Q. b u c v t c u 1 i c u. vernemeneen 40 tal militairen in meerdere of mindere malen door steenworpen beleedigd is geworden. Er moeten hier nu reeds een 30 tal personen in ver zekerde bewaring zijn genomen. Overigens is alles hier volkomen rustig. o WAALWIJK 7 Julij. Met opbeuring ziet men van den vroegen morgen lot den laten avond aanhoudende drukte in den hooibouw dio in hoeveelheid en hoedanigheid niets te wenscheu overlaat. De aardappelendo granen in het algemeen, al de to veld slaande vruchten, leveren het gun stigst vooruilzigt op nergens is eenig bederf te ontdekken en nog eenige dagen, bij voortdurend goed weder, verwacht men de nieuwe rogge. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd .T. van Willigen en A. Kooger Oft'ee. A. Meunier en A. van Dam. J. Tegel en A. Buis. J. F. A. Rapp en T. de Lango. Bevallen A. Yerheij geb. Ricckels Z. M. C. Yalkenstiju geb. Spigt Z. M. Schaafsina geb. KouwcuhoveuZ. C. L. Bakker geb. Schuinaker, D. Overleden R. Smit, 39 j. S. do Bruiju, 40 jJ. Kui lenburg 52 j. W. Knip 9 vv. Doodgeboren 1. F E F I £i Ju JE T O W. DE HEDENDAAGSCHE EPIIESISCHE MATRONE. Eeue jonge en schoone vrouw had na een driejarig huwelijk haren echtgenoot door den dood verloren. Gedurende zijn leven was hij haar in jeugdige schoonheid gelijk geweest. Door een list gelukte het haar om tegen de regelen der wethet ligchaam van den geliefden dien zij met lieete tranen beschreide bij zich te houden. 11e lijkkoets had slechts eeue ledige kist medegevoerd. De man dio met veel zorg was gebalsemd geworden lag op een paradebed. De kamer was geheel met rouwfloers behangen terwijl een flaauw lamplicht er derzelver stralen verspreidde. -De ontroostbare weduwe had alleen den sleutel van dit vertrek dat zij oh haar heiligdom beschouwdeterwijl zij er dagelijks voedsel kwam zoeken voor hare diepe smart. Dit ging zoo voort. Een jaar lang kwam zij getrouw eiken dag en elk uur het lijk beschou wen en zich met het gezigt er van vergenoegen. Maar de weduwe was jong en kreeg langzamerhand weder smaak inliet leven. Hare bezoeken naar het zoogenaamde heiligdom werden dan ook van tijd tot tijd zeld- mer en korter ja zelfs eindelijk werd de doode haar tot last. De kanier waar het lijk stond moest naar haar inzien geheel nieuw gemeubi- i-eid en behangen worden zoodat dezelve een geheel ander aanzien verkreeg dan vroeger toen zij nog eene verlichte kapel was strekkende tot bewaarplaats van eenen hartelijk betreurden doode. Echter nog vol .'ijnde van liefde en eerbied voor den overledene plaatste zij hem in eene kist van Cederhout, omhangen mei rouwlloers sloot dezen zorgvul dig toe en behield den sleutel steeds hij zich. Gedurende eenige maanden hield zij zich stiptelijk aan de beloften die zij aan zich zelve gedaan had. Zij opende dagelijks de kist knielde er voor neder en had terwijl zij met het hoofd voorover op het lijk gebogen was. Later begon zij het bidden te verzuimen. In het volgende jaar deed zich vcor haar eene vcordeelige partij op. Het karakter van den nieuwen min naar, zijne rijkdommen, familie, in één woord alles stond haar aan: daarenboven men kent het spreekwoord een levende knecht is heter dan een doode heer. Maar wat nu aan te vangen met de kostbare kist die door zoo vele tranen was besproeid geworden, en die geheiligd was van zoo meniguldige gebeden als zij voor dezelve ter nedergeknieldhad uitgestort! Het huwelijk eens bepaald en vastgesteld zijnde, waar de zelve dan te bergenten einde niet het gezigt te kwetsen van den nieu wen echtgenoot? Deze gedachte hield haar gedurende eenige