ook onmogelijk uitgevoerd kunnen worden. Er was een voorstel gedaan omdie wellen in te trekken dal reeds twee lezingen in het huis der gemeenten had doorgestaan en daarom naar den gewo nen loop der zaken moest geacht worden to zullen worden aangenomen. Doch do Puriteinen hebben zich ge durende de goede week bedachtdo gebeden welke zij lot God hebben geslierd om Hem lo smeken de ramp van den hongerdood af te werenin plaats van dezelve terug te brengen tol denkbeelden van verdraagzaamheid en boetedoening voor het oriregt aan de Ieren gepleegd zijn door hen misbruiktom elkaar tot geestdrijverij op te wek ken en de ondragelijkste wetgeving te bestendigen die ooit bestaan heeftofschoon zij zeiven erkennen dat het onmogelijk isiels daarvan ten uitvoer to leggen. Hoe zoude men heden ten dage een Katbolijk kunnen veroor deeld)tot boete en gevangenisstraf, omdat hij Kathoiijk is; zóó toch beveelt die wetgeving, terwijl de Katholijken lot in het palcmenl zitten? Oio wet veroordeelt elk orden- geestelijke tot ballingschap en deportatiemaar zij verhindert niet, dat do ordengeostclijken zich in Engeland vrijelijk be wogenen dat de Franciscaan, Pater Malthew, op de open bare straten de matigheid predikt. Is niet de handhaving van zulke wetten de fanatiekste ongerijmdheid, die men kon uitdenken? Zij bewijst, hoe vinnig nog de haat moet zijn dier oude vooroordeelcriwelke in hunne onmagtom kwaad lo doen, Ten minste nog eene doode wetgeving van tyranie, als zoo vele mumies, willen hebben bezwaard, ten bewijze van hetgeen hunne voorvaderen waren en zij nog zijn zou den, indien het bun gegeven ware de magt te bezigen, waarover gene beschikten. AMSTERDAM, Dond. 6 Mei. Wij vernemen, dat ten ge volge van het besluit van Z. M. in dato 23 Maart 11., door Z. Exc. den minister van oorlog aan de directie der genie is aangeschreven geworden, om ten spoedigste een ander plan van fortificatiën, ten aanzien van den Noord-Hoüand- schen spoorweg, in te dienen, met weglating van het ont worpen fort op het eiland den Horn in het Y, waardoor reeds alleen do helft der geraamdo onkosten vervalt.Reeds hebben de eerst aanwezende officieren der genie, zoo van Amstenlam als van den Helder, daartoe onderscheidene op nemingen gedaan en te Zaandam eene bijeenkomst gehad; zoodat men thans spoedig de opgave dezer minimum-onkos- len mag te gcmoel zien, ten einde alsdan, na met do Fran- sche maatschappij daaromtrent overeengekomen te zijn, do zoo lang gewenschle sanctie der concessie van Z. M. to ont vangen. Het is wenschelijk dat daarmede spoed gemaakt worde, daar het den 29slcn dezer reeds een jaar wordt, dat door Z. Exc. den gouverneur van Noord-Holland met de voornoemde maalschajipij het contract wegens deze concessie is gesloten, en, als wij wel onderrigt zijn, moet deze maat schappij, nadat haar geduld aldus is op eene harde proef gesteld, te kennen gegeven hebben, voor de evenementen niet te kunnen inslaanwanneer men andermaal het gun

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2