omdat die Jilofte hem in het geheel niet verblijdde, daar hij vreesde' dat de discussien een dikwijls verachtelijk courantengeschrijf zou uitlok- hen dat eenen nadeeligen invloed op de natie kan uitoefenen en tenande- re,dat die uitdrukking van hartelijke blijdschap eene vervrachting zou opwekken die niet vervuld zal worden. Over dat dikwijls verachtelijk courantengeschrijf zullen wij mogelijk later nog eens een woordje aan den heer Kien rigtenmaar wat zijne vrees betreft alsof die hartelijke blijdschap der kamer groote verwachtingen bij de natie zou opwekken-, daaromtrent durven wij hem volkomen geruststellen. Wie is er buitan de kamer die in de uitdrukking der troonrede iets meer dan een zeer magere belofte gezien heeft? wie is er huiten de kamer, die van de tegenwoordige ministers iets anders dan hoogstnoodzakelijke afgedwon- gene wijzigingen verwacht? En al neemt nu de kamer en teregt de houding aan, alsof de troonrede voor de meeste uitgebreide verklaring vatbaar was, alsof eene ruime herziening was toegezegd, er is niemand die er door misleid wordt; er is niemand, op wien de kamers zoo groe ien invloed uitoefentdat hare hartelijke blijdschap zijne flaauwe ver wachtingen hooger zou stemmen. Neen 1 de verwachting der natie zou hcoger geklommen zijnindien het amendement van de Kcmpenaer was aangenomen. Daardoor zou wel niemand iets meer in de troonrede heb ben gelezendau er instaatiets meer van onze ministers verwacht heb benmaar men zou dan de hoop hebben gekoesterd, dat de kamer zich tegen alle halve maatregelen zou hebben verzet en aangedrongen op zoodanige verbetering van het staatsverdrag, s>dat het achting inboezemt eerbied wekke en met der daad voorliet Vaderland oplevere een hech ten grondsteen voor vrijheid en. volksgelukMaar dat amendement is inet 41 tegen G stemmen verworpen, wij willen hopen alleen, omdat liet te krachtig voor de zwakke maag der eerste kamer was; en willen dus niet hechten aan de gissing van den heer Schoonevelddie vermoedde, «lat dit amendement alleen daarom zoo veel tegenstand verwekteomdat bet voorgesteld werd door een der negen mannen die vroeger een voor stel van herziening gedaan hebben. Zulk eene kleingeestigheid zou walging verwekken. I'. INNE N L A N D. HELDER EN K1ELWED1EP6 November. Door Z. M. zijn do navolgende benoemingen gedaan Lij de Schutterij in Noord-Holland. Dij de Staf tol lslen luil.-adj. GTV ei tstot lslen luit. J. G. A. Vcrhoefftot 2dcn luit. II. P. J. van Flade- xackenlot kapt. E. Scheltas lot 2<!e luils. G. Baert A. J. van Doorn en J. Ilaga tot. kapt. IV. van Os g ïot lslen lui'. II. de Carpentierlot 2de luils. Mr. C. 'Visser en J. Bloklandtot lslen luit. J. F. Maniciis lot 2de luits. J. T. de liaan en A. F. Crap Hellingman lot 2den luit. J. R. G. Coninck Westenbergtol 2de luits. P. Wz. Grooten C. Kroon. YLISSINGEN, 1 Kov. lieden morgen ten tien ureheeft liet fregat de Prins van Oranje, gekommandeeid door Z. K. H. Prins Hendrik der -Nederlanden aan welks boord zich Z. K. H. Prins Alexander bevindt, vergezeld door de sloom- looten de Cycloop en de Cerberusde reede dezer slad •verlaten en is naar Madera onder zeil gegaan. Het in de voorhaven van hel Dok liggende en voor de dienst afgekeurde fregat der 2de klasse Euridicezal eerstdaags, tot sloop,:ng, publiek verkocht worden. ARNHEM, 29 Oct. Gisteren zijn door de politie alhier aan de groolo markt cenige zakken aardappelen in beslag genomen, als le weinig maat houdende. De graan en groen markten waren goed voorzienruim 600 mudden