dagen op eene ernstige wijze bezig,' eindelijk besloot de weduwe om kist en doode echtgenoot naar de bovenste verdieping of de vliering te verplaatsen,' zoo was men genaderd tot aan de maand Mei; de nieuwe echtgenoot wilde /i ne vrouw naar Italië brengen, om daar onder eenen schoonen zachten hemel een nieuw genot zich voor te bereiden. De tijd van het vertrek naderde, kisten en koffers werden bijeen verzameld maar bij ongeluk of bij vergissing had de knecht ook de Cederhouten-kist naar beneden ge- hragt, en zette dezelve voor zijnen heer neder. Na eenigen tijd te ver geefs er den sleutel van gezocht te hebben liet hij zijne vrouw roepen, en vraagde welke kostbare stoffen of kanten zich in deze kist bevouden die daarenboven nog zoo zorgvuldig gesloten was. Zij was verlegen en wist niet wat te antwoorden. De echtgenoot geen verklaring over deze geheimzinnige kist ontvangende, en niet twijfelende of dezelve bevatte iets misdadigs, liet zonder dralen het slot springen en ziet hij zag daar het gebalsemde overschot van zijnen voorganger die zijn beste vriend geweest was. Men stelle zich zijne groote verbazing voor, en daarbij de verlegenheid en de schaamte van zijne vrouw, die geheel bedremmeld Was over het voorgevallene. Gelukkig was de nieuwe echtgenoot niet zwaartillend en van een vrolijk en opgeruimd humeur en beschouwde alles van de ligtste zijde. «Hoor eens beste vriendin» zeide hij, zich wendende tot zijne jeugdi ge gemalin »sta mij toe u deze bede te doen die ik u verzoek op te volgen.» «Indien ik vóór u steif handel dan niet met mij zoo als gij met hem gedaan hebt. De eenige manier om het leven te verlengen, van degenen die wij bemind hebben, is: dikwijls en met aandoening aan hen te denken. Het komt slechts aan die herinnering toeonze dooden to behouden en te balsemen.» Er zijn kleine waarheden die door de kracht der vergrooting grove leugens worden. Zich naar zijn ongeluk te schikken is niet er zich aan te onderwerpen: het eerste is het leeken van een sterke ziel het laatste is het zekere bewijs van eene zwakke ziel. Twee gelieven zijn dikwijls ten hoogste ingenomen met elkander onr hoedanigheden die zij geen van beiden bezittenterwijl zij naderhand el kander dikwijls verlaten om gebreken waarmede zij evenmin heheht zijn. Daniël Stern. De mensch heeft altijd dorst naar meer gelukmaar hetzij wij aan de oevers van de Amazone-rivier of aan die van eene bron staan, wij kun nen toch niet meer dan ons genoegen drinken. Het kost altijd moeite eene beleediging te vergevenen daartoe wordt moed vereischtwant de wonde die onze heleediger veroorzaakt heeft, laat altijd een lidteeken achter, totdat men gelegenheid vindt, om hei kwaad met goed te vergelden. uit het gebied der natuurlijke TOOVERKUNST. Op Zondag den 11 Julij: nieuwe tours d' addresse. Mechanische verlooningen en Mimische voorstellingenuil- gevoerd door T. BambergGymnastische Equilibres en Indiaansche Jongleriën, uitgevoerd op KARAFFEN, FLES- SCHEN enz., door den Heer Ledoutein de groote en net versierde Tent staande op het plein aan den Helder Behalve de gewone avond-voorstelling ten 9 urezal et- Zondag namiddag ten zes ure eene extra verlooning gegeven worden. Op Maandag den 12 Julij uithoofde van het spoe- digo vertrek naar Utrecht eene zekero en laatste gevarieer de voorstelling. Aanvang 's avonds 9 uur. Prijzen der plaatsen. Eerste Rang 49 Ct. Tweede Rang 30 Cl. Derdo Rang 20 Ct. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te Nieuwediep. Gedrukt bij S. GILTJES G, K00TER, te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4