(öcwcngbc jScvtgtcu. teutten. CONCERT a Ia MUSARD. MOND- ILIES- EN TANDPIJN. Gedurende de maand Julij zijn Gehuwd 14 Paren. Geboren 29 waarvan 14 van het mannel. en 15 van het vrouwe!, geslacht. Overleden 16 waarvan 10 van het mannel. en 6 van het y rouw el. geslacht. Doodgeboren 1. Te Velp is verschenen eeno nieuwe Nctlerlandsche dorps- Courant. De Haagsche Bode heefteen hokje liegaan door da vermelding van de benoeming van den reeds overledenen Jtagedoorn, tot lid enz. te Almelo. De koningin van Span je heeft het paleis voor haren echtgenoot laten sluiten. Men wil een metalen beeld voor Coster te Haarlem oprig- tendat meer aan do vereischten der kunst voldoetjammer dal de ridder Soijcr achter de tralies zit. De Lugt-spoor- weg-vaart te Amsterdam, onder directie van een Parijzenaar, voldoet aan de verwachting. In Breda hebben G5 kamp vechters naar een eerekruis gedongen. In den Haag is een nationaal concours gehouden, van onderscheidene in ons land beslaande schutterijen. De wetsvoordragt betreffende de opheffing van den accijns op do rogge is verworpen met 44 legen 13 stemmen. In Arnhem heeft beweging plaats gehad. In Rusland vallen bij voortduring zware regens. - Men begint ook lo spreken van een nieuw jong Europa. Het Belgische barkschip de Schelde gedestineerd naar Singapour en Batavia, heeft ook zendelingen aan boord. De binnenlandsche fondsen verkeeren in eeue lustelooze stem ming. (II. B.) In Amsterdam zal de kermis maartda gen duren. Te Loosduinen bij don Haag geen kermis. (Wel palingtrekken?) Een aantal bakkers te Edam zijn veroordeeld, terzake van te ligt brood. EEUIEEETO UT. DE WAARHEID. Voor 4500 was er een Sultan van het rijk Siam in Aziedie zoo goed van aard was dat hij al zijne onderdanen toestondhem de waarheid te zeggen, cn regt te eischen, wanneer somtijds de ministers hen onderdruk ten. Dit mishaagde eenen dezer lleeren geweldig, hij zeide derhalven tot zijnen gebieder: »0 Sultan, straal der stralen, parel der parelen, schoonste der edelgesteenten van Visopour en Golcondi! Het is te veel goedheid van U, dat gij uw volk zoo teugelloos en onbeschaamd de waar heid laat zeggen! Een monarch moet onbepaald, en wij de gezanten van Alah op aarde, moeten onfeilbaar zijn.« De Sultan zweeg en overleide de zaak. Spoedig kwant het bevel, het paleis voor de waarheid te slui ten. Slechts stomme vleijende hovelingen omringden den alleenheerscher en de grooten des rijks alleen mogten hem naderen. Nu gebeurde het dat een dezer grooten den Minister die de met tegen de waarheid spre kers had aangeraden, belasterde, en de Sultan liet zonder eenig verder onderzoek den Minister in eenen duisteren kerker werpen en hij water en brood kon hij thans zijne ministrieele loopbaan overdenken. Hij meen de i" het eerst, dat zijn ongeval niet veel te beduiden zou hebben, en de Sultan hem weldra weder in zijnen rang zou herstellen, als hij de ware toedragt der zaak zou vernemen. Hij schreef aan zijne vriendenen droeg hen den last op, dadelijk naar den Sultan te ijlen, ten einde zijne handelwijze te regtvaardigen. Maar de goede man had niet bedacht, dat door zijnen goeden raad de waarheid van den troon des Sultans verban nen was geworden en dus ook de waarheid zijner onschuld denzelven niet kan naderen. Zijne vrienden meldden hem, dat hunne pogingen alle mislukt zijnde, er voor hem niets anders overig bleef dan zich met gela tenheid naar zijn lot te schikken en zich aan hetzelve te onderwerpen. Eindelijk op eenen dag herinnerde de Sultan zich den Minister, en vraagde naar hem. »ETwe Hoogheid heeft hem immers in den kerker la ten werpen was het antwoord. »En niemand heeft meer van hem ge sproken.'» »Dit durfde niemand doen, omdat men thaDS moet zwijgen. 7.110 men niet ondervraagd wordt.» »Gij hebt gelijk,' maar laat Schoa Kaïn dadelijk ontbieden,De Minister werd gehaald. Bleek en ziek j verscheen hij voor den vorst. Gij hebtdus sprak hem de monareft I aan, acenen zotten streek begaan: doch ik hoop dat gij nu overtuigd zij!-, i dat het een slechte raad was, dien gij mij gaaftom <le waarheid von mijnen troon te verwijderen: gij zelf zijl daar het sl.igtoll'er van geweest, »Zulks is niet te ontkennen, hervatte de Minister meteen diepen zucht: Ik was een gioote dwaas door zoodanig te handelen ik het is ge noeg viel de Sultan hem in de rede wat gij geweest zijt willen wij niet verder onderzoeken maar liever zorgen dat zoo iets met geene mo gelijkheid wederom kunne plaats hebben.Hiermede liet hij den minis ter van zich vertrekken, en riep den raad of divan te zanten alwaar in algemeenen rade heslist werd dat even als voorheen de waarheid zon der schroom tot Zijne Hoogheid steeds onbedeesd en zonder schroom zou kunnen naderen. Algemeen was de tevredenheid het volk gevoelde zich weder regt gelukkig en de brave Sultan werd weder als voorheen, van allen aangebeden. IS L AD VULLING. Zekere dame nam eene keukenmeid in hare diensten nadat zij hit over alle punten met dezelve eens was, vraagde zij eindelijk ook naar ha ren naam. »Ik heet Adamincantwoordde de keukenmeid. He vrouw verwonderde zich, en zeide dat zij dien naam nog nimmer gehoord, of in eenigen almanak gelezen had. »Ja" zeide de meid in den almanak staat daarvoor Eva, maar dat is zulk een lelijke naam." Directeuren der Onderlinge Brandschade ver- goedings Maatschappij voor Gebouwen, Meubels, KoopmanschappenWinkelgoederen en Gereedschappen onder de zinspreuk cohcordia to Zwolle gevestigd, adverteeren Dat zij lot Correspondent hunner maatschappij hebben aangesteld den Heer C. GiLTJES -aan den Helderen zulks ter vervanging van den Heer J. GILTJES aldaar overleden. Nadero informalien zijn to bekomen bij welgemelden Heer C. GILTJES. Zwolle den 22 Julij 1847. J. J. de BOER en Zoon. Het vierde CONCERT a la MUSARD zal plaats hebben op Dingsdag den 3 Auguslus 1847 in het locaal Tivoli des avonds ten 7 ure. Enlrée voor een Heer met of zonder Dame f 0,75. iedere Dame daarenboven 0,25. J. DAHMEN. De Tandmeester PHILLIPPUS de HylAN, van Amsterdam, maakt bij do- ze bekend dat hij over allo Mond en Tandpijn zal zijn te spreken, als: Zon en Maandag aanstaande te Texel aan het Oude Schild, in het Logement De Ze ven ProvinciënDingsdag en Woens dag aan den Burgbij Logman in De ZwaanDonderdag en Vrijdag aan den Helder, bij de kastelein Zeeman in het Vergulde Paard. Uitgegeven bij C. BAKKER Bz. te Nicuwediep, Gedrukt bij S. GILTJES G. KOOTER, te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4