HELDER en het MJWEDIEP. Bïr G0 VAM DES 1847. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN enz. BE OMNIBUS. PUBLICATIE. VMFSÏE JAARGANG. i<' i' Dit Weekblad wordl eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De 1'rijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de .buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. AAI®AG ADVERTEiVTIEN gelieve men ongezege.'d aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. REI. Wat dit opschrift wel moge beteekenen 't Is dood eenvoudig.' Er was een tijd, dat de Hoofdstad mek Omnibussen als overdekt was, maar de titel werd weldra nullis. Sedert dienen de Omnibussen, om u gemak kelijk van en naar den Spoorweg te brengen. Zij bevorderen dus altoos vooruitgang met Snelheid. Er zijn ook Omnibussen die een restauratie er op na houden. Een, Omnibus is in alle gevalle eene allemanswagcn. Zoo moge een Weekblads ar'ikel ook wel eens eene naam van Omnibus dragen, en het zal het zijn. indien het allerlei opneemt en bevat. Men moge intusschen gerust zijn Lucifer zal de teugels niet voeren. Onder de eerste die instapt is de uitschrijving van den bededag. Dit besluit is werkelijk uit de lucht gevallen en had veel schijn om het volk tok berusting te stemmen tegen de geweldige rijzing van de broodzet ting. Wij maken geenerlei aanmerking tegen het houden van een bede dag Integendeel wij wensebten van harte gaarne dat het gebed in het hart van koning en volk eene waarheid was maar zulk een uit de wol ken tuimelend besluit heeft de natie niet willen bevallen. Wat elders gebeurd is, heeft men ook hier gezien. Donderdags voor den Zondag, kregen de geestelijken eerst legale kennis van de koninklijke aanschrij ving. De Luthersche en Doopsgezinde Predikanten mogten het Be sluit eens even inzien. De eerste heeft voor die eer bedankt. Als men bij het Gouvernement denkt dat de geestelijken even als Ambtenaars de Staatscourant er op moeten nahouden en de lezing b. v. van de Artih. Cour. zal toch wel niet aanbevolen wor den dan kon men zich vergissenen het Gouvernement wa re de verwarring en de daaruit ontstane botsiug te wijten. Wij zou den met scherpe afkeuring de Staatkunde op den leerstoel hoorenmaar het is eene andere vraag of de Regering de Bedienaren van de Godsdienst uit de hoogte mag behandelen.- D? graanwet en het voorstel der Zestienen. Treed binnen. Zij kun nen met ééne plaats toe. De vrijzinnigheid heeft onder het worstelend transigeren een grooten stap vooruit gedaan. De gehate wet waarbij minder de boer dan wel de landeigenaar wel bij voer is gevallen. De Parlementaire grap van 16 leden is mislukt welke de zieke patiënt nog 4 jaren onder doctors handen zou houden om haar dan gezond en wel in het leven te bewaren. De zieke is nu dood en wij hebben haar in de Omnibus opgenomen om hare uitvaart mede te vieren. Wij heb ben tot al de Vertegenwoordigers een woord van dank voor den goeden toon die hen bij liet overlijden der Wet van 35 bezielden De Erf genamen hebben geen gejuich doen hooren de naaste betrekkingen hebben geen misbaar gemaakt. De minister van financien gaat nu stu deren om op andere wijzen geld bij elkander te krijgen natuurlijk voor Zielmissen. (De volgende week rijdt de Omnibus weer.) De BURGEMEESTER dezer Gemeente Maakt bij deze aan de daarbj belanghebbenden bekend dat de jaarlijksche schouwing over de Plaalseljke en alge- meene Waterleidingen en Goten, ingevolge art. 12 van het Plaatseljk Reglement van den 28slen Augustus 1844door Heeren Wijkmeesteren zal worden gehouden, op Yrjdagden een-en-lwintigsten Mui aanstaande; en herinnert een ieder, wien zulks zoude mogen aangaan, aan de bepalingen in bo- veDgenoemd Reglement vervat, nopens de verpligling tot liet opmaken der bedoelde Waterleidingen, en het behoorlijk beschoejen derzelve, zullende zj dio in gebreke of nala tig mogten bijven, aan deze hunne verpligling te voldoen, zich zeiven hebben te wjten de onaangenaamheden en bet nadeel, die daarvan het noodwendig gevolg zouden zijn. Helder 8 Mei 1847. De Burgemeester voornoemd J. in 'T Y E L T. BÜRGEMEESTEN en ASSESSOREN der Gemeente Helder maken bij deze aan de ingezetenen bekenddat de Brug over den Koopvaarders Binnenhaven aan bet Nieuwe diep zoo ver is gevorderd, dat dezelve op den 17den dezer voor bet publiek zal kunnen worden opengestelddoch voorloo- pig niet andersdan voor voetgangerslosse paarden en schuifkarrenaangezien de oprillen tegen de bruggehoofden nog moeten worden aangevuldverbeterd en bestraat. Helder den 12 Mei 1847. Burgemeester en Assessoren voornoemd: J. IN 'T V E L T. Ter ordonnantie van HEd. Achtb. J. SCHOON, Secr.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1