"wrevel onder catholijken opwekt een onrust iu den slaat op wekt grooter dan door de afkondiging zou onlslaaii zijn. Verwerpt men daarentegen liet Placet dan ontneemt men den R. Calliolijkeu de ergernis dat de voorschriften van hun geeste- 1 lijk opperkootd aan de censuur van een protes'anscii vorst worden onderworpen; dan blijft liet openbaarministerie in zijn geheel, om iedoren geestelijke te vervolgen die openlijk leerin gen of voorschriften verkondigt <1 ie tot onrust iu den staal of tol omverwerping der regering moeien lijden en heeft er eeue vervolging plaats, het zijn reglbaukeu hoven het is de Hao- geraad aan wier beslissing het overgelaten is, of de gesproken woorden de strekking hadden om onrust te stichten. De gees telijke overheid, wetende dat een krachtig openbaar minis terie tegen alle misbruik waakt zal zich wel wachten om bullen te doen afkondigen, die de bisschoppen of pastoors aan corrcctioueele of criminele vervolging blootstellen en mogt het des niettemin gebeuren eu eeue veroor leeling volgen dan zul de regering nog bij alle weldenkende en verlichte 11. Catholij ken een steun viuden en zich op een reglerlijke uitspraak kunnen beroepen die rustende op de wet door ieder zal ge ëerbiedigd worden. Om do regering nu tot de handhaving van dat rrgt lo dwingen heeft de groote meerderheid der leden van de tweede kamer gedreigd het gansche tweede boek van hel wetboek van strafregt tc verwerpen. Ach hadden wij zoo veel vastheid niet zoo ongelukkig zien misbruiken hadden wij die bij de beraadslaging over de begrootingswetteii mogen vinden BUITENLANDSCHE BERIGÏEN. LONDEN 5 Augustus. Carterde bcestentemmer, die, voor eeitige wekenin Londen, in 35-jarigen ouderdom over- den is, was in Engeland geboren. Reeds in zijne jeugd was do eigenschap bij hem bemerkbaar, die hem eens zoo be roemd zoude maken. Reeds als knaap had hij eeno kleine menagerie van gevaarlijke, door herri onschadelijk, gemaak te dieren. Zijne eerste heldendaad was het vangen van een' levenden wolf, dien hij in een nacht lijds lam maakte. Van daar ging hij met een' wilden leeuw naar Amerika, dien hij insgelijks op de reis temde. In Amerika vertoonde hij voor het eerst zijne kunst voor geld en in het openbaar en voor het toen verdiende vele geld kocht hij zich meerdere dieren aan. In Engeland teruggekomen, verviel hij iu schulden en toen eindelijk do gereglsdienaars bij hem kwamen om hem naar de gevangenis te leiden, opende zijne koningstijger de deur. Men kan begrijpen, hoe spoedig do bedienden der justitie het op een loopen zetleden. Do schuldeischers wer den bevreesd voor een zoo goed bewaakten schuldenaar en toegevender. Zijn geheimhoe hij zoo spoedig de wildste dieren gehoorzaam en onderworpen wist tc maken, heeft hij in het graf medegenomen. D I T S C II L A N D. FRANKFORT, 30 Ju lij. Men schrijft uit Hamburg. Een arme man kocht hij eene vrome bakker een broodje en stak een tweede onbetaald iu den zak. Dö bakker zette de dief na en arresteerde hem. Een jood voegde zich bij hem en sprak een goed woord voor den man, ja, bood zelfs aan het geslolene lo betalen; maar de vrome bakker zeide: Neen onregt moet gestraft worden en gaf de arme man aan de politie over. Daarop ging de jood naar den bakkerswinkel terug, kocht een brood liet bel bij een koopman wegenen ziet, het werd voel tc ligt bevonden. De bakker wilde nu het ligte brood door een zwaarder verruilen, maar de jood zeide: «neen! onregt moet gestraft worden.» Hij bragt het brood aan do politie en de vrome bakker werd vast gehou den. FRANKFORT, 9 Augustus. Uit Lemberg wordt thans het verslag medegedeeld van de op den Sisten Jul j plaats ge had hebbende tereglslelüng der wegens wezeullijke deelne ming aan de Galicische zarnenzworing tot den strop veroor deelde PVisniowski en CapncinskU Langs den gcheclen weg van de gevangenis tot aan do reglplaats waren de vens ters en balkons met in het zwart gekleedo heeren en dames uit alle standen der maatschappij bezet; de aandrang van hen, die iu do veroordeelden geene misdadigers, maar mar telaars voor dc Poolsche zaak zagen was buitengemeen groot: O O o geene gevaren, noch bajonetten der infanterie, de sabels der kavallerie, noch de agenten der politie weerhielden hen; jammerend begeleiden zij do kar en wierpen den veroordeel den bloemen, bevochtigd van tranen, toe. Beide veroor deelden stierven met do grootste geestkracht; fFisniowski gaf den geest ouder de woorden: God zegene Polen! Capu- cinski sprak, terwijl men hem den strop om den hals wierp, de woorden: Laat u door mijnen dood niet afschrikken, dat is zoo vreesselijk niet! Toen beide opgetrokken werden, barstte heinde cn ver een hartverscheurend klaaggeschrei los. De voltrekking van een derde doodvonnis aan een priester is nog uitgesteld. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP, 14 Augustus. Naar men verneemtwordt heden avond alhier verwacht, Z. Exc. de Minister van Marine, komende van Medembiik. Aan het publiek wordt bij dezen berigt, dal op den 20sten dezer alhier voor Gurafao zeilree zal liggen het schip Baphaël kapitein T. Fisser. Er is dus gelegenheid om brieven voor dal eiland over het postkantoor van den Helder to kunnen verzenden. In den loop van dit jaar zullen er 2 schoone gebouwen in deze gemeente verrijzen; als: het gebouw voor het loods wezen bestemd, hetwelk aan de kade der haven alhier ge bouwd wordt; en hel gebouw bestemd voor de werk-inrig- tingwelke beide fraaije werken aangenomen zijn door de Heeren Gebroeders Janzenen welke onder de direeliën worden gemaakt dat van het loodswezen van den Heer C. J. F. Schilling en dal v»n de werk-inrigting van den Heer J. Borst. Ook mogen wij ons verheugen mei de vooruitziglen van spoe dig met de voorbereidende werkzaamheden van den Noord-Hol- landschen Spoorweg een aanvang te zullen gemaakt zien. Deze voor de gemeente en de geheele Provincie Noord- r> O Holland zoo belangrijke zaak heeft ons allen met vreugde en blijdschap vervuld. Gisteren, deri ll<len Augustus, heeft te Haarlem plaats gehad de aanbesteding van het maken van drie zeer groote en zes andere bouwhoeven alsmede van eenige bruggen, ten be hoeve van den Anna-Paulowna-Polder welke werken zijn aangenomen door den heer W. van Doom woonachtig te Haarlem voor do som van ƒ36,900. Nopens den legenwoordigen toestand van den polder wordt ons gemelddat do vroeger aanbesleedo verzwaringen der

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2