In een hoek hij het raam 2it een kleine grijsaardniet een groote wit- re das om den halsaan de levendigheid zijner blikken en gebarenaan de duidelijkheid zijner gesprekken herkent men eenen meester. Die grijs aard wien zeven-en-zeventig jaren'levens nog niet verouderd hebben, is de roem van Pruissen en sedert Cuvier dood is en de roemvolle stem van de Chateaubriand zwijgt, de hoogsie persoon van Europa.Het ii ton Humboldt. i)e beroemde schrijver van den Cosmosis. te" Berlijn wat Goethe te Weimar was een levend meesterstukeen werktuig" waaraan geen rad of spil ontbreekt. Tan wijlen den koning van Pruisseri was von Humboldt de gunsteling; van den tegenwoordigen is. hij de vriend. Bij den troon is hij de raad gever in belangrijke gevallen. De ThiergartenPfauninsel, botanische tuinen van Eerlijn en zooveel andere gewrochten van natuur en kunst zijn door zijne onvermoeide werkzaamheid in het leven geroepen. Hoe weet hij de bijzondere gesprekken te leiden en te heheersehen. Geen grond zoo onvruchtbaar of hij vindt er onbekende vruchtbare steppen. Geen horizon zoo bepaald of hij weet onbekende rigtingen op te sporen. Men kan zich geen denkbeeld maken van de moeijelijkhecten die er aan verbonden zijn met hem een gesprek'veel min een geleerd gesprek aan te gaan. Indien men niet begaafd is met eene groote juistheid in zijpe gesprekkenen geen strenge logica in acht neemt kan men niet missen het slachtoffer te worden van dat vlug vernuft, dat er dikwijls een spot tend vermaak in schijnt te scheppen om zijne oneindige meerderheid ho ven alle anderen te doen gevoelen, cn alzoo de naaktheid van zijne partij geheel bloot te stellen. Von Humboldt spreekt u onder zeer beleefde vormen aan, neemt zeer gaarne zijn hoed voor u af, even ais de fransche garde te ponterioijhij schijnt u tot een gesprek aan te moedigen palmt u om zoo te zeggen, langzamerhand in, grijpt-u eensklaps aan, over mant u, zet u den voet op den nek, alvorens gij den tijd hebt om om genade te roepen. Het is waar, op eene ironische wijze reikt hij u de liand toe om u in het opstaan behulpzaam te zijnen zooveel mogelijk de u toegebragte wonden te heelen. Von Humholdt zit bijna dagelijks aan de koninklijke tafel- aanhij is er mede belast om aan het verheven voorhoofd deszelfs gewone helderheid en opgeruimdheid weder te geven. Deszelfs stilzwijgendheid in den hartader aantetastenzulks zou een ver keerde handelwijze zijn. Door keeren en wenden weet hij het daarheen te brengen dat hij als het ware van het indirecte tot het directe over gaat; hij wendt zich tot den eerstkomende, alles-is hem goedhij spreekt onverschillig, alles is hém wel, het komt er niet op het onderwerp aan; gewone en.algemeene plaatsen brengen bijzonderheden mede, de bijzon derheden anecdote'sen de anecdote's zijn de eigendom van von Hum- ioldtzijn strijdplaats eri zijn zegepraal. Von Humboldt's blik bemerkt dadelijk dat de oplettendheid van den koning gaande gemaakt is; dan verdubbelt hij zijne kracht en behendigheid in het verhalen van de kod- digste historie's en kwinkslagen die hij met eene onbegrijpelijke koelbloe digheid weet te vertellen, hetzij in het duitsch of wel in het fransch, of wel beurtelings iri beide talen. Niemand dan hij kan zoo verhalen, en 'Zijne Majesteit breekt door zijn schaterend gelach-telkeDS-den draad af- van het gesprek van den köddigen grijsaard. Een der belangrijkste tooneelen en der zeldzaamste vermaken heeft te Marijs plaats gehad gedurende het jongste verblijf van den grooten man aldaar. Hij was in gesprek met een ander man, een man van ongewoon vernuft en uitgebreide kennis, een man van eene onberekenbare