WEËKÜLAI) van ra HELDER EN HET NIËUWËD1EP. N°. 30. tfN w G° STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN VERTOGEN, e^Z. DE VERKIEZINGEN. VIJFDE JAARGIK». A\)lGEN HEj- Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nieuwe Diep. De l'rijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en I'cstkan- oren zijner woonplaats. 51 A A S 8 A G AD VERTEN TIEN gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Zalurdagsdes middags ten 12 ure de prijs van 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2© J VLIJ. eerst bij eene derde stemming de volstrekte meerderheidmaar zulks schijnt het gevolg te zijn van eene splitsing in de libe rale partij, waarvan ccnigen Baron Sloet hebben gestemd, zoo men wil ten gevolge van een valschelijk verspreid gerucht dat de Kempenaer toch bedanken zou. Ook in ZUID-HOLLAND zijn de beide aftredende leden met groote meerderheid herkozen. Do Heer Schooneveld heeft in vroegere jaren eenmaal het geluk gehad door den invloed der regering uit do kantor geweerd te zijn geworden, en teert nu I nog' op de toen verkregeue reputatie van liberaal Ie zijn. Mis- schieu is het daaraan toe te schrijven dat hij 70 van de 81 stcm- I men op zich wist te Tereenigen. De regering heeft niets tegen de heikicziug van dergelijke hinkende liberalen. De keuze van Huffman verheugt ons. Dij de-ervaring met hoeveel onwil de kamer eenig voorstel van wet van hare medeleden ontvangt behoort er reeds veel karakter, een zekere zedelijke moed toe, om eenig dergelijk voorstel te doen. Iloffman had dien moed, toen hij de kleinere smederijen do vrijdom van de belasting op de steenkolen wenschle te verschaffen. Maar levert het niet een treurig bewijs op van den slentet geest die altijd de aftreden- den weer inkiest, als ware het lidmaatschap der tweede kamer een ambt of postje dal men niemand zonder grove reden tot klagten moet ontnemen, wanneer men Schooneveld 70- Hoff- man 68 stemmen ziet geven, dewijl Thorhecke nog buiten do kamer is? Zijn dan in de Provinciale Stalen van Zuid-Holland geen elf of dertien leden die Thorhecke boven Schooneveld of Hoffman stellen? Voorzeker zij zijn er; maar in plaats van te vragen: wie men het iiefst in de kamer heeft vraagt men eerst of er redenen beslaan om de aftredende niet te herkiezen. Belangrijk is het de verkiezingen van NOORD-HOLLAND te beschouwen. Mr. Plet er van Akerlaken is overgegaan in die andere kamer, waarvan men nimmer iels hoort, dan dat zij, die uit ouderen Tan dagen zamengesleld is moet strekken tot be perking der jeugdige roekeloosheid, waaraan de tweede kamer zich zou kunnen schuldig maken, met eenen ijver en voortva rendheid der jeugd waardig, de haar toegezonden ontwerpen van wet in overweging neemt en goedkenit. Dank zij de redevoe ring door van Akerlaken bij de dcliberatiën over de leeningwet gehouden, zijn naam zal bij do natie niet zoo spoedig vergeleu zijn, al wordt thans zijn stem binnen de gesloten muren «lei- eerste kamer begraven. De Heer Bleisivijk had bedankt. Ligt dal men zijn gemis nog eens betreurt, als er weer gedelibereerd moet worden, of de haringbuizen ook nog vóór den 10 Junij hunne netten zul len kunnen uitwerpen. Het was zijne specialiteit. Wij inee- nen dat het de eenige keer is geweest, dat hij heeft gesproken en dat hij de eenige was, die over die wet sprak; vrijwillig van hel terrein teruggetrokken waar hij niet behoorde, willen wij hem niet lastig vallen. Vervolg in No. 3d.) BSZS1TDMAZI1TG-. Do BURGEMEESTER der Gemecnle HELDER Maakt bij deze naar aanleiding eener onlvangcne Ken nisgeving van den Brandraad, aan de belanghebbenden be; Bij het gemis van allen invloed der natie op de ketizo van hen die haar heten te vertegenwoordigen, leveren de verkiezin gen bij ons niet zoo als elilers een maatstaf van hare staat kundige ontwikkeling op van den geest die het algemeen be zielt. Hel blijft echter belangrijk om de aandacht op tle ver kiezingen te vestigen; vooreerst, om daaruit de geschiktheid van de provinciale Stalen als kiescollegiën to bcoordeeleuten an dere opdat men gissen moge, wal in do toekomst do natie van de tweede kamer mag verwachten. NOORD-BRABAND of liever de Provinciale Staten van dat gewest, herkozen Luijben en Mutsaersmaar deden Storm voor het lid van gedeputeerde Staten J. B. Bots vallen. Voor ieder, die weet welke factie de meerderheid der leden van de Staten dezer Provincie beheerscht, was de niet herkie zing van Storm Ie voorzien. Terwijl andere katholijke leden, die vroeger op do herziening onzer grondwettelijke instellin gen aandrongen; eensklaps als sloor een toovei kracht tol andere iuzigten gebragt, zich aan de mannen van het behoud aansloo- teu was Storm onder het edel negental, dat den moed had een krachtig voorstel lot verbetering onzer grondwet aan de tweede kamer aautebieden. Wanneer de gezeten burgers in den staal zeiven hunne ver tegenwoordigers kozen, Storm zou waarschijnlijk voor de ka mer behouden zijn gebleven want dc factie die hem vallen deed, beheerscht meer de Coterie aan wie de verkiezing is over gelaten, dan het gros der burgers. In GELDERLAND werden van Dam van Isselt en de Kem penaer herkozen, en het is verblijdend optemeiken, dat ter wijl in 1844 42 stemmen op van Dam van Jsseli werden uitgebragt, nu 46 zich voor hem verklaarden en op gelijke wij ze de Kempenaer een grooter aantal stemmen op zich zag uit brengen hetgeen eene langzame uitbreiding van den geest van vooruitgang aanduidt. Hel is waar de Kempenaer verkreeg nu

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1