[c^JkMèbJ^' n°. 31. weekblad van be\ 1847. helder en het niedvedie ibp, iftasiél\ l: STAATKUNDIGE BESCHOUWINGEN, VERTOGEN, enz. DU «TïtóFiïIS ÊAA.UGASG. O «*ta Dit Weekblad wordt eiken Maandag-morgen uitgegeven bij C. BAKKER Bz te Nicuiue Diep De Prijs is 80 Cis. in de drie maanden en voor de buitensteden franco per post 90 cents. Men abonneert zich bij de Boekhandelaren en Postkan toren zijner woonplaats. IAAMACI ADVERTENTIES gelieve men ongezegeld aan den Uitgever in le zenden uiterlijk Zaturdagsdes middags ten 12 ure de prijs yan 1 tot 4 regels is 60 centen voor eiken regel meer 15 centen behalve 35 centen zegelregt voor elke plaatsing. 2 A U r; U 8 T 1' (Vervolg en slot van No. 30.) Twee vacatures bestonden er derhalve voor N.-Ilolland waarvoor nieu we personen moesten gekozen worden. Men behoeft niet te vragen wel ke consideratien bij die keuze der Provinciale Staten geleid hebben. Daar bij heeft in de eerste plaats gewogen de redenering dat voor een vacatu re ontstaan door het aftreden van een lid uit Hoorn ook weer een uit Hoorn moest worden gekozen, en dat voor het lid uit Enkhuizen ook weer een buiten de steden Amsterdam Haarlem of Alkmaar moest worden be noemd. Wij zouden meenen dat boven alle consideratien moest gelden welke persoon men het liefst in de kamer zitting zag nemen onverschil lig in welk dorp of stad hij wonen mogt. De grondwet beperkt reeds de verkiezingen door de bepaling, dat de verkozene in dezelfde provincie gedomicilieerd moet zijn, als of er eenig gevaar in stak dat men een uitstekend man uit eene andere provincie koos! maar die beperking wordt noodlottig wanneer zij bij de Provinciale Staten nog facto wordt uitge breid door de provinciën zeiven als in deelen te scheiden waaruit men beurtelings kiezen moest. Zoo is dan voor Akerlaken benoemd jhr. Op- perdoes Alewijn een man die men in den politische wereld nooit heeft hooren noemen en waarschijnlijk op Hoornsche recommanda tie met medewerking der regering benoemd. Directeur der belastingen en dus in regtstreeksche afhankelijkheid van den minister van financiën die zoo men weet, niet gaarne tegenspraak van zijne onderhoorigen kan dulden, schijnt men weinig van hem te mogen verwachten wanneer het er op aan komt om de belastingen der natie tegen over de regering te handhaven. En is het waar wat men verhaalt, dat de nieuw verkozene reeds de toezegging heeftdat men gedurende den tijd dat hij de verga dering der Staten-Generaal zal moeten bijwonen, zijn ambt ad interim door een ander zal laten waarnemen, dan vreezen wij eene overeenstem ming met de regering te mogen verwachten die niet altijd onaanneme lijk is voor de natie. Yoor Bleiswijk zullen wij Mr. II. J. Smitpresident van de kamer van koophandel te Zaandam zien optreden verkozen nadat de Heer van JVcssem bedankt had. De Heer Smit heeft in zijn voordeel dat zoo wel zijne be trekking in de maatschappij als zijn vermogen hem geheel onafhankelijk maken. Wat zijne staatkundige gevoelens betreft, geheel onbekend zul len wij van de toekomst moeten verwachten of de keuze gelukkig genoemd mag worden. Op dit oogenblik kunnen wij onze goedkeuring er niet aan schenken omdat de Provinciale Staten in de Heeren van Hasselt of van Voorst kandidaten hadden van wien men wist wat zij zijn zouden. Xfijtwcrf Sterling met 35 stemmen herkozen naauwelijks de volstrek te meerderheid een bewijs toch dat de Provinciale Staten niet algemeen begeerig zijn gouvernementsmannen te herkiezen. Hij schijnt rijp te wor