F R A N K R IJ K. PARIJS, 6 Oct. Zekero heer Dorey heeft een raid del uitgevonden om de wijzerplaten van uurwerken aan open bare gebouwen, torens, kerken, enz., op zoodanige wijze Ie verlichten, dat het uur op een groolen afstand ziglbaar is. De uitvinder gaat op de volgende wijze te werk, om deze uilkomst te verkrijgen: Op eeue glazen schijf, ter dikte van een Ned. duimschrijft bij met ecu mengsel dat uit loodwit en lijnolie bestaat, de verdeelingea der uren cn minuten. De wijzers vervaardigt de heer Dorey ook uit glas, die hij met hetzelfde mengsel bestrijkt. Deze glazen schijf wordt, om haar voor breken te bewaren, in een ko peren ring gevat en van achteren met zwart fluweel bekleed. De plaat, die eerst doorschgnend was, wordt dan donker, en op den zwarten achtergrond komen de cijfers gedurende den dag met ecne schitterende witheid lo voorschijn. Eeni- ge er achter geplaatste lampen verlichten deze plaat des nachts zoodanig, dat men met een eenvoudigen looneclkij- ker te Honüeur het uur kon lezen dat het uurwerk van het museum te Havrc aanwees. Bet geheele geheim beslaat in bet goed plaatsen der lampenen de uitslag is waarlijk verbazend. Hel ministeriële ochtendblad verkondigt heden, naar luid van berigten u:t Bern van den aden November, dat in geen geval de vijandelijkheden vóór den achtsten dezer maand zullen aanvangen. De opperbevelhebber der bonds- trocpen, generaal Dufourbevond zich den 5den nog in die hoofdstad. Hier te lande schijnt men zich te vleijendatdaar van weerskanten wordt gedraald om den krijg aanlevangen en hel nog geenzins ontbreekt aan ernstige pogingen om den strijd te verhoeden de hoop op cene minnelijke schik king tusschen do partijen in Zwitserland nog geenzius als ge heel vervlogen moet worden geacht. Ent Napels wordt geschreven, dat de fransche gezant bij het kabinet aldaar, de graaf Bresson, zich zeiven van het leven heelt beroofd, en den 2den November, des mor gens vroegtijdig, in zijn bed, badende in zijn bloed is ge vonden. Bij de onmiddeiijk daarop gevolgdo schouwing, beeft men ccnc zeer diepe snede aan den hals van het lijk opgemerkt, welke de heer Bresson zich, naar allo waar schijnlijkheid, met een scheermes heeft loegebragt. Hel be- rigt van het overlijden van dien staatsman is te Marseille met de stóom-paket Ocean, uit Napels aangebragt. D I T S C IIL A N D. YAN de ZWITSERSCHE GRENZEN, 8 Nov. Do groole raad van Bazelstad heeft in den avond van den 6den met 65 tegen 49 stemmen het besluit genomen, om zich aan de besluiten van don ecdgenoolschuppelijken landdag te on derwerpen. Do beroemde draadbrug bij Frijburg is nu eindelijk afgesneden geworden. Overigens zijn allo maatregelen ge nomen om den toegang tot die stad voor bet eedgenoot- schappelijk Icgermoeijelijk te maken. Men hoort weinig van de lesuiten in Frijburg. In Schwyz en Lucern daarentegen hebben zij zich als veldpredikers onder de troepen begeven f ten einde hen tot geestdrift op te wekken. Zij hebben gedrukte papieren uitgedeeldwelke legen schotsteek houw, staal, ijzer, lood en hout zullen beschermen. FRANFOKT 9 Nov. Uit Bern wordt nog onder da<*- o r> teckenig van 5 Novembergeschreven dat de Jesuilen op het vernemen van do laatste besluiten het kanton en de stad Freiburg vermomd en in stilte hebben verlaten nu alvorens al hunne kostbaarheden in veilige haven te hebben gebragt. Do zoogenaamde patres reoerendi zijnde diege nen welke van zwilsersehe afkomst zijnzijn echter geble ven. Alle troepen uit het kanton Freiburg zijn thans nabij de stad van dienzelfde naam bijeengetrokken in het geheel ten bedrage van 6 a 8 duizend man. Men maakt zich al daar tot eene hardnekkige verdediging gereed. KRAK.AU2 Nov. Men heeft berekenddat door de jnvoering van liet tabak-monopolio omstreeks 10000 personen jn Krakau en zijn gebied die uitsluitend van de kuituur dg toebereiding en het verkoopen van tabak en sigaren leef de als met één slag te gronde zijn gerigten op andere wijze ^en k°s' moeten verdienen. B E L G I E. BRUSSEL, 5 Nov. Aanstaanden zalnrdag of zondag komt de Koning, dio zich thans te St. Cloud bevindt, terug, ten einde kennis te nemen van de troonrede die hij aan staanden dingsdag moet uitspreken. Indien de opinie van de Nederlandscho behoudslui waar isdat het holle theo- riën zijndo troonrede voor het werk der ministers te hou den dan zal de Belgische troonredo dit jaar een model van stoomkracht zijn. Zekere beer Fahriciuseerste violist van Gérol- steinzoude verleden maandag alhier in het Thedtre royal dc la Monnaie een concert gegeven hebben. Bij de repe titie echter bleek hetdat genoemde heer een wonder van middelmatigheid wascn de directie nam de vrijheid ZEd, te zeggen dat men in het vaderland van de Bériot en Vieux- temps hem zou raden van zijn concert af te zien. Gisteren is dc beer Fahricius in eene der grachten go- vonden. Bij had zich uit gekrenkt eergevoelverdronken. BINNENLAND. HELDER EN NIEUWEDIEP13 November. Heden bevindt zich alhierZ. Exc. de Minister van Ma rine ten einde van Z. E, zoon welko met het Fregat de Rijn naar O. I. vertrekt afscheid te nemen. AMSTERDAM, 11 Nov. Berigten hier uit Pelcrsburg ontvangen stellen ons in slaat do mededeeütig in het Han delsblad van 8 Nov. (een berigl uit Berlijn van 4 dezer) te kunnen bevestigen dat namelijk ook reeds in Pelersburg de cholera was uitgebroken: eene gebeurtenis, waarop men trouwens bedacht was. Eet schijnt uit deze berigten verder te blijken dat in hel laatst der vorige maand onder ande ren ook een scheepskapitein uit onze provincieals het slagtoffer der ziekte is gevallen. Een en audér doel ons de vraag opperen of hét niet noodig zoudo worden niet do noodige quaranlaino maatregelenbij uit Rusland aanko;

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 2