vlugheid ook een groote en bedaarde spotter als het te pas komt, een man die al les gekend heeft, voor- eri tegenspoed, die onder de slagen der fortuin zijn gelijken heeft leeren kennenverachteD en leiden die even ervaren is in staatkunde, in zedekunde, in wijsbegeerte, in wetenschap en in kunst, die nederig gebleven is bij zooveel omvattende tennis als hij diep zinnig en bekwaam is in het openbare levertmet Louis Phillippt in -één woord Von Humboldt spreekt volmaakt en spreekt gaarne. Deze neiging tot spreken is bij hem zoo sterk dat hij zich ten gevolge daarvan nooit heeft kunnen laten uitschilderen, omdat het hem onmogelijk is zoo lang te zwijgen en onbewegelijk stil te zitten. Men zal met moeite kunnen ge- Jooven dat de schrijver Tan den Cosmos niet op zijn gemak leven kan Zen minste zonder zorgen. En echter is hij arm, evenals de Chateaubriand en om dezelfde reden. Zijne bezittingen heeft hij er aan gegeven om ie reizen, dat hij steeds op eigen kosten deed door Amerika, Siberie, enz. Even als Newton is hij steeds- ongehuwd geweest. Hij is de ves- taal der wetenschap. Von Humboldt is half Duitscher en half Fransehman in zijn karakter; Eet valt moeijelijk te beslissen tot welke der twee natiën hij het meest overhelt. Trouwens zijne moeder was eene fransche vrouw, die ten ge volge van de herroeping van het édict van Nanles, tot diegene behoor den die zich in Duitschland gingen vestigen, waar zij nog tot heden den eerbied voor, en de tijpen, overleveringen en de taal van hunne voor ouders hebben behouden. £lbtncrf«ntictt. Getrouwd Helder, 11 Nov. 1847. Eenige kennisgeving. A. METZELAAR, EK M. de JONG. Op heden overleed na eene hevige ziekte van slechts vijf dagen, in den ouderdom van bijna 51 Jaren, miju geliefde Echtgenoot Db. H. PRINS. CATHARINA SCHELLEMAN Wed. D. H. PRINS* Helder, 9 Nov. 1847. Die iels te vorderen heeft vanof vêrschul- digd is aan wijlen den Heer D. Kooger, in leven Commissionair, gewoond hebbende aan het Nieuwer diep, en aldaar nu onlangs overleden; geliove daarvan voor den lsten December dezes jaars franco opgave of betaling te doen, ten kantore van den Notaris P. A. Beets, aan het Nieuwediep. Men zal op Donderdag den 18 November," 1847, des voormiddags ten 10 ure, ten huize van Jan Jz. BreetSchoenmaker, wonende te Helder, aan de lange straatom kontant geld verkoopenEene aan zienlijke partij LAARZEN,-MANS- VROUWEN en KINDE REN SCHOENEN, MUILEN, PETTEN, henevens eenige MEUBELEN, waar onder een MAGHONIEHOUT KABINET, PIANO, TAFELS, STOELEN, STAARTKLOK en hetgeen verder zal worden aangeboden. Zullende alles daags retor den verkoop voor een ieder te zien zijn. - De Commissie belast mc.t de ontvangst van liefdegaven t ten behoeve van de Weduwen en Weezén van de op den lste Sept. jl. verongelukte sloeperlieden berigt onder harte lijke dankbetuiging aan de edelmoedige gevers, dat zij van het bestuur virti het Collégie Zeemanshoop ontvangen heeft: het bedrag:der-in gemeld Collegie ingezamelde giften, ter somma van ƒ40,05. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 Nov. 1847. B. G. Clement1 Pred. der L. V. Ledehoerj Ilerv. Gem. J. van BuchenB. C. Pastoor. Door den VELDWACHTER van den Helder, is op Maandag den 8 November 1847, GE SCHUT en in het Schuthok bij het tweede tolhek aan de Noord-Hollandsche Kanaaldijk geplaatstTWEE VAARZEN, de eeno Zwart bont en de. andere Wil bont met wille kop, verders gecne kenbare tcekenen. De belanghebben de vervoege zich bij bovengenoemden Veldwachter. Uitgegeven bij C. BAKKER. Bz. te Nieuwediep. Gedtukt bij S. GILTJES G. K00TER, te Helder.

Weekblad van Den Helder en het Nieuwediep | 1847 | | pagina 4