m M HET WERK-INRIGTING. 1847. STAATKUNDIGE BESCHOUWINGENVERTOGEN enz. (ingezonden.) VUFOE JAASGASC. N°. "Er G0 Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De Prijs is 80 Cts. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abouneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. M A A IV B A ADYERTENTIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden, uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 urede prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 14L J U IJ. (fervolg en slot.) Wij stemmen toe, dat het bedrag der belasting op gezegde drank, naar do tegenwoordige berekening, na aftrek van de belasting op het Roggemeel ter somma van ongeveer ƒ1800 met m. ƒ6000 zoude vermeerderen en dat er met deze som ge voegd bij de ƒ6000 die thans ongeveer aan de algeinecne en bijzondere armen-adminislraliën wordt uitgereikt, om ons zoo eens uit te drukken, nog al wat kan worden gedaan maar het zal ook wel niet te betwijfelen vallen, dat bet aantal armen, tiie tot bekoming van ondersteuning of werk, zich aanmelden, omdat de weg van liefdadigheid voor bun gesloten wordtaan merkelijk zal toenemen; daar bet eenezekere waarheid is, dat, indien de armen stelselmatigen niet door tusschenkomsl der liefdadigheid, tijdelijk en desgevorderd verzorgd worden, de zorg voor den naderenden winter bij velen verloren gaal, om- dal men verzekerd is, en weldra daarop aanspraak begint te maken, dat door bet plaatselijk bestuur, de noodige middelen voorbanden zijn, en ten bunnen behoeve verstrekt moeten wor den immers de ondervinding beeft dit ten allen tijde maar al te zeer bevestigd daar de beslaan hebbende werk-inriglin- gen te Leiden, Eukbuizen, Hoorn, Monnickendain en andere plaatsen, die van Gouvernementswcge door leveranciën van klccding en leggiiigstukken aan de Militairen buitengewoon be voordeeld werden, na verloop van weinig tijds gesloten moesten worden, omdat do nijverheid al meer en meer verminderde en de toevloed der armen zich daardoor belangrijk uitbreidde, waardoor het verlies op het fabricaat niet koude gedragen wor den en hetwelk zich reeds in den afgeloopen winter alhier bevestigd heeft, daar zich personen in de werk-inrigting heb ben doen opnemen, die nimmer ten laste der armen-administra- tiën geweest zijn, hetwelk mocijelijk kan geweerd wordenaan gezien bet veeltijds niet te ontdekken is, of de zoodanige» wer kelijk behoeften hebben terwijl bet weldra eene gewoonte wordt om al heeft men liet zoo zeer niet noodig, evenwel des winters naar de werkplaats te gaan, om niet stil te zitten, cn waar voor zij zich niet behoeven te schamen, daar zij geen armen geld ontvangen maar van wege de Gemeente voor hunnen ar beid beloond worden. Do directie zal soortgelijke misbruiken wel zooveel mogelijk voorkomen, door bet werkloon zoo laag mogelijk te stellen, maar indien de werkelijk behoeftige te weinig verdient tot on derhoud zijns gezius, vraagt hij daarenboven eene toelage in spijs of geld, ja zelfs voor kleeding, ten einde zich van on reinheid te zuiveren; en aan wien zal men dit weigeren, daar zij hunnen goeden wil hebben getoond om te werken en de weg van liefdadigheid verlegen of vernietigd is? Bovendien is de plaatselijke gesteldheid niet geschikt om het woord werken met vrucht algemeen toe te passen; de sloeper- man die vooral des winters den gcheelen dag op zee is, en 'savonds te huis komende niets verdiend heeft, kan men dio tot werken dwingen, en daaraan niet voldoende, zijne vrouw en kinderen aan den honger ten prooi laten? De zoogenaamde sjouwerman, die dagelijks de haven bezoekt en laugs de kaai loopt om iets te verdienen cn hem zulks al gelukkende, eerst des avonds met het verdiende loon te huis komtkan men diens huisgezin gedtiurende den kouden winterdag gebrek laten lij den? De bóeren-werkman die des winteis 40 a 50 centen per dag, en dus meer dan in de werkplaats kan verdienen, zal men dien van cenige bedeeling kunnen uitsluiten omdat hij niet in de werkplaats aanwezig is, en rangschikken onder de zoo danige» die geene behoeften hebben? doch aangenomen dat zij zich aan hel noodlot onderwierpen en zich in de werkplaats doen opnemen moet men dan niet geheel in het onderhoud dier gezinnen voorzien, daar zij op een andere wijs niets ver dienen kunnen? en zoude dit voordeeligcr uitkomen dan dat men hun zoo als vroeger eene geringe ondersteuning in geld of voedsel uitreikte? dit valt wel niet te betwijfelen aangezien alleen het verlies op het fabricaat welligt zoo veel bedraagt als datgene waarmede zij vroeger bedeeld werden, en hetwelk men in de meeste gevallen daarenboven niet weigeren kan omdat het werkloon tol onderhoud huns gezins ontoereikende is. En indien het inogt plaats vinden, hetwelk niet te wenschen is, dat het departement van Marine builen de mogelijkheid gesteld wierdop den duur werk te verschaffen, eu de werkzaamhe den daardoor moesten worden gestaakt, dan ware het oneindig beter geweest, dat de werk-inrigting niet had bestaan want waar vindt men de grootste armoede en wanorde dan in zoo danige plaatsen, alwaar de fabriek-arbeid vermindert cn Ter- valt? en hetwelk nog zooveel te erger is, indien de kinderen daarin van jongs af aan gewerkt en niets anders geleerd heb ben, door hetwelk zij bnilcn de Gemeente of het Rijk hun be slaan kunnen zoeken, en het ware dierhalve wenschelijker, al moest dit met eenigo opofferingen gepaard gaan, dat er de noo- dige maatregelen genomen konden worden om dezen na belioor- lijk Ier school gegaan lo hebben, deze en gene handwerken te

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1