DER NEDKRLANDSCHE MATEN EN GEWIGTEN. HERIJK. Tot de Herijk der Nederlandsche Malen en Gewiglenbe slaande in alle LengtematenEllenGevouwen EllenKet tingen enz., IJzeren en Koperen Gewigten (de Medicinale tot een vierde grein en de Goud- en zilvergewigten tot de lialve korrel ingesloten) Brandhoudsmalen of Wissen, inhouds maten voor Granen enz. met derzelver Strijkels, alsmede de tonnematen en de zoo van Hout als Blik, koper of tin ver vaardigde Vochtmaten, zal voor de Gehcelo gemeente wor den gevaceerd in het huis staande aan den Kanaalweg, ge- teekend I, No. 31, en wel op den 7, 8. 9, 10 en 11 dezer maand junij van des voormiddags 9 tot 12 en 's na middags van 3 tot 6 uren. En worden bij dezealle Winkeliers Neringdoende Lie den en andere belanghebbenden, overeenkomstig de onder scheidene Publicatien van H. E. G. A. de Gedeputeerde Sla- ten dezer Provincie, herinnerddat alle de bij hen in ge bruik zijnde Maten en Gewiglen, jaarlijks behooren herijkt 1e worden, en dat na gehoudene vacatie lot do Herijk, ee- ïie visitatie in de Winkels en Werkplaatsen zal worden ge daan ingevolge het besluit van gemelde Heeren Gedepu teerde Staten, van den 6 April 1826. De belanghebbenden worden uitgenoodigd om de Olie- Kalk- en Teermaten, behoorlijk schoongemaakt aan te bieden. Helder den 3 Junij 1847. De Burgemeester der Gemeente J. i iv 't VELT. B TTI TE N LANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. In het Pruissische regeringsblad van 30 Mei vindt men de volgende beschouwingenter gelegenheid van het over lijden van Daniël O' Connell Het is geenszins de minst merkwaardige omstandigheid in O' Connell's levendat het laatste tooneel daarvan in een vreemd landzoo veel nader bij Rome dan bij Ierland voorviel; dat niemand van zijue talrijke familie in die laat ste oogenblikken bij hem was, en dat alles, wat anders zijn leven met patriotismus en liefde vervulde, aldaar vervan gen werd door de litanien van Ilaliaansche priesters, endoor de volstrekte en uitsluitende bewaking der Roomsche kerk. Dat is welligt de moraal en liet doel van een leven, het welk meer dan «lat van iemand der lijdgenoolende bewon dering en de belangstelling des volks heeft opgewekt, en waarschijnlijk zal eenmaal do onpartijdige geschiedenis ver melden dat, zoo O' Connell in Ierland werkzaam was, hij voor Rome heeft gearbeid. Eeno niet geheel ongegronde en in zeker opzigl juiste vergelijking is door een Engelsch blad tusschcn O' Connell en Luther gemaakt, maar do gelijke nis is slechts persoonlijk: zij betreft slechts dc karakters der beide mannen; voornamelijk ten aanzien van do hevigheid, waarmede zij hunne gevoelens hebben geuit, maar zij be slaat niet met opzigl lot hunne beginselen en bedoelingen. |)e groole Hervormer opende den biceden weg der moder ne vrijheid voor do geesten van het ontwakend Europa, de roomsch-katholijko volksmenner beperkte de belangen zijns lands en de zaak der vrijheid ter gunste van die zeilde kerkwelke bestrijding Luther's doel was. »Het is waar, het voorbeeld van O' Connell en de uit slag zijner pogingen hebben in vele dealen der wereld de roomsch-kathelijke kerkdoor een zeldzaam verbond tus- schen hare zaak en de oogmerken der volksleiders van on zen tijd, levendig opgewekt, en aan Rome veel proselieten verschaft. Maar dit is ook het voorname, zoo niet het ee- nige resultaat, voor zoo verre men dit in onzen leeftijd reeds kan nagaan, hetwelk de nakomelingschap aan Daniël O' Connellhet zij tol lof of tot oneer, zal toeschrijven, »Mcn zegt, dat hij Ierland vrijgemaakt, zijn vaderland gered heeft. Gave God, dat hij op dien roem kon aanspraak maken, en dat Ierland thans werkelijk geëmanicipeerd en gered wareGave Goddal hij de helft slechts van de po gingen, die men heeft in het werk gesteld om partijzucht en onrust onder het volk te doen ontstaanen de helft slechts van het gelddat men eene ellendige boerenbevolking heeft afgeperst, onder het voorwendsel van een onmogelijk en her senschimmig doel te bereiken, daartoe had aangewend, om Ierland van de diepste onwetendheid te bevrijdenhet van zijnen verderfelijken lediggang te verlossenzijnen maat- schappelijken toestand te verbeteren, en het volk te leeren wat het eigenlijk beteekent: vrij te zijn. Indien het doel van O' Connel's leven is geweest te bewijzendat de we dergeboorte van Ierland afhing van de handhaving van ze kere politieke regten, en van de vergrooting van de magt der roomsche geestelijkheid in dat land (want dit waren de grootste doeleinden, waarvoor hij eigenlijk streed) dan^.in waarheidzullen de laatste uren zijns levens hem wel diep hebben ter neder gedrukt, en moet hij verlangd hebben het oog te kunnen afwenden van den bopetoozen toestand des lands, dat hem eenmaal zijnen bevrijder noemde! Want het luid angstgcschrei der natie, het gejammer der honger lijdenden, dc vernedering, om juist van diegenen voedsel te ontvangen, die steeds het voorwerp van bestendigen haat en verguizing bij de lersche partij waren geweest, dat alles zijn dc tegenwoordige bedroevende gevolgen van O' ConnelVs staatkunde in Ierland. Het was hem gelukt, door zijnen onvergelijken invloed eeno gansche natie op te wekken, om met vurigen ijver een leugenachtig droombeeld na te, jagen. Dc verbreking der unie zou het afdoend geneesmiddel voor alle kwalen zijn, en do dadelijke wegruiming van alle ver keerdheden en onreglvaardigheden ten gevolge hebben; al het andere moest daarvoor opgeofferd worden en werd voor niets gerekend. «Het ligtgeloovige volk liet zich gemakkelijk overreden; het luisterdo naar zijne slem en deelde gewillig den pen ning der armoede met zijne agenten en priestershet was bereid voor hem te sterven. Maar nog voor dat zijp laat ste uur geslagen had, heeft een gestrenger regier, dan ee ne menschclijke regering of dc magt van Engeland, het ge bouw doen instorten. Het is niet de intrekking der unie of de slem van O' Connelldie Ierland zal vrij maken, maar de verlichting cn de vlijt des volks, dat zijn lot in zijn eigene hand heeft."

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2