tij koornwelten zag men daar alle schakeringen van partijen in elkander smelten. Waar het dit groote beginsel gold verdwenen Ifhigs en To'ijs; men vroeg slechts of de kandidaat vóór of tegen de koornwetten was, en bestemde daarnaar zijne keuze. Op die wijze alleen toont eene natie dat zij hetregt om zich te doen vertegen woordigen waardig isop die wijze alleen mag zij verwachten hare billijke wen- schen te zien vervullen. Be BURGEMEESTER der Gemeenlo Helder maakt hij deze bekend dal do lijst der personenwelke ingevolge art. 12 van het reglement op het Brandtvezen met ont heffing van de dienst aan do Brandspuitenover het jaar 1847 op Contributie zijn gesteld en waarop is vermeld het bedrag van den aanslag voor eiken conlribuabele voorgedra gen van heden af, tot en met den 18den September aan slaande op alle werkdagenvan des morgens 9 tot 12 uren voor do belanghebbenden aan het Secretarie der Ge meente ter visie ligt en dat degenen welko zich door den voorgedragen aanslag bezwaard achten hunne redenen schrif- lelijk aan het Secretarie voormeld zullen bchooren in te dienen voor of op deu 21 September daaraanvolgende na welk tijdstip gecne reclames meer kunnen worden aange nomen. Helder 4 September 1847. De Burgemeester voornoemd J. in 't V E L T. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDÏEP, 4 September. Door den storm welke tusschen den 1 en 3 dezer alhier gewoed heeft, is de Prins Hendrik Polder op Texel, geheel onder het water bedolven gewordendoor drie door braken in den dijk. Verder is gestrand op de Eijerlandscho grondeneen Brik, genaamd Hendrika Jantina Kapitein Arena Struik, geladen met Rogge, van Pelersburg naar Amsterdam. Schip en lading zal weg zijn. De Kapitein en 5 man der equi- pagio zijn gered. Alsmede dat aan het strand achter de Westeneene Kof is aangedreven het onderste boven vermoedelijk met hout geladen. Do Equipage zal verongelukt zijn. De namen van Kapi tein en Schip zijn nog onbekend. Verder verneemt men dat er een Wieringer Schuit ko mende uit Vriesland drijvende is gevonden op de hoogte van do Roode Ton in de Zuiderzee waarvan de schipper of verongelukt of, daar de schuit alle teekenen droeg van overgezeild te zijn gewordenopdat oogenblik gered is. Men had er hier echter nog niets van vernomen. 's HERT'OGENBOSCfl29 Aug. Men verhaalt ons, dal in de Langeslraat een aardappelen dief gedacht had zijne zaak zeer slim te overleggen door in het schot van cencn schuur, waarin eene groote hoeveelheid aardappelen gebor gen was, een gat te maken, niet grooter dan om zijn hand er door te steken. De eigenaar dacht dat de ratten zijnen voorraad dunden. De knecht echter meendodat de ratten zich wel met wat minder zouden vergenoegd hebben doch de meening van zijnon meester bragl hem op eenen zonderlin gen inval. Hij plaatste aan de binnenzijde van hut gal een soliede rattenklem en toen hij des nachts eens wilde gaan zien of de rat gevangen wasvond hij een tweevoetig dier gevangen en in de onmogelijkheid om te ontsnappen. Men liet hem daar den nacht doorbrengen en des morgeus kwam de eigenaar met den knechtelk met een zweep ge wapend en na den gewaanden rat eene duchtige correctie to hebben toegediend werd de klem van binnen losgemaakt en do dader kwam er ditmaal met oene geklemde hand en een warmen rug af. Het is te hopen dat die les voor hem niet vruchteloos zal zijn geweest. Uit Breda wordt medegedeeld dat onlangs drie kinde ren rijpe bessen hebben gebruikt van het Solanum nigrum en de zaden van do Datura stramoniiten gevolge waar van een dier kinderen is overleden. De beide andere zijn door tijdig toegebraglo geneeskundige hulp behouden ge bleven.Bij dio gelegcnhoid wordt gemeld, dal die plan ten in do tuinen to Breda in menigte worden gevonden en datdaar do bessen van het Solanum zeer gelijken naar andere eetbare vruchten en het zaad van do Datura met het omkleedsel veel overeenkomst heeft met dat der wilde kastanje allen dio inet do zorg voor kinderen belast zijn wel mogen toezien dat daardoor geene rampen to weeg worden gebragt. Van de Russische grenzen wordt geschreven dat er den 13 11. aan eene Russische grensbarrière een vrij kluch tig voorval tusschen den heer Cobden den grooten Brilschen 'o voorvechter des vrijen handelsen een der grenswachters aan de barrière heeft plaats gehad. Do heer Cobden was van de laatste Pruissische barrière in eenzaamheid voorlgewan- deld in afwachting dat zijn rijtuighetwelk van span ver wisselen moesthem weder achter op zou komen rijden. Waarschijnlijk te zeer in zijne bespiegelingen over vrijheid van handel en wandel verdiepten althans aan geen afge sloten Russischo grenzen denkende trad hij het gebied van den Czarzonder zich aan de barrière te sloren binnen en slapte hij voorttoen de schildwachtmet een geweldi gen uitroep van hall 1 voor hem sprong cn zijnen spanhaan dwars voor hem hield nu ontstond er eene woordenwisse ling vol verwarringdaar de beide sprekers elkander zeer slecht verstonden de komst van een beambte en ook van het rijtuig des reizigers hebben eindelijk eene andere wen ding aan do zaak gegeven en dio beëindigd maar zeker is er niet wel een aardiger beeld van den strijd tusschen vrijen handel cn beschermende regten denkbaardan dat van den vrijen Brit Cobdenin zijne bespiegelende wandeling door een Russischen tol-schildwacht aan eeno barrière gestuit. BURGERLIJKEN STAND. Gehuwd G. van Riel cn A. Alt. Bevallen M. Schraageb. Pollegietcr Z.D. Kouscband geb. Iïaonacker Z. M. Ifeijdenrijk geb. Yerberne I).N. Bont geb. lloctjes I). C. G. Ycrweijde geb. v. Buurcn Z. M. Polak geb. d. Jong Z. A. C. Stam geb. Govcrs Z. T. Wiggcrs geb. Blom, Z. Overleden J, Ilarms 6 m. \Y. v. Hansleden 35 j. B. Jonker 2 j.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2