den voor de eerste kamer. van Naamen is met 48 stemmen verkozen. Van waar deze zoo veel meer dan Uijtwerf Sterling Wat men van van Naamen heeft te wach- ten leerde nog onlangs de stemming over liet request van C. A. Thieme I tegen de bepalingen in het straf-weiboek over hoon en laster, van iVa- 1» men behoorde onder dat elfdeel dat zich tegen de verzending van dat re quest aan den minister van Justitie verzette eri zich daardoor deed ken nen als een voorstander van de slavernij der drukpers reden genoeg zelfs voor hen die der behoudende partij zijn toegedaan om liem hunne stem men te onthouden. van Beeck Vollenhovenin het voorjaar eerst in de kamer geroepen, is mede herkozen; wij hopen dat hij den naam van vrijzinnigheid die hij melevoerde, in zijn lidmaatschap zal verdienen. In UTRECHT is de Burgemeester Kienmede een uit liet straks ge noemde elftal verkozen met 19 stemmen. Levert de omstandigheid dat hetzelfde kiescollegie een Goltsteijn en een Kien benoemtniet het be wijs op dat het als kiescollegie niet deugt dat daar consideratiën op de keuze van invloed zijn, die geen invloed vermogten le hebben? De meer derheid toch die Kien als de geschikste vertegenwoordiger beschouwt kan zijn stem aan van Golsteijn op denzelfden grond niet geven. ZEELAND benoemde op nieuw Egter} wiens gemis niemand betreu ren zou. VRIESLAND Heioma en van Heemstra. liet getal stemmen op hen uit- gebragt is onbekend gebleven, en men kan daardoor niet beoordeelen in hoever bij de Staten voor- of achteruitging bestaat. Men vreesde zeer dat van Heemstra niet herkozen zou worden en niet zonder reden. Het was gebleken hoezeer zich de Sinten van Vriesland die na een request lot herziening der grondwet te hebben geteekend een Jongsma tot vertegen woordiger kozen laten influencerenen wij weten dat de regering een groot belang in de verwijdering van van Heemstra stellen moet. GRONINGEN beeft zich verdienstelijk gemaakt, door op nieuw Mr. B. JVichers in de tweede kamer te brengen, ter vervulling der plaats open- gekomen door de benoeming van Modderman tot lid van den Hoogenrnad maar zoo zeer werken particuliere overwegingen in de Provinciale Staten, dat de man wien de vrijzinnige pers eenstemmig bare hulde toebrengt slechts 18 stemmen kon vereenigen terwijl 17 stemmen voor den kandi daat der regering waren. DRENTHE koos weer zijn eenigen Kniphorst Men schijnt daar zeer ver legen een ander tc vinden die als kandidaat tegen over hem geplaatst kon worden, en uit dit gebrek hebben zich 17 van 22 op hem vereenigd, gelijk de Staten van Noord-Holland een Directeur der belasting kozen om dat men in Hoorn geene andere presentable personen scheen te kunnen vinden. LIMBURG herkoos JVeichs de JVenne. Indien wij thans het geheel overzien dan kunnen wij als resultaat vast stellen lo. Dat bij alle Provinciale Staten het medelijden met een aftredend lid een groote invloed schijnt uit te oefenenzoodat men bijua altijd de aftredende weer herkiest. De uitzondering hierop in Noord-Braband ofschoon te betreuren in liet algemeen belang, toont dat er eene bepaal de wil bij de meerderheid bestaat, en een consequentie boezemt altijd eerbied in. 2o. Dat de mannen van vooruitgang of die er voor gehouden worden bijna allen met eene grootere meerderheid zijn, v^rko^en dan vroegerhet geen een bewijs oplevert dat zelfs bij onz^J^ergehaaldö verkeeringen de geest der natie tot in de Provinciale Statj^tóe erwten meer^oordringt.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 1