aardap pelen cn ongeveer 1700 mudden boomvruchten waren te koop gesteld én werden goed opgeruimd. Ruim 1700 mud den rogge en het halve getal mudden tarwe vonden, of schoon er in den beginne eene lusteiooze markt was, na derhand goeden aftrek, zoodat nagenoeg alles werd opge ruimd. Men berekent het getal voertuigen, welke deze dag koopwaren aanbragten, op 400 stuks. Onder de aardap pelen openbaart zich de ziekte meer en meer; verscheidene personen hebben bevonden, dat zij, oogenschijnelijk goed in de kelder gedaan zijnde, na etnige dagen liggen te verrotten, ARNHEM 1 Nov. Door eene bijzondere gelegenheid zien wij ons in slaat gesteld aan het publiek mede te deelen het onderstaande door den minister van finantiën aan alle kamers van koophandel en fabrijken rond gezonden ontwerp van wetover do heffing der regten van in-uit- en door voer en van de accijnse», en van eene wet omtrent de heffing van eene belasting onder de naam van tonnegeld der zee schepen (als concept gedrukt). In eenen geleidenden brief worden de Kamers verzocht binnen den tijd van vier weken Z. Exc. hunne bezwaren of aanmerkingen daaromtrent in to zenden met uitnoodiging tevens, dat zoowel do voorgesteido wet, als de daarop te maken bezwaren geheel binnen de kamers van koophandel moeten blijven, «opdat," gelijk de minister zich uitdrukt 5- ieder dagbladschrijver daarvan geheel onkundig gehouden worde." Men kan uit dit proefje van geheimhouding al weder zien, welke echt constitutionele begrippen onze landvaders hebben; hoe juist zij begrijpen dat onder ecrie vertegenwoordigende regeringsvorm openbaarheid het eerste vereischle en geheim houding de ergsto vijand der legering isen bovenal met .O O O O hoe veel vertrouwen men van zulke verlichte en voortvarende mannen eene poletieke regeneratie kan wachten en vertrouwen. HEL 3 Nov. Dc Gazelle des Trihunaux maak! mel ding van eene vrij zonderlinge arrestatie die le Versailles is bewerkstelligd. Zekere heer D.dia voor twee jaren in een zeer dubbelzinnig daglicht was verschenen hij gele genheid van een proces dat ter zaken van opligting voor de reglbank le Angers tegen zekeren Bacon en eene vrouw Cazeneuoe gevoerd was wist dat bij door de policïc werd opgespoord te Parijswerwaarls hij zich echter dikwijls om zaken moest begeven. Hij zorgde dus er niet to blijven, hield er zich slechts korlen lijd op cn verwijderde zich dan ten spoedigste per spoortrein. Voor eonige dagen was hij weder te Parijs.en meende, des avonds ten half elf nre> dat zijne schreden gevolgd werdenofschoon hij zich zoo goed mogelijk had vermomd. Om zich daaraan te ontrek ken nam hij een cabriolet, liet zich brengen naar het sta tion van den spoorweg naar Versailleswierp zich in een wagon cn vertrok terslond. Te Versailles aangekomen zag hij behoedzaam rond en meende in de schaduw der hui zen iemand le ontdekken die hem op een afstand volgde; om zijne vervolger te ontsnappen maakte hij vele omwegen en trad eindelijk snel binnen in een hotelwaar hij zich onder een valschen naam liet inschrijf en cn eene kamer nam. Thans meende bij zijnen vervolger ontkomen le zijn; hij doofde het licht uit en wierp door eene reet der gor dijnen zijne blikken in de straat, waar bij den verdachten persoon zag op en neder loopen, hief en daar de buizen binnnn treden, om ophelderingen in le winnen, cn einde lijk verdwijnen. Den volgenden dag, alsmede den derden dag, hield hrj zijne kamer. Toen hoorde hij de loonen van een draai-

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2